3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  59. ročník Folklórneho festivalu Východná 2013
59. ročník Folklórneho festivalu Východná 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

59. ročník Folklórneho festivalu Východná 2013

08. 07. 2013
Východná, Amfiteáter

Nazbíjanô

Galaprogram a to najlepšie,  čo sa do zbojníckej Jánošíkovej kapsy „nazbíjalo“ v nedeľu 7.7.2013 vo Východnej. Galaprogram patril účinkujúcim, folklórnym súborom,  ľudovým hudbám,  sólistom, ale hlavne divákom, tohto viac ako vydareného 59.ročníka "Východná 2013".

V prvý júlový víkend je v kalendári zapísaný u mnohých z nás, kedy sme sa v malebnej obci pod Kriváňom stretli a s radosťou  hľadeli na to najlepšie, čo sa z programovej ponuky tohto ročníka nazbíjalo. Folklórny festival Východná je vrcholnou prehliadkou výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej a ľudovej kultúry,  teda ľudovej hudby, spevu, tanca,krojov, výšiviek a mnohých hmotných výrobkov ľudového umenia. Organizátori pre nás pripravili v tomto kúsku zeme, vo východnej časti Liptovsko-mikulášskeho okresu zaujímavý program. V areáli amfiteátra, ktoré je každoročne dejiskom významného  folklórneho festivalu už po našom príchode znie znelka, kde sa zišlo niekoľko tisíc nadšencov a milovníkov folklóru.

Zbíjalo sa veru príchodom zbojníkov a legendárneho Jurka Janošíka, ktorý nás previedol zbojníckym chodníčkom, uctili sme si osobnosť významného choreografa Juraja Kubánka a s nadšením sme sledovali vystúpenie tanečníkov a tanečníc Folklórneho súboru Urpín, FS Železiar, Sľuk z Bratislavy, FSk Raslavičan, FSk Šumiačan, FS Hornád, FS Liptov, FSk Kriváň i sólistky speváčky Janku Ambrózovú a Margitu Jágerovú, FS Honvéd- Budapešť, Trio fujaristov  z Kokavy nad Rimavicou ( Pavla Bilečíka, Jána Krotáka a Michala Moncoľa), sólistov tanečníkov ale i DFS Kornička z Trenčína.

Sledovať naše domáce súbory v tancoch bol veľký zážitok. Dynamika, temperament, pohyb, i ľahkosť boli hlavné motívy, ktoré nás nielen zaujali, ale aj očarili nejedného diváka. Mohli ste tu na javisku vidieť tie najlepšie folklórne telesa, tanečníkov, muzikantov ale aj sólistov, spevákov. Atmosféra, ktorá sa šírila bola neopísateľná, no tí, ktorí tam boli, určite vedia, o čom píšem. Bolo to podujatie príjemné a bezprostredné, milé a úprimné.

Patrí sa mi za všetkých poďakovať, všetkým účinkujúcim za to, akým spôsobom dokázali preniesť krásu ľudového umenia na pódium a akým spôsobom ju rozdávali nám divákom. Vystúpenia folklórnych súborov a sólistov mali dobrý ohlas, diváci žasli, pískali a z vystúpenia, ktoré bolo nielenže odmenené silným potleskom divákov, ale aj svojím tanečným umením a spevom vyburcovali návštevníkov tohto podujatia natoľko, že nikto z nás nechcel, aby to skončilo. Práve húževnatosť a úsilie predviesť to najlepšie na javisku bolo cítiť zo všetkých účinkujúcich.

Krásne počasie umocňovalo atmosféru tohto vydareného popoludnia a aj po programe sa nikomu nechcelo odísť domov. Nazbíjalo sa veru aj mimo javiska, kde sme sa stretávali medzi stánkami s občerstvením so svojimi známymi a priateľmi, s ľuďmi v krojoch s usmiatymi tvárami. No a samozrejme, ako na každom inom festivale, nemohli chýbať ani stánky s ľudovými remeslami, predajné trhy remeselníckych prác s ukážkami ich výroby, výstavy, krojovaný sprievod obcou, tradičný jarmok.
Bolo to podujatie, ktoré svojou kvalitou už tradične poskytlo návštevníkom veľmi dobré dojmy z folklóru a z prezentácie tradičnej ľudovej kultúry.

 

http://www.jankohrasko.sk/clanok/16936/folklorny-festival-vychodna-2013/

 

Vychodna2013Nedela?authuser=0&feat=directlink

Text: Ľudmila Hricková

Foto: Martin Bega

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kuštárovci

AudioTrack 10

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV