3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Medardova kvapka štyridsať dní kvapká
Medardova kvapka štyridsať dní kvapká

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Medardova kvapka štyridsať dní kvapká

08. 06. 2013

Sv. Medard pochádzal z galsko-šľachtického rodu. Narodil sa okolo r. 500. Jeho životopisci zdôrazňujú jeho veľkodušnú štedrosť, ktorou sa vyznačoval od detstva. Ako biskup sa Medard usiloval odstrániť zvyšky pohanstva zo svojej diecézy a usiloval sa zaviesť zvyky, ktoré upevňovali kresťanský život.

Z jeho života je známa len jedna udalosť, ktorá sa opisuje v životopise sv. Radegundy, kráľovnej, ktorá z jeho rúk prijala rehoľný závoj napriek odporu svojho manžela Klotara I. Krátko potom Medard upadol do ťažkej choroby. Zomrel zakrátko, 8. júna asi roku 560. Uctieva sa ako patrón lúk, vinohradov a poľnej úrody. Je to azda aj na základe udalosti, ktorá sa údajne stala, ešte keď bol kňazom.

Okrem iného mal vo vlastníctve aj včelín, do ktorého sa vkradol zlodej. Chcel ukradnúť med. Včely sa však na neho vyrojili a prenasledovali ho. Nešťastník nevedel, čo robiť. Utekal, no napokon pribehol k Medardovi a prosil ho o odpustenie. Medard nad ním spravil kríž a vtedy včely od neho odleteli.

"Kto na Medarda sadí a rozsieva, ten mnoho kapusty a ľanu máva".

 

Zdroj: http://www.zivotopisysvatych.sk/medard-biskup/

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Medard

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Polana Jarabina

Slobodojko moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV