3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  DFS Pramienok na oslavách v Srbsku
DFS Pramienok na oslavách v Srbsku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

DFS Pramienok na oslavách v Srbsku

05. 07. 2013
Selenča, Srbsko

Detský folklórny súbor Pramienok z Liptovského Mikuláša sa zúčastnil osláv 255. výročia založenia slovenskej obce Selenča v Srbsku. Pozvánku prijal od rovnomenného súboru Pramienok pôsobiaceho pri základnej škole v Selenči, s ktorým už dlhé roky spolupracuje.

Pred 255. rokmi prišli prví Slováci z najchudobnejších regiónov, medzi ktoré patril i Liptov, na dolnú zem, kde založili niekoľko dedín. Dnes žije v tomto regióne približne 60000 Slovákov. Kedysi sa živili výlučne poľnohospodárstvom, no v dnešnej dobe odchádzajú za prácou najmä do zahraničia. Stále sa ale stretneme i s tradičnými remeslami ako je výroba metiel alebo plotov. Hrdosť na svoj slovenský pôvod dokazujú aj tým, že napriek silnému srbskému vplyvu si zachovávajú svoj rodný jazyk a slovenské ľudové tradície.

Deti z Pramienkov sa navzájom navštevujú vo svojich rodiskách už niekoľko rokov. Ubytované sú v rodinách, aby spoznali bežný život tamojších ľudí.  I keď je Srbsko chudobnejšia krajina než tá naša, ľudia v nej sú veľmi srdeční a pohostinní.

Naše deti, spolu s pani vedúcou Mariannou Nahálkovou, navštívili okrem osláv aj miestne kultúrne a historické pamiatky. Okolie Selenče sa môže popýšiť bohatou históriou, čo dokazujú i ruiny stredovekých hradov a tureckých kúpeľov.

Deti trávili svoj voľný čas aj na miestnom kúpalisku. Náš Pramienok vystupoval počas slávností dva razy. Nechýbal ani prešovský folklórny súbor a všetky miestne folklórne skupiny a umelecké zoskupenia. Programu sa zúčastnil i zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Srbsku a iní významní Slováci žijúci vo Vojvodine.

Program sa vydaril a domáci sa postarali o príjemné strávenie času našich detí počas tejto štvordňovej návštevy. Všetci účastníci sa cítili veľmi dobre a už teraz sa tešia na návštevu selenčanského Pramienka. 

 

Autor+ fotografie: Andrej Galica

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Fašiangová obchôdzka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV