3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny festival Východná 2013
Folklórny festival Východná 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Folklórny festival Východná 2013

07. 07. 2013
Východná

Dnes je piatok 5.7 a to znamená, že začína najväčší folklórny festival na Slovensku vo Východnej. Tento rok je 59. ročník a na tejto stránke budete môcť denne počúvať rozhovory s učinkujúcimi, s návštevními , ale aj organizátormi. To všetko až do piatku. Redakcia JankoHraško.sk Vám želá príjemný a folklórne nabitý víkend.

 

PIATOK

Síce folklórny festival vo Východnej začal už vo štvrtok divadelným predstavením Jááááánošíííík po tristo rokoch v podaní Radošinského naivného divadla, ale pre mňa bol tým prvým dňom piatok. Najväčším strašiakom vo Východnej je vždy počasie a nám našťastie včera vydržalo. Hneď ako som prišiel, vybral som sa ja smerom na javisko, ale čo čert nechcel, zatiahli ma na ožranisko. Je to neuveriteľný pocit, keď po niekoľkých rokoch stretnete ľudí a cítite ako keby ste sa s nimi rozlúčili včera. Samozrejme začiatok festivalu sa neniesol v tej pravej festivalov nálade. Ako som tak čakal v press centre pomaly prichádzali organizátori so slzami v očiach, v miestnosti bolo čoraz väčšie ticho a festivalom sa niesla tá ťažko uveriteľná správa o smrti Paľka Bútora. Týmto mu vzdávam česť a verím, že aspoň z toho folklórneho neba nasával tú atmosféru programov. Organizátori mu venovali minútu ticha pred začiatkom hlavného večerného programu a verte mi, v tom momente by bolo počuť aj špendlík na zem padnúť a atmosféra bola naozaj mrazivá a aj slzička mi vybehla. Prvý program ktorý som začal registrovať ako program bol „bou by ten Jánošík.“ Liptovský zbojníci vytvorili v zaplnenom malom javisku úžasnú atmosféru a nejedno oko neostalo suché od smiechu. Potom sa celá perepúť presunula na hlavný amfiteáter kde sa oslavovalo neuveriteľných 100. rokov domácej  FSk Kriváň. Večerné programy patrili samozrejme k špičke slovenského folklóru. Nebudem menovať všetky súbory a skupiny, aby som náhodou na dáku nezabudol, ale treba vypichnúť Dragúnov, Váh, Nadšencov, Hornád, Podpoľanec, Šumiačan, Urpín, SĽUK, Mladosť no a samozrejme Jána Ambróza ktorý svojím príchodom na javisko a spevom dostával do varu celé obecenstvo. Naozaj som si osobne myslel, že na Východnej bude malá účasť kvôli oslavám príchodu Cyrila a Metoda na celom Slovensku. Nuž, ale ako som už spomínal, včera tam bolo národa, že na dlani jednej ruky by ste ho určite nepopočítali.  Večerný program končil programom Fs Železiar „ TANEC-LEGENDA-RITUÁL“ ktorý si vyslúžil veľký potlesk od divákov, ale aj rozbúril diskusie. Keď už som odložil foťák, diktafón a vybral sa smerom do „zóny občerstvenia“ veľké množstvo ľudí bolo rozdelených na tých ktorým sa to páčilo a na tých ktorým nie. Hold, ale toto tu máme každú Východnú. Večer som zakončil v Humne na tanečnej zábave, kde do tanca hrala ĽH Železiar. Verím, že aj dnešná sobota bude tak plodná a zaujímavá ako nedeľa. Stále ešte môžete prísť kým je pekne. Všetky vlaky, autobusy smerujú sem a po diaľnici je to len chvíľka od hocikadiaľ.  

 

SOBOTA

Tak a je to tu. Úspešne som sa prebudil do ďalšieho rána tu na Východnej a poviem Vám, nie je to vždy jednoduché. Dolámaný so zalepenými očami som sa ráno o šiestej ( vravím, že dolámaný :D ) vybral do press centra, kde som napísal prvý článok. Kto by to bol len tušil, že nahrať fotky a rozhovory na internet bude trvať 4 hodiny. Internet vo Východnej nebol a stále nie je môj silný spojenec. Dôležité je, že všetky informácie máte a hor sa na zážitky.

Prvé kroky viedli na malé javisko, kde prebiehal program „talenty“ kde sa predstavili deťúrence, ale aj dospelí. Ale viete ako to býva po noci strávenej pri rozkazovačkách. Pobral som sa ja pekne do tieňa a to rovno do tanečného humna kde sa učil poväčšine východ. Slávo Ondrejka, Fero Morong a ďalší majstri tanca dokázali behom pár chvíľ naučiť a vysvetliť kroky aj tým najväčším drevám. Ako som tak pozrel na hodinky, prišiel som na to, že mám len pätnásť minút, aby som sa dostal na obecný úrad. Behom v páľavách slnka som to stihol a nahral pekné privítanie (je pod článkom ). Čas všeobecne beží rýchlo keď sa niečo deje a to platí určite aj o Východnej. Ešte som ani nestihol okoštovať všetky domáce dobroty čo boli na stole a už sa pod oknami chystal sprievod. Neviem čím to bude, ale začínam mať taký pocit, že sprievod je divácky najatraktívnejšia vec celého festivalu. Veď má byť aj prečo. Roztancovaná ulica malebnej obce, hudba z každej strany, kroje na každom kroku a výborná nálada je niečo, čo by mali predpisovať lekári pri depresiách. Postupne sa všetky súbory po sprievode predstavili na malom javisku. Nasledovali programy detských súborov a folklórnych skupín a ako som sa tak motal v zákulisí nemohol som si nevšimnúť rozcvičovanie jedných tanečníkov. Boli tak čudne oblečení, ani Detva, ani Horehron ba ani Turiec.  Boli to tanečníci z maďarského profesionálneho súboru Honvéd z Budapešti. Poviem Vám, že tí Maďari majú ten temperament v sebe. Buď je to tými peknými ženami, alebo ich poháňajú štipľavé papričky to ja neviem. Ale viem s určitosťou povedať, že ich výkon bol fascinujúci.

V rozhovoroch som sa stále venoval počasiu tak aj ňom niečo. Doobeda bolo krásne, teplúčko. Vydržalo to cez celý sprievod a potom to prišlo. Hromy, blesky zo všetkých strán a ochladenie o niekoľko stupňov. Samozrejme, že nebudem mrznúť tak som sa šiel obliecť.  Behom dvadsiatich minút zasa začalo svietiť slniečko a festival mohol pokračovať v dobre nálade.

Večerný program začínal programom venovaný žene. Žene ako takej vo všetkých jej podobách. Teraz nemyslím, že zlá, hundrúca, ale žena ako dôležitá súčasť nášho života. Veď je všade okolo nás. Mama,  sestra, stará mama, kmotra, svokra, manželka a určite bolo toho viac. Autori to nazvali trošku prozaickejšie (Žene, ako nositeľke obradovosti, ako tej, ktorá uchováva špecifický piesňový a tanečný repertoár. O žene, ktorá sa krúti v kolese s dievkami, ženami, o kolese jej života, ktorý prestupuje pevne uzavretý kolobeh večnosti.) Pred začiatkom tohto programu sa čakalo na príchod pána prezidenta. Trošku mu to trvalo lebo obchádzal stánkarov s každým sa pozdravil a dokonca si aj vypil domácej. Predposledný program v réžií našich kamarátov Petra a Štefana Kocáka bol vyvrcholením sobotňajšieho dňa. Raslavičan, Technik, Vranovčan je kvalita sama o sebe. Krásnou, nečakanou, úžasnou vsuvkou bola tanečná škola pod vedením Vlada Michalka priamo v amfiteátri. Nič takéto som nečakal a tá nálada a atmosféra ktorá tam bola je niečo čo som už dávno nezažil. Ľudia sa veselili, tancovali a roznášali skvelú náladu ktorá bola ešte podporovaná vtipným komentovaním Vlada.  Možno sa pýtate kde je SĽUK so svojím tancom medzi črepinami. Nuž áno aj ten bol, ale nazvať to za vyvrcholenie by bolo moc odvážne. Mne osobne sa toto divadelné predstavenie páči, ale dostávame sa k tomu, že veľká štylizácia a mnoho efektov nemusia vždy uspieť. Ja som ostal až do konca, ale to sa nedá povedať o polovice amfiteátra. Výkony tanečníkov boli skvostné a zaslúžia si obdiv. Úprimne by to bolo ľúto, že ľudia odchádzali lebo tí tanečníci si zaslúžili ten najväčší potlesk. Hold na čisto folklórny festival s 59.ročnou tradíciou by malo byť vyvrcholením niečo tradičné......

 

NEDEĽA

Nedeľa sa už tradične niesla v nádychu „GALA“. V tento deň je všetko gala. Či už ranná prechádzka po amfiteátri a okolí alebo program ktorý sa chystá. Nedeľa ani tento rok nesklamala a priniesla to najlepšie z 59.ročníka vo Východnej. Ľudka Hricková napíše svoje dojmy a pocity z galaprogramu, takže sa môžete tešiť na krásny článok.

p.s:  Bol som tak zaneprázdnený prácou, že som si ani nenašiel tanečnú partnerku na tanečný dom. Takže hľadá sa tanečníčka na FF Detva pre mňa :D
 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vikartovcan

Ja som chopec z Vikartovec - Pud hajom zelenym

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV