3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  DFS Cifroško oslávil 10 rokov
DFS Cifroško oslávil 10 rokov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

DFS Cifroško oslávil 10 rokov

18. 06. 2013
Vranov nad Topľou, Dom kultúry

Detský folklórny súbor Cifroško, pri Základnej škole na Sídlisku II. vo Vranove nad Topľou si v mestskom kultúrnom dome v dňoch 7. a 8. júna  2013 slávnostným programom s názvom "Z hry do tanca" pripomenul 10. výročie svojho vzniku.

Išiel som na výročie s veľkými očakávaniami, lebo poznám prácu Peťa Kocáka i jeho rodiny. Okrem toho, mať v súbore 250 detí je naozaj náročné a jeden človek by to fyzicky len ťažko zvládol. Tak som bol naozaj zvedavý. S rodinou sme boli pozrieť na programe v sobotu, ktorá bola určená pre pozvaných hostí. V piatok si mohli program pozrieť rodičia i verejnosť. Podľa informácií bola aj v piatok estrádna sála plná tak, ako v sobotu.

Program začal spomienkou riaditeľa školy na uplynulých 10 rokov. Sám viem, aké je to v začiatkoch náročné. Dať dokopy zopár detí, väčšinou každé inej úrovne poznania tanečného pohybu i cítenia, a začať s nimi cvičiť. V prvom roku to bolo 40 detí a po úspešnej školeskej akadémii sa v ďalšom školskom roku počet zväčšil na 80. Keďže súbor pôsobí v rámci základnej školy, ktorú navštevuje takmer 800 detí, je asi aj z čoho vyberať a úspechy primejú aj ďalšie deti i rodičov, aby sa zapojili a do činnosti v súbore a žili aj tradíciami. Najmä chlapci to majú ťažké, lebo sa skôr stretnú s posmechom od svojich spolužiakov, ale pokiaľ ich tam je zapojených toľko, čo v Cifroškovi, a s úspechmi, ktoré deti pocítili, posmech sa vytráca. Postupne sa počet detí z roka na rok zväčšoval až po dnešný stav - 250 detí v niekoľkých skupinách.

Súčaťou úvodu do programu bola aj videoprojekcia s nahratým odkazom zakladateľa súboru Mariána Magdu, ktorý sa výročia nemohol zúčastniť osobne. Jeho slová boli pekným vyznaním ku všetkým úspechom tohto detského kolektívu za doterajšiu históriu.

Potom už nasledovali hry a tance. Do tanečného rytmu sme sa dostali za pomoci členov najstaršej skupiny súboru karičkou a čardášom z Parchovian. Niektorí intepreti boli už skúsení "harcovníci", ktorí získali ocenenia aj na tanečných súťažiach a bolo to vidieť. nop radosť pozerať, aj nohy pod stoličkou ihrali.

"Podzme še zabavic"

Prvá z troch ucelených častí tých mladších - od prvákov až po štvrtákov. Utešené hry detí v choreografiách "Poce šicke medži nas", "Majáles", "Na Maroša", "Na gazdovskim dvore", "Idze še ku jarku" popretkávané sólovým spevom dua Sašky Jevčákovej a Hanky Kocákovej, ako aj piesňami mladšej speváckej skupiny. Ak sa deťom človek venuje, tak sa to odzrkadlí neskôr aj na javisku. Malé deti majú nadôvažok ešte aj čaro sami o sebe vo svojej prirodzenosti a aj malé zavájhania vyzerajú ako prirodzené prvky zaradené do choreografie. Také milé polahodenie duše.

"Chto ma krajše tance"

Na scénu nastupujú postupne tí starší a vidno, že aj skúsenejší tanečníci. "Bašistovska" či "Parobsky čapaš" v podaní chlapcov staršej a najstaršej supiny, zatancovaný na úrovni, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani dospelácky súbor. Je jasné, že chlapci nie sú chlapi, ale ich nasadenie bolo naozaj bravúrne. Ani staršie dievčatá sa nedali zahanbiť v tanci "Ľapkana". Čo ma však uchvátlo ešte viac, boli dievčenské "Chorovody", ktoré postupne zatancovali najmladšie, stredné aj najstaršie dievčatá. Kto nepozná tento typ dievčenského tanca, mohol by si povedať, že je to len také nezáživné chodenie po javisku. Tu však nebolo nič nezáživného, možno aj preto, že sa dievčatá postupne vystriedali a gradovali tanec aj silou hlasov až po najstaršie dievčatá. Aj v tomto vstupe zazneli krásne spevy. Jedno nádherné sólo v podaní Soni Metyľovej a na svoje si prišli aj členky staršej speváckej skupiny.

"Spomienka"

Posledná časť nádherného výročného programu začala hudobným vstupom ľudovej hudby DFS Cifroško, pod vedením dnes už žiaľ nebohého Ľuba Gálisa. Hudobný sprievod ku niektorým čísla robila ľudová hudba folklórneho súboru Vranovčan a s harmonikou doprevádzal Peter Šofranko. Bolo vidno Ľubovu perfektne odvedenú prácu s hudobným cítením mladých muzikantov. Človek si mohol kľudne zavrieť oči a vychutnávať si samotnú hudbu, pri ktorej miestami naskakovali aj zimomriavky.

Pred úplným vyvrcholením vyšli na javisko ešte najstaršie dievčatá a zahrali sa "Na šľivočki". Potom prišla záverečná paráda v podobe "Bloku tancov zo Zámutova" - Laškovi, Fľaškovi, Verbunk a Čardáš.

Aby si tanečníci mohli po záverečnom náročnom tanečnom bloku trochu oddýchnuť, prišla taká "čerešnička na tortu" v podobe krstu 1. CD DFS Cifroško s názvom "Kec sebe zaśpivam...". Krstnou mamou bola známa výborná speváčka folklórneho súboru Želeizar z Košíc Andrea Rendošová, ktorá krásne popriala spevom novému prírastku medzi folklórne nosiče ľudových piesní.

So záverom prišli gratulácie z rôznych kútov Slovenska a od rôznych osobností slovenského folklóru. Odovzdali sa kvety aj vecné dary a člvoek si mohol povedať: "Bolo to nádherné".

 

Sám viem, aké je náročné pracovať s deťmi, najmä, ak ich je veľa. Základná škola na sídlisku II. vo Vranove nad Topľou však má jednu obrovskú výhodu, nakoľko sa medzi učiteľmi našiel dostatok zanietených ľudí pre naše tradície. Choreografie s deťmi nacvičovali Jarmila Kolesárová, Danka Kolesárová, Lenka Kocáková, Zuzana Gálisová, Štefan Kocák, Peter Šofranko a Peter kocák, niektorí z nich sa venovali deťom aj po voklálnej stránke.

Detský folklórny súbor Cifroško je skvele pripraveným kolektívom nielen na prezentáciu tradícií svojho regiónu, ale aj na krásnu reprezentáciu našich tradícií v zahraničí. Tento program, ktorý režijne pripravil Peter Kocák, bol vskutku nádherným polahodením duše každého človeka a verím, že každý si odniesol z vystúpenia len tie najúžasnejšie pocity, tak ako aj ja.

Budem sa vždy tešiť na ďalšie vystúpenia Cifroška a pokia budete mať možnosť, choďte sa pozrieť aj vy. Nebudete ľutovať ;)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Prid, suhajko ku mne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV