3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  SKUS „Ivan Brník Slovák“ zahájil festival “Európa v Zadari”
SKUS „Ivan Brník Slovák“ zahájil festival “Európa v Zadari”

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

SKUS „Ivan Brník Slovák“ zahájil festival “Európa v Zadari”

28. 06. 2013

 

Česť zahájiť tento veľmi významný festival „Európa v Zadari“, ktorý je symbolikou vstupu Chorvátska do EÚ (1.júla), pripadla slovenskému kultúrno-umeleckému spolku „Ivan Brník Slovák“ zo slovenskej dediny Jelisavec. V pondelok 24.júna, sa Jelisavčania predstavili v rámci programu vystúpením pred katedrálou sv.Stošije, kde prezentovali bohatú klenotnicu slovenských tradícií.

Zvyšok programu sa odohrával v klube Arsenal. Súbor publiku predviedol pestrý tanečný a hudobný repertoár. Zatancovali tance z Kysúc, Oravy, Terchovej, Horehronia a Šarišu a taktiež divákom zaspievali nielen piesne z viacerých regiónov Slovenska, ale aj z rodného Jelisavca. Obyvatelia Zadaru, ako i mnohí turisti mali možnosť spoznať atraktívny a temperamentný slovenský folklór, rôznorodosť piesní a tancov, pestrosť krojov, vďaka čomu sa celým Zadarom šíril duch spolupatričnosti a kultúrnej súdržnosti.

Festival „Európa v Zadari“ prebieha od 24. júna do 1. júla pod záštitou Mesta Zadar, počas ktorého sa uskutočňuje spleť kultúrno-umeleckých a zábavných predstavení. Osemdňový  program ponúka vystúpenia kultúrno-umeleckých spolkov, koncerty a výstavy. Okrem domácich súborov sa v programe predstavia i zahraničný hostia z Rakúska, Bulharska, Česka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Veľkej Británie a Írska. Keďže Slovensko je taktiež členom Európskej Únie, organizátori festivalu sa rozhodli, že reprezentujúcim súborom nebude folklórny súbor zo Slovenska, ale že túto krajinu dokáže rovnako dobre reprezentovať aj spolok slovenskej národnostnej menšiny žijúcej v Chorvátsku, SKUS „Ivan Brník Slovák“ z Jelisavca, ktorý svoju úlohu splnil nad očakávania všetkých zúčastnených. 

 

Text a foto : Samir Slivka

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Martin Škamla

Srniačik z Hrochote - Oj, a ja tak, a ja tak, ako na hore flák

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV