3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pri muzice na Myjave 2013
Pri  muzice na Myjave 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Pri muzice na Myjave 2013

26. 06. 2013
Myjava, Amfiteáter Trnovce

Začnem vari od konca. Keď skončil záverečný galaprogram všetci účinkujúci sa zhromaždili na pódiu a zaznela myjavská hymna. Bol to okamih, na ktorý sa nedá zabudnúť. Všetci návštevníci v úcte a pokore vstávajú, niektorí aj spievajú a nám na tele naskakujú zimomriavky. Je to neopakovateľný pocit, ktorý sa nedá zažiť nikde inde na žiadnom festivale folklóru, iba na Myjave. Po hymne zaburáca znelka myjavských slávností, srdce nám stisne a  chytí nás akási nostalgia za niečím, čo skončilo a čomu sme sa tešili po celý víkend. Nádherný a ohromný zážitok z vystúpení súborov, zúčastnených na slávnostiach.

  Záverečný galaprogram začal konferansom pani Evy Kristínovej, výbornej herečky a matičiarky, oblečenej do adventného myjavského kroja (veľmi jej to slušalo), ktorá veľmi nevtieravým, jemným  a milým spôsobom uvádzala vystupujúce súbory.

  Sledovali sme tanečníkov a tanečnice folklórneho súboru Kopaničiar, Kopa a Kýčer na javisku pri myjavských tancoch,  folklórny súbor Vršatec pri detvianskych tancoch a folklórny súbor Trenčan pri tancoch z Trenčianska. Zo zahraničných súborov moravský FS Kunovjan z Uherského Hradišťa nám ukázal tance zo svojho regiónu aj s verbunkom, palestínsky a maďarský  súbor zase tance svojej krajiny. Sledovať naše domáce súbory v tancoch bol veľký zážitok. Dynamika, rytmika, rezké pohyby, ľahkosť v tanci, to boli hlavné motívy, ktoré ma zaujali a ktoré som  obdivoval. Pri pohľade na tanečníkov a ich výkon som sa pýtal, kde berú tú silu a elán do týchto tancov? Nechávali na javisku po každom tanci dušu, srdce im mohlo z hrude vyskočiť, počas vystúpenia vypotili množstvo potu, ale tancovali s nesmiernou dávkou odvahy, láskou a oduševnením, až sa nám zatajoval dych. Precízne krokové variácie jednotlivo i v pároch, vycibrené prvky detvianskeho tanca, ale aj dvíhané z myjavského kraja. Všetky tieto tance doprevádzali vynikajúce ľudové hudby, nádherné piesne s podmanivými textami. Za tieto obrazy a za túto atmosféru sa do Myjavy oplatí ísť, toto vidieť a zažiť.

  Za týmto všetkým je láska k folklóru, k tancu a spevu, ktorá dáva ľuďom silu prekonávať aj prekážky, na ktoré pri tejto práci narážajú. Koľko oduševnenia musia mať, aby predviedli taký výkon, vycibrený do najmenších podrobností! Môžem povedať, že sme videli to najlepšie z najlepšieho. Tance v krásnych krojoch myjavských, trenčianskych či detvianskych alebo uherskohradištských privádzali divákov do údivu, zaslúžili si náš obdiv a poklonu. Bola to prehliadka ladných a svižných pohybov, krásnych postáv a usmievavých tvárí. Nesmierna radosť z tanca žiarila z tvárí tanečníc a tanečníkov, akási detská hravosť a šantivosť, u tých starších zas radosť z pohybu. Jeden súbor za druhým sa striedali, prelínali sa tance, padlo sem-tam aj slovo materské, humorné, ale tanec nezastavili. Priam grandiózne. Neviete si oči odtrhnúť od toho pohľadu, nevnímate nič len dianie na pódiu a máte krásne dojmy a pocity.

  Nielen amfiteáter je tým centrom folklóru na Myjave. Celá Myjava žila po tieto tri dni víkendu folklórom, spevom, hudbou a tancom. Boli tu aj stánky s výrobkami ľudových výrobcov, tradičných jedál, ale aj občerstvenia. Bolo tu akcií neúrekom, že sa to všetko ani nestíhalo. Jednoducho – Myjava je Myjava a je to pojem. To nie je len vidieť a počuť folklór, ale stretnúť aj priateľov a známych, spriaznené duše, ktoré sú oddané ľudovým zvykom a tradíciám, spevu a tancu. Je to tam vlastne ako jedna rodina. A od rodiny sa odchádza ťažko, s ťažkým srdcom.

  Aj ja som odchádzal s ťažkým srdcom, ale s plným priehrštím nádherných dojmov z vystúpení súborov v záverečnom  galaprograme a zo stretnutia s priateľmi a známymi, s ktorými sme si povedali, tak zase na rok, tu na Myjave, na 55. ročníku MFF.

 Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

A u Paľine pri mline

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV