3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  „Janko Hraško na vandrovke“ – vo Svidníckom amfiteátri zaujal
„Janko Hraško na vandrovke“ – vo Svidníckom amfiteátri zaujal

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

„Janko Hraško na vandrovke“ – vo Svidníckom amfiteátri zaujal

27. 06. 2013
Svidník

Na 59. ročníku Slávností Rusínov-Ukrajincov vo Svidníku zažiaril v sobotu 15. júna 2013 program s názvom „Janko Hraško na vandrovke“. To, čo sa v programe odohrávalo, bola ozajstná rozprávka, ktorá potešila oko aj dušu. Na portáli Rádia Janka Hraška som si prečítala niektoré údaje, ktoré boli dôvodom na moju výslovnú zvedavosť. Článok neklamal. Takmer do bodky sa naplnili ciele, ktoré si kládol autor námetu, scenára a zároveň aj režisér programu Laco Bačinský. Scénické stvárnenie, ako ho uviedlo 5 detských folklórnych súborov (Jastrabček zo Šarišského Jastrabia, Makovička I – mladšia skupina a Makovička II – staršia skupina zo Svidníka, Srdiečko z Prešova a ZUŠ A. Dubčeka z Vranova n/T) , teta rozprávačka (Anna Vaňková) a predstavitelia Janka Hraška (5 ročný Martin Bučko z Raslavíc) a jeho dvojča (Dávid Kravčík zo Šarišského Jastrabia), bolo nevídané. Program mal nielen pekný a zmysluplný dej, ale aj veľmi hlbokú výchovnú výpoveď. To bolo na ňom vari najzaujímavejšie. Hlavnému predstaviteľovi boli prisúdené vlastnosti a činy,  ktorými nielenže bol príkladný v prekonávaní rôznych prekážok – bol aj vzorom nebojácnosti, odhodlania, zanietenia, pozitívneho vzťahu ku svojim kamarátom, ochoty pomáhať svojim rodičom, poznávať svet, byť skromný a učenlivý, nachádzať vzácne hodnoty tradičnej ľudovej kultúry, stotožniť sa s nimi a vedieť ich aj veľmi úspešne prezentovať (ukázal v závere programu svojim spevom aj tancom).  Bez nadsádzky by sa dalo tvrdiť, že program na scéne vyznel ako „výchovný koncert“, z ktorého sa potešili nielen deti v hľadisku, ale aj my, dospelí. Zanietenosť a zodpovednosť za výsledok, bola u detí, účinkujúcich na scéne,  príkladná. Som učiteľkou na Základnej umeleckej škole a viem, čo tým chcem povedať.

     Je len samozrejmé, že po programe (ako to už býva), si najbližšie sediaci susedia v amfiteátri vymenili svoje dojmy. Bolo milé, že ohlasy, takmer bezo zvyšku, boli veľmi pozitívne. Niektorí, čo vraj nevynechali za posledných 20 rokov ani jeden ročník Slávností, sa dokonca vyjadrovali aj v tom zmysle, že taký skvelý a vydarený program svidnícky amfiteáter ešte nezažil.

     „Janko Hraško na vandrovke“ vzbudil v divákovi krásne a hlboké dojmy. A, tak sa nevdojak vynára želanie, aby takých programov bolo na festivaloch a slávnostiach čo najviac, pretože majú divákovi čo povedať, zaujmú, pobavia, poučia, pookrejú.

     Verím, že na 60. ročníku Slávností sa podarí podobný husársky kúsok, na čo sa už teraz teším.

 

Silvia Hudáková

Košice        

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

Dunaju, Dunaju

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV