3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Moje chvíle nad vyšívaním
Moje chvíle nad vyšívaním

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Moje chvíle nad vyšívaním

12. 05. 2013
Nitra

Keď som sa pri príprave obrazovej knihy „Od Tekova vietor veje“ stretol s výšivkami, ani som netušil aký osud ma stihne. Obdivoval som krásu ľudovej výšivky  na uterákoch, ručníčkoch, vankúšoch, obrusoch, na krojoch a nevedel som sa na tú krásu vynadívať. Bavlnka k bavlnke, tesne pri sebe vytvárali farebný obraz kvetov alebo ornamentu, až napokon z toho vznikol obraz. Ruky vyšívačiek kládli linky bavlnky na látku a ja som nevedel pochopiť tú trpezlivosť, ktorá ich sprevádzala pri tejto robote.

Raz v zime som chcel naštartovať auto a – neposlúchalo. Vzal som kurbľu, že skúsim ručne, ale kurbľa ma spiatočnou otočkou  treskla do ruky. V prostredníku praskla kosť. Ruka mesiac v sádre a potom rekonvalescencia. Kolega ma vyplašil, že ak nebudem s prstom cvičiť nezavriem ho do dlane. Ale ako cvičiť? Prinútiť sa len tak? A tak som si spomenul na vyšívačky ako držia v ruke ihlu s cvernou, ako ich tá ihla musí poslúchať a cverna sa nesmie vyvliecť. Na vojne sme si museli vedieť prišiť gombík, aj ponožky zaštopkať a tak som si povedal, čo tak skúsiť motoriku prstov aktivovať vyšívaním?

A tak to začalo. Nakúpil som látku, bavlnky a krúžky na vyšívanie, obdržal som prvé pokyny od manželky a začal študovať literatúru a príručky. Obrázky a návrhy ponúkali rôzne časopisy, netvoril som si vlastné kresby. Najskôr len obrázky do rámu, no potom som sa pustil do veľkých obrusov. Večer čo večer som sadal k televízoru, nasadil okuliare, keď nestačili, tak aj druhé a popri sledovaní programu som kládol nitku k nitke podľa nákresu, vyberal farby a dotváral obraz. Po mnohých a mnohých večeroch som zistil, že tento druh činnosti je pre mňa relaxom, krásnym oddychom a tak som sa takmer nevedel dočkať večera, kedy sadnem k vyšívaniu.

Ukazovák s palcom držia ihlu a prostredník usmerňuje správnosť uloženia špice ihly do látky a ihlu zatlačí do nej. Nie každý vpich sa podarí, treba opakovať a niekedy viackrát. Keď som zistil, že medzi prstom a dlaňou mi bavlnka neprejde, vyhral som.

Sedával som nad obrusmi po večeroch a myseľ akosi nevdojak lietala kade – tade. Nekvárili ma problémy, nemohol som sa pomýliť a keď sa mi urobil vzadu uzlík, odpáral som vyšité a znovu povyšíval. Muselo to byť tip-top. Na obrusoch som urobil zúbkovaný okraj, na niektorých mi pomohla manželka okraj obháčkovať. Bola to spolupráca. Prevládala plná výšivka, neskôr som sa pustil aj do richelie a do výrezovej výšivky.

Prehovorili ma, aby som urobil výstavu. Prvá bola v Tekovskej knižnici v Leviciach a druhá na Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Na vernisáž do Nitry prišli vtedajšia starostka môjho rodného Starého Tekova JUDr.Zdenka Bednáriková s  Máriou Kúdeľovou a pani Rausovou v našom krásnom kroji. Ich prítomnosť bola pre mňa dojímavá o to viac, že sa živo zaujímali o výšivky. Starostka pozorne skontrolovala aj zadnú stranu obrusov, či tam nie sú uzlíky a ako je zapracovaná výšivka. Ich uznanie bolo pre  mňa odmenou.

Dnes už akosi nevystáva času na vyšívanie, pribudli iné záujmy a aktivity. Mnohé obrusy sa odsťahovali k mojim deťom, súrodencom a priateľom a robia im radosť. Ja vytiahnem na sviatočné dni niektorý svoj obrus na stôl a nostalgicky už len spomínam na zlomený prst a jeho rehabilitáciu a na večery pred televízorom s ihlou a bavlnkou v ruke.

 

Text: Milan Hlôška

Foto: Milena Sakošová a Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Brezinky Mestisko

U Mescisku v karcme

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV