3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija v Turecku
FS Rozmarija v Turecku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Danka Kovalčikova (nemám)

nemám vedúca FS Rozmarija pri ABC CVČ v Prešove

FS Rozmarija v Turecku

13. 07. 2013
Istanbul

V pondelok 8.7.2013 sa úspešne vrátil FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, z  medzinárodného festivalu  z Turecka, z  mesta Istanbul.

V tom istom čase bola druhá polovička súboru bola v Srbsku v Ruskom Keresture, rodisku rusínov zo Slovenska, ktorý dodnes hovoria írečitým zemplínskym nárečím.

V Istanbule 30 členný reprezentačný tým, zložený z mládeže okresu Prešov, bol spolu s 10- súbormi z celého sveta Thajska, Mexika, Čile, Egypta, Írska, Litvy, Estónska, Francúzska, Pakistanu a domáceho Turecka. Zostava súborov bola exotická kontrastná a zaujímavá, pre všetkých zúčastnených. Prezidentom festivalu bol sám generálny sekretár tureckého CIOFF.

Tento festival je špičkou z festivalov z celého 80 miliónového Turecka, z 15 tich festivalov najvyššej kvality, ktoré organizuje CIOFF, áčkova organizácia pre folklór.

Ubytovanie bolo zabezpečené v štvorhviezdičkovom hoteli s raňajkami a večerami švédskeho stolovania. Obedy prebiehali v nádhernom paláci s hudbou, kde sa konajú konferencie, svadby, či iné dôležité rokovania. Vystúpenia s obrovským zastrešeným javiskom s obrovskou zvukovou a svetelnou technikou, s obrazovými prenosmi na veľké plátno a cez  národnú televíziu do celého Turecka. Taktiež s neuveriteľnou možnosťou sledovania programu na živo cez internet do celého sveta. To bol tento festival. Z účasťou od 15 000 do 25 000 divákov.

Celý deň nám organizátori nechali voľno na  saunovanie, či kúpanie sa v bazéne na streche hotela. Alebo nás zaviedli na najkrajšie miesta v Istanbule, ktoré sú preslávené po celom svete  múzeum miniatúr, kde sú v malom mini  prevedení všetky pamiatky Turecka, Do Hagia Sofii najstaršej a najkrajšej mešity, s ktorej sú doteraz fascinovaní architekti celého sveta, do Sultán Ahmet Paláca, „bydliska“  tureckých  sultánov aj najslávnejšieho Sultána Sulejmana , ktorého život nám momentálne poskytuje naša televízia, na slávny Grand bazár  najstarší a najdrahší doteraz funkčný bazár s najväčším výberom zlata a striebra, či iných tureckých remeselných diel s ozajstnou tureckou jarmočnou atmosférou. Dokonca na špeciálnu žiadosť, ako jediný súbor, sme mali možnosť ísť a vidieť naživo najkrajšiu a najstaršiu časť Istanbulu Taksim. Miesto, kde pred len malým časom sa konali veľké demonštrácie na záchranu  parku v centre Taksimu.

A ak by sa Vám to zdalo málo, každý večer sa konali na hotely folklórne párty každého štátu, ktoré zakončila veľká párty na lodi v svetoznámom Bosporskom zálive.

Nedá sa slovami opísať pocity a krásy, ktoré sme tam zažili. Bolo to ako v Tisíc a jedna noc, ktorá sa ešte pra nás našťastie nekončí, pretože súbor Rozmarija, bol ohodnotený ako najlepší z tohto 8-meho ročníka festivalu a pozvaný na 10. ročník festivalu opäť na to isté miesto v roku 2015, v apríli na to iste miesto je už teraz pozvaná detská časť súboru a súbor dostal okamžité pozvanie na festival teraz v auguste do inej časti Istanbulu.

Dúfame a veríme, že naše mesto a mestské zastupiteľstvo ocení toto maličké ocenenie kvality prešovského súboru iným štátom, a že v spleti prijatých zlých zákonov podrží nielen súbor Rozmarija, ale aj celé mestské - ABC centrum voľného času.

DK     

FS Rozmarija pri ABC CVČ, Októbrová 30, 08 001 Prešov

www:rozmarija.sk, www:rozmarnevesno.ic.cz, e-mail:rozmarijadana@gmail.com

Text: Mgr.Dana Kovalčiková

Kontakt: 0907 18 19 66

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

Oj pyd hajom zelenenkym

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV