3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pod Inovcom 2013
Pod Inovcom 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pod Inovcom 2013

13. 06. 2013

V druhú júnovú nedeľu sa v prekrásnom prostredí amfiteátra vo Veľkej Lehote stretli detské folklórne súbory z okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica, aby opäť dokázali, že nezabúdajú na naše tradície a národné hodnoty. Organizátormi jubilejného, už 20. ročníka detského folklórneho festivalu Pod Inovcom boli BBSK - Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom a Obec Veľká Lehota. Tento nemalý počet opakovaní dokazuje, že festival je v histórii nášho kraja nezmazateľne zapísaný.

Vďaka nadšencom, ktorí v deťoch budujú pocit národnej hrdosti a vlastenectva, posilňujú vedomie súdržnosti a spolupatričnosti, rozvíjajú ich osobnosť, tak spoločne podporujeme kultúrny rozvoj. Snahou nielen umeleckých vedúcich jednotlivých súborov, ale aj nás organizátorov a všetkých priaznivcov ľudovej kultúry,  je v deťoch od najútlejšieho veku vytvárať a upevňovať vzťah ku kráse ľudového umenia, k spevu, tancu, hudbe a tradíciám. Pre deti je činnosť v detskom folklórnom kolektíve vzrušujúca aktivita, pri ktorej sa môžu naplno prejaviť ich pohybové, spevácke, či hudobné schopnosti. Učia sa zodpovednosti a životu v kolektíve, pričom si zachovávajú prirodzenú detskú hravosť. Týmto sa snažia udržiavať a prezentovať to, čo je každému národu na svete najbližšie a najcennejšie – jeho vlastné ľudové tradície. Že sa im to darí, potvrdili svojimi krásnymi vystúpeniami, plnými hier, spevu, tanca a úsmevov deti v hlavnom programe festivalu pod názvom „ Od fašiangov po dožinky“. Úspešne sa v ňom prezentovali členovia detských folklórnych súborov Širinka - Prenčov, Hroniarik – Žiar nad Hronom, Hronček – Žiar nad Hronom, Brežanček – Brehy, Úsmev - Hodruša–Hámre, Pramienok - Vyhne, Novobanček - Nová Baňa, Širinka - Prenčov, Čerešnička - Veľká Lehota, Ľudová hudba ZUŠ Z.Strnadovej-Parákovej Žiar nad Hronom.

Unikátnym javom a raritou festivalu je spoločný úvodný a záverečný obraz, na ktorý sa deti veľmi tešia a dokonca ho využívajú aj na jednotlivých vystúpeniach vo svojich programoch. Ani tento rok nebol výnimkou. Po preložení termínu festivalu z dôvodu dlhodobého nepriaznivého počasia sa po celý deň na takmer 300 účinkujúcich detí usmievalo slniečko, akoby aj ono chcelo podporiť snahu pripomenúť si svet a zrniečka múdrosti našich starých mám a otcov. Minulosť na návštevníkov festivalu dýchla aj prostredníctvom hosťujúceho súboru Studienka z Bratislavy, ktorému patrili záverečné minúty festivalu plné tancov z rôznych regiónov Slovenska.

Počas celého nedeľného dňa nechýbali ani sprievodné podujatia, z ktorých najväčším lákadlom bol jarmok remesiel pod názvom “Majstri a deti”. Tu si návštevníci mohli vyrobiť rôzne ľudové predmety, ale i vyskúšať si ako sa pradie konope a paličkovanie. Plné hľadisko amfiteátra sa lúčilo veľkým potleskom pre všetkých, ktorí v ňom účinkovali, ako aj pre tých, ktorí toto podujatie s láskou pripravili.

V budúcom roku sa na stretnutie vo Veľkej Lehote tešíme opäť, na 21. ročníku Pod Inovcom.

 

Text a foto : Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

HELIGONKARI Z KORYTAROK

Ked som isiel okolo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV