3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Podzámčoku na sv.Jána
V Podzámčoku na sv.Jána

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

V Podzámčoku na sv.Jána

29. 06. 2013
Podzámčok, Amfiteáter pod Dobronivským hradom

 Na svätého Jána v Podzámčoku každý rok nadšenci folklóru poriadajú slávnosti za účasti domácich a susedných folklórnych súborov a prizvú si aj vzdialenejší a skúsenejší súbor na spestrenie programu. Na tohoročných slávnostiach  najskôr v programe vystúpil domáci detský folklórny súbor, potom folklórna skupina Rozmarím z Pliešoviec a FSk Podzámočan z Podzámčoku. Hosťom vzácnym bol folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice, ktorý sa radí medzi univerzitné súbory, kde sa dosť často mení zloženie účinkujúcich.

Slávnosti začali sprievodom účinkujúcich od kultúrneho domu na amfiteáter pod Dobronivským hradom. Prostredie krásne, čisté, vyvýšenina medzi dvomi pohoriami, široká dolina s porastom trávy a lúčnych kvetov, pohľad na pohľadanie, človeku sa chce len tak zaujúkať, ľahnúť do vysokej trávy, zahryznúť do stebla a sledovať oblaky na oblohe. Alebo sa tešiť z pohľadu na malú, peknú dedinku v údolí, ktorá dáva ľuďom pocit príjemného domova.

Pri sledovaní sprievodu sa nám naskytol obraz nevšedný, sprievod účinkujúcich viedol starosta obce Martin Babiak, držal za ruky malé drobce z materskej školy s venčekmi na hlave, ako malé víly. Starosta, ktorý prichádza na slávnosti ako predstaviteľ obce, ale po oficiálnom otvorení sa oblečie do kroja a vystupuje s ostatnými účinkujúcimi z Podzámčoku.

Úvod patril matičiarke pani Babiakovej, ktorá predniesla báseň Slovensko moje a ospievala naše krásne Slovensko.

Malé víly potom vystúpili so svojím programom, zatancovali, zaspievali a zahrali sa detské hry a varili lekvár. Tu sa prejavila starostlivosť o mladú generáciu folkloristov a veru máme čo Podzámočanom závidieť.

Vladimír Kmeť zahral na fujare a na píšťalke a po ňom prišli Podzámočania so scénickým tancom Na salaši. Chlapi ovečky pásli, do košiara ich zahnali, aj podojiť bolo treba a po robote aj oddýchnuť. Aj ženy ich prišli pozrieť, stravu priniesli, aj nové klebety. Zaspievali, zatancovali aj pošpásovali a hneď bolo veselšie. Človeku sa zažiada všeličo. Aj členovia FSk Rozmarín z Pliešoviec zaspievali a zatancovali a ukázali nám bohatstvo tohto regiónu v piesni a v tancoch.

Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice predviedol tance z Poník, Myjavy, Tekova a Šumiaca. Zatancovali rezké tance a keď pretancovali vybrané regióny a pridali aj východniarske tance, aj slniečko sa schovalo za hradby Dobronivského hradu a zatienilo prírodný amfiteáter. Ale nestratila sa iskra a nálada, pohoda bola výborná a tance vynikajúce a úspešné, že veru museli aj pridať.

V šere zapadajúceho slnka bola lúka nad dedinou v jemnom vánku ako obraz. V tom obraze dedina pred nami ako na dlani v doline schovaná. A v nej nie veľa obyvateľov, ale s veľkou dávkou entuziazmu, ktorého majú na  rozdávanie. Stretávať sa tu na svätého Jána je zážitok a keď prihliadneme k tomu, že vo večerných hodinách sa pod múrmi hradu rozhorí vatra, je to zážitok o to väčší.

                                                                                                            Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mamka a sestry Uhlárové

Nichto nezna

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV