3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórne slávnosti pod Kamencom
Folklórne slávnosti pod Kamencom

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Folklórne slávnosti pod Kamencom

21. 06. 2013
Machulince, Priestory štadióna

V Machulinciach pri Zlatých Moravciach sa v nedeľu 16.júna 2013 uskutočnil 3.ročník Folklórnych slávností pod Kamencom v športovom areáli obce. Priestory štadióna poskytli miesto folklóru, spevu  a ľudovým tradíciám, dychovke, poľovníckemu gulášu, ale aj detským nafukovacím hradom a preliezačkám.

Folklórne slávnosti v Machulinciach nemajú dlhú tradíciu, pred rokmi sa organizovali v susedných Obyciach, ale zanikli a tak sa teraz Machulince rozhodli nadviazať na predošlé slávnosti u susedov. Folklórne súbory horného Požitavia a vlastne v susedstve Machuliniec  prijali pozvanie na tieto slávnosti  a tak sme mohli vidieť folklórny súbor INOVEC zo Zlatých Moraviec, folklórny súbor VRŠTEK z Hostia a domáci folklórny súbor KAMENEC z Machuliniec. Ako hosť vzdialenejší účinkoval na tomto podujatí folklórny súbor KOKAVAN z Kokavy  nad Rimavicou.

Po úvodnom ceremoniáli a slávnostnom otvorení predstaviteľmi obce a kraja nastúpil FS Kokavan v prvom výstupe s horehronskými tancami žien a dievok (v kroji z Pohorelej), heligonkári zahrali a zaspievali a po nich prišli mládenci s tancom drevorubačov. To sú vari remeslá, ktoré charakterizujú prostredie, v ktorom žijú. Po nich prišli tanečníci a tanečnice zo súboru Inovec zo Zlatých Moraviec a zatancovali nám krásne, rezké tance horného Požitavia. Domáci FS Kamenec nám predviedol scénický obraz s kosením a hrabaním, s piesňami a tancami, obraz častý na dedinách v dobách minulých. Ale aj vinohradnícky obraz s jeho božským mokom, pestovaný medzi mužmi a niekedy aj medzi ženami, ktorý nám ukázali členovia folklórneho súboru Vrštek z Hostia. Scénky veselé i humorné, niekedy aj sarkastické, ale hlavne zábavné a vari aj poučné.

Bolo tam veselo a dobre. Príjemná atmosféra, priam rodinná, vládla na ihrisku. Javisko pripravené ako na scénické predstavenie s kulisou starej architektúry v pozadí, dreveným latkovým plotom, aj s malým rebrinákom umocňovali toto podujatie. A keď ste sa rozhliadli okolo, za dedinou andezitový kameňolom, ktorý dával prácu tunajším ľuďom už od dávna a nad ihriskom domy, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani tí najbohatší.

Podujatie uzatvorili svojím vystúpením členovia FS Kokavan s tancom a spevmi zo  svojho regiónu a zaznela aj fujarka. Dychová hudba Machulince vyhrávala na počúvanie, ale aj do tanca, ale na ten bolo veľmi teplo a málo chuti.

Machulinčania prejavili snahu a ochotu o pokračovanie tejto tradície a pozvali prítomných na ďalší ročník slávností pod Kamencom a my  musíme túto snahu iba podporiť, pretože tento región sa dosť málo prezentuje. A má sa prečo. Pretože Požitavie má svoj kroj, má svoje obyčaje a ukázalo sa, že aj chuť pracovať so slovom a piesňou.

                                                                                                            Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Trnkari Zaskov

Janske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV