3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti
Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti

20. 06. 2013
Spišské Podhradie, Spišský salaš

Vitajce na Spišu

Spišský salaš ožije sviatočnou folklórnou atmosférou

 

Už 41 rokov organizuje slávnosti folklóru Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Tento nadregionálny folklórny festival s medzinárodnou účasťou konaný v prekrásnej prírode pod Spišským hradom, na Spišskom salaši sa uskutoční v dňoch 29. až 30. júna 2013.

 

Prehliadka ľudového tanca, spevu, zvykov, tradícií, s jarmokom ľudových remesiel a ochutnávkou spišských jedál v čarokrásnej prírode pod Spišským hradom otvorí svoje brány v sobotu 29. júna o 15.00 hod. Sviatok folklóru a tradičnej ľudovej kultúry sa začne pozdravom spod Braniska o 15.45 hod. speváckymi skupinami. Pane Bože, pomáhaj nám, je názov programu folklórnych skupín o 16.00 hod. Z Moskvy sa nám ako hosť so svojim programom predstaví Folklórny súbor Veselucha o 17.30 hod. Môžeme sa tešiť na ich temperament a nádherné kroje. Päť jubilujúcich kolektívov sa predvedú v programe Rok, co rok o 18.00 hod. Najstaršou jubilujúcou folklórnou skupinou je folklórna skupina Kojšovan z Kojšova, ktorá si toho roku pripomenie 55. výročie svojho založenia. Milovníci spevu sa môžu tešiť na pásmo hudobného folklóru Ej, špjevam sebe, špjevam o 19.30 hod. Ďalším hosťom festivalu o 20.30 hod. bude Folklórny súboru Poddukelský ľudový umelecký súbor z Prešova. Na svoje si tu prídu milovníci rusínskych, ukrajinských piesní  a tancov. Najočakávanejšou časťou sobotného programu sú Jánske ohne s ľudovou zábavou pri vatre a tancom pri Ľudovej hudbe Štefana Cínu z Hnilca. Zabávajú sa všetci. Zábava pokračuje aj do skorého rána. 

 

Po krátkej noci nás čaká ďalší sviatočný nedeľný deň folklóru na Spišskom salaši. Po doobedných prípravách sa o 14.30 hod. začne program Hrame še hrame, bo še radzi mame s detskými folklórnymi súbormi, speváckymi skupinami, sólistami spevákmi a detskými ľudovými hudbami. O 16.00 hod. Vám predstavíme To najlepše, co mame - Galaprogram. Môžete sa tešiť na víťazov regionálnych a krajských súťaží. O 17.30 hod. nás príde pozdraviť aj zahraničný hosť z Poľska z Gminy Tryńcza. Po ňom o 18.00 hod. vystúpi Guroľsko muzika Zbuje, ktorá je zameraná na goralské oblasti severného Spiša.

 

Okrem hlavného programu si návštevníci môžu vybrať aj z množstva sprievodných podujatí. Od 10.00 hod. v sobotu a nedeľu Ulička remesiel, kde sa predstavia remeselníci s výrobou a predajom svojich výrobkov. Dielka, ktoré si návštevníci môžu na jarmoku zakúpiť, sú originálnymi darčekmi vytvorenými rukami majstrov - výrobcov.

V nedeľu pozývame všetkých na Slávnostnú svätú omšu o 10.30 hod. do Rímskokatolíckeho kostola v Spišskom Podhradí za účasti folklórnych skupín.

Na Malej scéne v sobotu od 13.00 hod. Centrum voľného času zo Spišského Podhradia pripravilo Vašim deťom, aby sa pri Vás nenudili, rôzne aktivity. Maškrtné jazýčky si prídu na svoje o 15.00 hod. pri ochutnávke spišských jedál, ktoré pripravia kuchári zo Spišského salaša v programe Gastrofest. Deti, ktoré nemajú záujem o aktivity CVČsi môžu zahrať a zatancovať pri učiteľke tanca Katke Babčákovej a Božene Švábovej. Aj niektorí dospelí návštevníci slávností môžu privoňať k charakteristickým spišským tanečným prvkom od 17.30 do 18.30 hod. v Škole tanca pri hudobnom doprovode Ľudovej hudby Štefana Cínu z Hnilca. Ďalšie chvíle Vám spríjemní táto ľudová huba od 18.00 hod. Na Malej scéne v nedeľu od 13.00 hod. deti upúta maľovanie na tvár a jazda na koni. Od 14.30 hod. nás bude zabávať DFS Dreveník zo Spišského Podhradia. Tých, ktorých zaujímajú Čary a mágia bude zabávať program folklórnych skupín od 15.00 hod. Spišské jedlá s receptúrou kuchárov Spišského salaša ochutnáme o 15.00 hod. v sobotu a o 15.30 hod. v nedeľu v programe Gastrofest. Ochutnávku nám spríjemní Ľudová hudba Lukáša Gajdoša z Margecian.

 

Milovníci umenia si môžu po obidva dni pozrieť výstavu obrazov - rodákov zo Spišského Podhradia, tradíciu ručného tkania a izbu s krosnami a tkanými výrobkami v Dome pôvodných remesiel na Palešovom námestí č. 48 v Spišskom Podhradí.

 

Návštevníci, ktorí vyhladnú a vysmädnú sa počas slávností môžu občerstviť tuhou, ale aj tekutou stravou v rôznych občerstvovacích stánkoch.

 

Prehliadka folklóru - ľudového tanca, spevu, zvykov, tradícií, s jarmokom ľudových remesiel a ochutnávkou spišských jedál v čarokrásnej prírode pod Spišským hradom, na Spišskom salaši sa po vystúpení v nedeľu večer končí, ale organizátori sa už pripravujú na ďalší ročník tohto festivalu. Toto podujatie patrí medzi vrcholné podujatia Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi.

Tešíme sa na 41. Spišské folklórne slávnosti.

 

Kontakt: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, www.osvetasnv.sk

Autor: Alena Jurečková

 

Program nájdete na tomto odkaze:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Juliusa Suka Bartosa

Andre mire kale bala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV