3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti
Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Pozvánka na Spišské folklórne slávnosti

20. 06. 2013
Spišské Podhradie, Spišský salaš

Vitajce na Spišu

Spišský salaš ožije sviatočnou folklórnou atmosférou

 

Už 41 rokov organizuje slávnosti folklóru Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi. Tento nadregionálny folklórny festival s medzinárodnou účasťou konaný v prekrásnej prírode pod Spišským hradom, na Spišskom salaši sa uskutoční v dňoch 29. až 30. júna 2013.

 

Prehliadka ľudového tanca, spevu, zvykov, tradícií, s jarmokom ľudových remesiel a ochutnávkou spišských jedál v čarokrásnej prírode pod Spišským hradom otvorí svoje brány v sobotu 29. júna o 15.00 hod. Sviatok folklóru a tradičnej ľudovej kultúry sa začne pozdravom spod Braniska o 15.45 hod. speváckymi skupinami. Pane Bože, pomáhaj nám, je názov programu folklórnych skupín o 16.00 hod. Z Moskvy sa nám ako hosť so svojim programom predstaví Folklórny súbor Veselucha o 17.30 hod. Môžeme sa tešiť na ich temperament a nádherné kroje. Päť jubilujúcich kolektívov sa predvedú v programe Rok, co rok o 18.00 hod. Najstaršou jubilujúcou folklórnou skupinou je folklórna skupina Kojšovan z Kojšova, ktorá si toho roku pripomenie 55. výročie svojho založenia. Milovníci spevu sa môžu tešiť na pásmo hudobného folklóru Ej, špjevam sebe, špjevam o 19.30 hod. Ďalším hosťom festivalu o 20.30 hod. bude Folklórny súboru Poddukelský ľudový umelecký súbor z Prešova. Na svoje si tu prídu milovníci rusínskych, ukrajinských piesní  a tancov. Najočakávanejšou časťou sobotného programu sú Jánske ohne s ľudovou zábavou pri vatre a tancom pri Ľudovej hudbe Štefana Cínu z Hnilca. Zabávajú sa všetci. Zábava pokračuje aj do skorého rána. 

 

Po krátkej noci nás čaká ďalší sviatočný nedeľný deň folklóru na Spišskom salaši. Po doobedných prípravách sa o 14.30 hod. začne program Hrame še hrame, bo še radzi mame s detskými folklórnymi súbormi, speváckymi skupinami, sólistami spevákmi a detskými ľudovými hudbami. O 16.00 hod. Vám predstavíme To najlepše, co mame - Galaprogram. Môžete sa tešiť na víťazov regionálnych a krajských súťaží. O 17.30 hod. nás príde pozdraviť aj zahraničný hosť z Poľska z Gminy Tryńcza. Po ňom o 18.00 hod. vystúpi Guroľsko muzika Zbuje, ktorá je zameraná na goralské oblasti severného Spiša.

 

Okrem hlavného programu si návštevníci môžu vybrať aj z množstva sprievodných podujatí. Od 10.00 hod. v sobotu a nedeľu Ulička remesiel, kde sa predstavia remeselníci s výrobou a predajom svojich výrobkov. Dielka, ktoré si návštevníci môžu na jarmoku zakúpiť, sú originálnymi darčekmi vytvorenými rukami majstrov - výrobcov.

V nedeľu pozývame všetkých na Slávnostnú svätú omšu o 10.30 hod. do Rímskokatolíckeho kostola v Spišskom Podhradí za účasti folklórnych skupín.

Na Malej scéne v sobotu od 13.00 hod. Centrum voľného času zo Spišského Podhradia pripravilo Vašim deťom, aby sa pri Vás nenudili, rôzne aktivity. Maškrtné jazýčky si prídu na svoje o 15.00 hod. pri ochutnávke spišských jedál, ktoré pripravia kuchári zo Spišského salaša v programe Gastrofest. Deti, ktoré nemajú záujem o aktivity CVČsi môžu zahrať a zatancovať pri učiteľke tanca Katke Babčákovej a Božene Švábovej. Aj niektorí dospelí návštevníci slávností môžu privoňať k charakteristickým spišským tanečným prvkom od 17.30 do 18.30 hod. v Škole tanca pri hudobnom doprovode Ľudovej hudby Štefana Cínu z Hnilca. Ďalšie chvíle Vám spríjemní táto ľudová huba od 18.00 hod. Na Malej scéne v nedeľu od 13.00 hod. deti upúta maľovanie na tvár a jazda na koni. Od 14.30 hod. nás bude zabávať DFS Dreveník zo Spišského Podhradia. Tých, ktorých zaujímajú Čary a mágia bude zabávať program folklórnych skupín od 15.00 hod. Spišské jedlá s receptúrou kuchárov Spišského salaša ochutnáme o 15.00 hod. v sobotu a o 15.30 hod. v nedeľu v programe Gastrofest. Ochutnávku nám spríjemní Ľudová hudba Lukáša Gajdoša z Margecian.

 

Milovníci umenia si môžu po obidva dni pozrieť výstavu obrazov - rodákov zo Spišského Podhradia, tradíciu ručného tkania a izbu s krosnami a tkanými výrobkami v Dome pôvodných remesiel na Palešovom námestí č. 48 v Spišskom Podhradí.

 

Návštevníci, ktorí vyhladnú a vysmädnú sa počas slávností môžu občerstviť tuhou, ale aj tekutou stravou v rôznych občerstvovacích stánkoch.

 

Prehliadka folklóru - ľudového tanca, spevu, zvykov, tradícií, s jarmokom ľudových remesiel a ochutnávkou spišských jedál v čarokrásnej prírode pod Spišským hradom, na Spišskom salaši sa po vystúpení v nedeľu večer končí, ale organizátori sa už pripravujú na ďalší ročník tohto festivalu. Toto podujatie patrí medzi vrcholné podujatia Spišského osvetového strediska v Spišskej Novej Vsi.

Tešíme sa na 41. Spišské folklórne slávnosti.

 

Kontakt: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, www.osvetasnv.sk

Autor: Alena Jurečková

 

Program nájdete na tomto odkaze:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

Zartovne piesne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV