3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor
Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor

05. 07. 2013

S poľutovaním a hlbokým zármoutkom vám musíme oznámiť, že nás opustil náš priateľ,kolega,úžasný človek Mgr. art. Pavel Bútor. 

Mgr. art. Pavel Bútor sa narodil 6.2.1948 v Rimavskej Sobote. Folklorista, tanečník, choreograf, kultúrno-osvetový pracovník ...

Pavel Bútor patril medzi významné osobnosti folklórneho hnutia na Slovensku. Detské roky prežil v Kokave nad Rimavicou. V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni, neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo FS Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede prof. Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu, a tento súbor viedol dodnes.

Od septembra 2001 pracoval v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. Sústavne sa venoval práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady FF Východná. So svojím súborom dosiahol pekné úspechy doma i v zahraničí a pre mnohé súbory Slovenska vytvoril veľa zaujímavých tanečných choreografií, vrátane nášho Kokavanu.

                                                                                                                                                                                   (www.kokava.sk)

Česť jeho pamiatke.

 

-Neskôr článok doplníme-

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV