3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  28. Hornonitrianske Folklórne Slávnosti neprekvapil ani dážď
28. Hornonitrianske Folklórne Slávnosti neprekvapil ani dážď

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Samuel Chlpek (Folklórista)

Folklórista Keď som ako 6 ročný vstúpil do detského folklórneho súboru, nemyslel som si, že raz ma folklór bude ,,hltať a hltať..." :-)

28. Hornonitrianske Folklórne Slávnosti neprekvapil ani dážď

02. 07. 2013
Prievidza, amfiteáter, Lesopark

 

Prípravou na podujatie sa stalo už tradične, tak ako každý rok, rezbárske sympózium ľudovej plastiky, ktorého súčasťou bola tvorba veľkorozmerných plastík. Tieto sochy boli vystavené počas celého folklórneho podujatia. Oficiálny program sa začal v piatok - 28. júna slávnostým otvorením, no ešte pred tým si mohli návštevníci a folklórny nadšenci zatancovať v škole tanca pod vedením absolventa Súkromného konzervatória v Nitre, terajšieho študenta VŠMU a taktiež aj člena domáceho Folklórneho Súboru Vtáčnik, Tomáša Bakytu, ktorý návštevníkov naučil tance z rôznych regiónov Slovenska. Po otvorení podujatia nasledoval detský program ,,Veselože ...", v ktorom sa predstavili regionálne detské folklórne súbory. Program však musel byť pre nepriazeň a veľkú prietrž mračien na chvíľu prerušený, no už o malú chvíľu pokračoval a dospel až ku spoločnému záveru - spoločnému tancu všetkých zúčastnených detských folklórnych súborov. Ťahákom prvého dňa tohtoročných slávností bola ľudová hudba Kandráčovci, ktorá vystúpila aj so známou folklórnou speváčkou Monikou Kandráčovou. Hľadisko síce zívalo prázdnotou, no tí, ktorí zostali neobanovali a výborne sa zabavili. Druhý deň slávností sa opäť začal Školou tanca, kde sa učili nové choreografie, po nej však už nasledovalo ,,Stretnutie" - program folklórnych skupín z hornej Nitry. Miesto po programe vyplnila Škola tanca - výučba tancov z Terchovej a na záver 28. ročníka Hornonitrianskych Folklórnych Slávnosti vystúpil ako hosť večera Folklórny súbor Kopaničiar Myjava. Súčasťou sviatku folklóristov na Hornej Nitre bola aj výstava Folklór vo fotografii, ktorá pozostávala z fotografií minulých ročníkov Hornonitrianskych Folklórnych Slávností, Tradičná kuchyňa hornej Nitry, v ktorej návštevníci mohli ochutnať Strapačky, Bryndzové halušky, Makové perky a iné typické jedlá ,,z kuchyne starej matere". Nechýbali ani tvorivé dielne tradičnej ľudovej tvorby pre deti či prezentácia tradičných textilných techník.

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

VLADIMIR HOMOLA

Cez ten Priechod

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV