3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor
Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Zomrel Mgr. art. Pavel Bútor

05. 07. 2013

S poľutovaním a hlbokým zármoutkom vám musíme oznámiť, že nás opustil náš priateľ,kolega,úžasný človek Mgr. art. Pavel Bútor. 

Mgr. art. Pavel Bútor sa narodil 6.2.1948 v Rimavskej Sobote. Folklorista, tanečník, choreograf, kultúrno-osvetový pracovník ...

Pavel Bútor patril medzi významné osobnosti folklórneho hnutia na Slovensku. Detské roky prežil v Kokave nad Rimavicou. V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni, neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo FS Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede prof. Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu, a tento súbor viedol dodnes.

Od septembra 2001 pracoval v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. Sústavne sa venoval práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady FF Východná. So svojím súborom dosiahol pekné úspechy doma i v zahraničí a pre mnohé súbory Slovenska vytvoril veľa zaujímavých tanečných choreografií, vrátane nášho Kokavanu.

                                                                                                                                                                                   (www.kokava.sk)

Česť jeho pamiatke.

 

-Neskôr článok doplníme-

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JAN BERKY MRENICA

Ked sa Janik

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV