3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Postreh z detského programu vo Svidníku
Postreh z detského programu vo Svidníku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Postreh z detského programu vo Svidníku

02. 07. 2013
Svidník

Už viac ako pol storočie sledujem vývoj Slávností Rusínov-Ukrajincov Slovenskej republike vo Svidníku. Doteraz v každom ročníku existoval samostatný blok, venovaný detským súborom a folklórnym skupinám. Ich repertoár takmer vždy pozostával z detských hier, piesní a tancov (na lúke, pri pasení husí a dobytka, pri jednotlivých ľudových zvykoch, obyčajach), z napodobenia práce dospelých atď.

Na 59. Slávnostiach autor detského programu, jeho scenárista a režisér Ladislav Bačinský narušil tento stereotyp, stvárniac rozprávkový námet „Janko Hraško na vandrovke“. Jeho rozprávkový hrdina sa vyberie do sveta, prekonávajúc rôzne prekážky , stretáva sa so svojimi rovesníkmi (členmi piatich folklórnych skupín) a obohatený ich skúsenosťami, vracia sa do rodnej rusínskej dediny Kamienky s torbou plnou dojmov a zážitkov. Detský divák z takto koncipovaného programu si odnáša ponaučenie, že iba smelosťou, vytrvalosťou a poctivou prácou je možno v živote dosiahnuť úspech. Tento autorský zámer Ladislava Bačinského bol umocnený skvelými výkonmi iba 5.-  ročného Martina Bučka z Raslavíc v úlohe Janka Hraška, jeho dvojníka Davida Kravčíka zo Šarišského Jastrabia a rozprávačky Anny Vaňkovej zo Svidníka.

Bola to pastva pre oči a uši nielen pre detí a ich rodičov, ale aj pre mňa, skúseného folkloristu, pretože nič podobné na scéne svidníckeho amfiteátru som doposiaľ nevidel. Je to príklad hodný nasledovania.

 

 Prof. PhDr. Mikuláš Mušinka, DrSc.

akademik Národnej akadémie vied Ukrajiny

 

 

 

Zvukový záznam z tohto programu si môžete vypočuť vo vysielaní nášho rádia

v sobotu 6.7.2013 o 16:00 hod.

v nedeľu 7.7.2013 o 20:00 hod.

a v pondelok 8.7.2013 o 10:00 hod.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Detvanček

Môj otec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV