3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Gemer žije folklórom dodnes
Gemer žije folklórom dodnes

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Gemer žije folklórom dodnes

23. 06. 2013
Revúca

Od prameňa Hrona na severe po výbežky Cerovej vrchoviny na juhu, od Sorošky na východe po oždianske serpentíny na západe - týmito hraničnými bodmi môžeme približne vyčleniť geografické územie Gemera, ktorý v spojení s Malohontom do župy Gemersko-malohontskej predstavuje jednu z najstarších a najvýznamnejších kultúrnych oblastí Slovenska. Predovšetkým ale kraj dolín, v ktorých neutíchajúca práca našich predkov vytvárala po tisícročia civilizáciu zhmotnenú v kultúrnych pamiatkach a dodnes živom folklore. Všade tam na vás čaká nenarušená, nádherná príroda a zaujímavé zážitky, aké som si odniesla domov aj ja.


Obyvatelia gemerského regiónu sa pýšia bohatou kultúrnou minulosťou, zachovávajú svoje kultúrne tradície, spevy, tance  a práve preto som sa na víkend vybrala na Gemer, kde som našla ticho, pokoj, krásnu prírodu, srdečných ľudí a nielen to. Od 21 do 22.júna sa konal  XVII. ročník Dní mesta Revúca. Cestou do Revúcej, ktorá  leží  pod vrchom Kohút v Stolických vrchoch v Slovenskom Rudohorí som sa nevedela vynadívať na nádherné lúky plné divých makov, na krásne obrobené polia, zakvitnuté záhrady a mesto dýchalo sviatočnou náladou.

 
Námestie plné účastníkmi slávnosti, pripravené pódium,  účinkujúci v nádherných gemerských krojoch, stánky s ľudovými remeslami, predajné trhy remeselnými výrobkami a suvenírmi  a nechýbali ani  tento rok hry pre deti. Slávnosti, ktoré svojou kvalitou už tradične poskytli návštevníkom veľmi dobré dojmy z folklóru a z prezentácie tradičnej ľudovej kultúry.

Pre tunajších občanov, ale i pre návštevníkov réžia  pripravila naozaj bohatý kultúrny program. Počas celého programu sa predstavili generácie tanečníkov, mladší i starší. Spevom a tancom program začali  tí najmenší, členovia DFSk Lykovček z Revúcej. Veľkú a samostatnú  časť tvorila Ľudová hudba Michala Šimka z Revúcej. V ich podaní  zazneli na námestí tie najkrajšie gemerské ľudové  piesne.  ĽH Michala Šimka, ktorá hudobne doprevádzala aj  MSS Hužva a novo vzniknutú SS Dolinka z Revúčky, ženy  a mužov, ktorí navodili príjemnú atmosféru tohto podujatia a rozospievali  všetkých divákov natoľko, že nikto z nás nechcel aby to skončilo. Zaslúžili si veľký obdiv, veľký potlesk a ich spevom očarili nejedného diváka. Aj krásne počasie umocňovalo atmosféru tohto sobotňajšieho popoludnia.


Slávnosti prebiehali ďalej, nuž ale ja som na  ceste po tomto kúsku gemerskej zeme pokračovala do malebnej dedinky  Revúčka, ktorá je mestskou častou Revúcej. Rozprestiera sa popri bystrine Zdychava iba niekoľko sto metrov od mesta, kde ma srdečne privítali tunajší obyvatelia a priatelia Ján a Mária Kilíkovi. Dlho do večera sme sa rozprávali o živote ľudí v tomto kraji, o ťažkej práci predkov, krojoch, tancov, zvykov a piesní z Revúčky. Rozoberali zvyky a tradície, ktoré na Gemeri ľudia tradujú. Vysvetlili sme si význam týchto tradicií a ako ich aj dnes prežívajú.


Na koniec ma prekvapili výletom na "Zdychavské lazy", kde ľudia dodnes žijú životom našich predkov a kde môžte vidieť nádherný západ slnka z vyšších miest samôt a terasových polí i tieň na  úbočí vrchu Kohúta. Cítila som vôňu čerstvo pokosenej trávy, videla som obrobené polia, hlboké lesy a nevadila mi ani strmá  vozová  cesta  pomedzi pasienky, drevené ohrady, šindľom kryté stodoly a hospodárstva. Tu som sa zamyslela aký tvrdý život mali ľudia na lazoch. Skúšala ich nielen nevyspytateľná príroda, ale aj izolovanosť od okolitého sveta. Platili tu nepísané pravidlá a ľudia ich dodržiavali. Niektoré chalupy sú už prázdne, no v ostatních dodnes žijú ľudia.  Oáza neskutočného pokoja, ktorá dodáva energiu a silu.  Ako by tu čas zastal. A ľudia Vás tu  vítajú, klopem  na dvere chalúpy, kde aj teraz platí: "Hosť do domu, Boh do domu".


Ďakujem za krásny a nezabudnuteľný zážitok Jánovi a Márii Kilikovým z Revúčky za milé privítanie, za krásne prežitú folklórnu sobotu i za spoločné prežité chvíle na lazoch. Toto viac ako vydarené podujatie a okamihy prežité s Vami  sa zapisujú do pamätí  a ostávajú na tom pravom mieste tam, kde sa kedykoľvek môžeme vrátiť a zaspomínať. Je veľmi ťažko opísať pocity, je úžasné to zažiť práve u Vás na Gemeri.

Text a foto: Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ONDREJ DEMO

Parta moja, parta

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV