3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Držíme spolu na Myjave 2013
Držíme spolu na Myjave 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Držíme spolu na Myjave 2013

30. 06. 2013
Myjava, Amfiteáter Trnovce

  Jedným z programov na Medzinárodnom folklórnom festivale v Myjave bol aj program „Držíme spolu“, zostavený zo scénických tancov a spevov, ktorý predchádzal záverečnému galaprogramu v nedeľu 23.júna 2013. Stretli sme sa tu s výbornou muzikou a spevmi, ale aj s výbornými scénickými tancami. Folklórne súbory Trenčan, Vršatec, Senior Družba Trenčín,  Nadšenci Omšenie sa nám ukázali nielen ako výborní tanečníci, ale aj ako výborní herci a herečky. Lebo veď stvárniť  na scéne sliepky a kohútov je dosť náročné, aby to bolo vierohodné, ale účinkujúci sa tejto úlohy zhostili vynikajúco. A ako to už býva na jednom smetisku, kde sú dva kohúti, to nám ukázali v tejto scénke a veru veľmi úspešne. Folklórny súbor Senior Družba z Trenčína dokázal, že aj v pokročilejšom veku sa dá, keď sa chce a veru oni veľmi chceli a dokázali to. Zatancovali svižne, rezko a s radosťou, bolo na nich vidieť, že to nie je iba z povinnosti, že sa tešia z každého vystúpenia, z každého úspechu. A ich tanec bol naozaj úspešný. Aj folklórny súbor Vršatec z Dubnice nad Váhom predviedol tance spojené s pojmom rukujeme. My skôr narodení vieme, čo to bolo rukovať. Zábava, tanec, lúčenie, to všetko patrilo k tomuto aktu, spojené so žiaľom a očakávaním. Rukovalo sa na dva roky, v predošlých obdobiach aj na viac, preto lúčenie bolo o to viac bolestnejšie. A tie tance Vážskodubničanov, vrtené, krútené, vyhadzované, mohli ste oči na nich nechať.

  Mašinový tanec v podaní folkloristov z Trenčína bol tiež lahôdkou. Vytvoriť dojem vlaku s cestujúcimi  bolo náročné, ale vydarené. Choreografia bola na úrovni, vlak nemeškal, vždy prišiel načas, pribral cestujúcich, tanečníci zatancovali, zahrali sa a vlak išiel zas ďalej. Bolo tých tancov a scénok viac, aj muziky a spevu, bol to zážitok, z ktorého dojem podporilo aj krásne počasie, ktoré nás nekvárilo horúčavami, ani kvapkami dažďa.

  Mašinka odjachala, vlaky všetkých súborov sa v závere predstavili a ukončili jazdu, aby uvolnili priestor záverečnému galakoncertu myjavského festivalu. Boli sme veľmi milo prekvapení vysokou úrovňou tanečníkov a nadšení z ich vystúpení. Radosť bola sledovať ich výkon, ich zanietenosť, potešenie z tanca. Ľahkosť v pohybe, sviežosť v tancoch, odraz vo výskokoch, dvíhanie dievok a do toho nádherné melódie ľudovej hudby so spevom vytvárali dojem nezabudnuteľných okamihov. Nevšedný zážitok z vystúpení súborov.

  Akosi mi prichádza na rozum literárna súťaž, ktorá nesie názov „Prečo mám rád Slovensko“. Nuž, aj tu na Myjave si vždy spomeniem na tento titul „Prečo mám rád Myjavu“. Preto všetko, čo sme tu videli, čo sme tu počuli a zažili. Krásne kroje, tance, spevy, hudbu a krásnych ľudí, ktorí to všetko tvoria a umocňujú. Preto mám rád Myjavu a rád sa sem vraciam.

 Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Sarisske variacie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV