3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kandráčovci na Spišskom hrade
Kandráčovci na Spišskom hrade

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Kandráčovci na Spišskom hrade

11. 05. 2013

Spiš - klenotnica Slovenska,  jedna z najkrajších častí krajiny, kde sa mi pri spomienke  naň  prebudí bázeň a úcta k miestu, kde piesne a večne živé tradície či zvyky stále pretrvávajú pripomínajúc pohnuté, ale i veselé, šantivé aj ľúbostné zážitky našich predkov. V tejto časti spišskej zeme, na vápencovej skale vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad, ktorý je najrozsiahlejším slovenským hradom, dominantou Spiša, harmonicky umiestnenou v krajine na travertínovom brale.

Prichádzam na hrad odkiaľ vidím široké lány sfarbené pestrými plodmi práce ľudí, zelené lesy, malebnú šachovnicu zelených a sivastých štvorcov pretkávajú modré stuhy zurčiacich potôčikov. Slnkom zaliaté nádvorie Spišského hradu doplnili v piatok 10. mája tóny piesní Ľudovej hudby Kandráčovci a kde sme boli svedkami veselice, spevu, hudby a zábavy. Stretli sa tu nadšenci folklóru a milovníci ľudových piesní, známi i návštevníci z okolia. Nechýbali milé privítania,  vrelé objatia a stisky rúk priateľov folkloristov.

Spevom a hudbou nás vítali muzikanti a po úvodných slovách Ondreja Kandráča a najvýznamnejších interpretov ľudových piesni: Moniky Kandráčovej, speváčky rusínskych a šarišských  ľudových piesni Anky Poráčovej a Veroniky Šoltýsovej sa dobrá nálada, úsmevy divákov a skvelá atmosféra ešte umocňovala.
Boli sme nadšení  ich spevom a pri každej z ich piesní publikum  najprv stíchlo, takmer zadržalo dych a po skončení každej  piesne si vyslúžili silný potlesk návštevníkov tohto viac ako vydareného vystúpenia.

Opäť sa raz potvrdilo, že  ľudová pieseň má veľmi veľa priaznivcov a aj u nás na tomto kúsku spišskej zeme, v prírodnom amfiteátri, kde vládla skvelá atmosféra, podporená ešte krajším počasím, ktoré umocnilo túto nádhernú akciu nebolo inač. Veľmi milým spestrením vystúpenia  boli vtipné príhody a zážitky Ondreja Kandráča, ktorý do celého priebehu podujatia vniesol príjemnú atmosféru a pohodu. Nechýbal na javisku tanec a jeho  prekrásny spev, skvelé vystupovanie a bezprostredný prístup boli atribúty tohto výnimočného speváka. 

Hľadisko burácalo,  spievalo, tlieskalo, veď všetko bolo milé a prirodzené.  Vypočuli  sme si počas takmer dvoch hodín niekoľko desiatok ľudových piesni ĽH Kandračovci. Nasledoval veľkolepý a impozantný záver a opakovačka piesne "Dva duby".

Skončilo sa excelentné vystúpenie a prekrásna akcia, ktorú sa oplatilo vidieť a ktorá návštevníkom ponúkla ešte aj prehliadku nášho Spišského hradu. Veď stretnúť sa s priateľmi a milovníkmi folklóru v tomto prostredí je potešenie a radosť. Domov sme všetci odchádzali s dojmami, ktoré hriali a tešili sme sa z podujatia, ktoré nás nesklamalo. Patrí sa preto vzdať česť a úctu organizátorom a veľké poďakovanie, ktoré patrí všetkým  účinkujúcim a zainteresovaným osobám, lebo len vďaka nim sa toto podujatie vydarilo.

Ďakujeme ĽH Kandráčovci za krásny,  májový večer.

 

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Andrea Jágerová

Zamiluvanie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV