3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podzámčok
Podzámčok

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podzámčok

12. 07. 2013
Podzámčok

Dedinka malá, učupená v lone hôr Javoria poblíž starej obchodnej cesty zo Zvolena do Krupiny. Leží pod horami, trochu do kopca, slnko zalieva dedinku svojím svetlom po celý deň. V strede dediny vás víta nový kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi so starou drevenou zvonicou. Keď si po stúpaní do dediny vydýchnete a rozhliadnete sa dolu do doliny, kde leží vodná nádrž Dobrá Niva, zaslúženou odmenou vám bude prekrásny pohľad na Štiavnické vrchy, na ich severovýchodný okraj. Do modra zafarbené končiare pôsobia ako maľovaný obraz a zanechávajú vo vás dojem veľkolepej kulisy.

  Dominantou Podzámčoku je hrad Dobrá Niva, ktorý pochádza z druhej polovice 13.storočia a slúžil obranným účelom. Poslední majitelia hradu Esterházyovci ho vlastnili od roku 1614 do roku 1804 a od konca 18. storočia  je opustený. Dnes je z neho zachránené torzo hlavných múrov, vďaka obci Podzámčok, ale aj tak je na ne impozantný pohľad. Hrad stojí na homolovitom návrší nad dedinou, z ktorého je prekrásny výhľad na široké okolie. Velikánska lúka pod hradom je lákadlom na prechádzky s vôňou novej trávy a lúčnych kvetov. Chce sa vám ľahnúť si do trávy a len tak pozorovať oblaky na oblohe či vtáctvo, chce sa vám pokotúľať po svahu ako kedysi za mladi, vziať steblo trávy medzi zuby a len tak si ho prehadzovať z kútika do kútika a nemyslieť na nič, čo by narušilo vašu polahodu. Je tu tichúčko, sem hore k hradu sa nedostanú rušivé zvuky. Preto si aj obec vybrala toto miesto za odpočinkovú zónu, park s lavičkami a ohniskom. Tu sa možno skrývajú tajomstvá histórie Podzámčoku a jeho obyvateľov a svedectvo o živote predkov.

  Na nádvorí hradu sa každoročne stretávajú Podzámčočania  pri vatre, na svätého Jána. V deň svojho patróna si tu pripomínajú tradície s preskakovaním jánskych ohňov. A veru tradície a folklór sa v Podzámčoku uctievajú, udržiavajú si ho a  pripomínajú pri rôznych príležitostiach. Na malom prírodnom amfiteátri sa každoročne organizujú folklórne slávnosti „Na sv. Jána v Podzámčoku“. V tento sviatok amfiteáter ožíva, schádzajú sa tu súbory z blízkeho okolia i zo vzdialenejších končín, dolinou pod hradom znejú spevy a ľudová hudba a na javisku sa striedajú tance. A stretávajú sa tu nielen dospelí, ale aj deti. Už od mlada v nich pestujú lásku k svojmu kroju a k svojim tradíciám, deti oblečené do kroja sú milé a krásne.

  Folklórne slávnosti „Na svätého Jána“ navštevujem už niekoľko rokov. Vždy sa sem rád vraciam v očakávaní niečoho nového, pekného a príjemného. Stretávajú sa tu priatelia a známi, na javisku i v hľadisku a tie stretnutia sú úprimné a milé. Ako by sme sa vracali medzi svojich. Atmosféra tohto dňa býva vždy jedinečná a niekedy býva ťažko odísť a rozlúčiť sa. Ale všetko sa raz skončí, skončí sa aj tento ročník slávností a začne sa pripravovať nový, na nasledujúci rok.

  Môj posledný pohľad na širokánsku lúku, na okolité vrchy, cestou z amfiteátra sa zastavím pri kríži s aureolou, neďaleko neho je kamenný kríž vari ešte z predminulého storočia, ktorý tu leží ako svedok minulosti. Vedľa cesty na kraji jarku je kvet divozelu ako maják pod hradným vŕškom, aby sme vedeli, že sa tu treba znovu zastaviť, pokochať okolitou prírodou, krásnymi horami a stretnúť sa s príjemnými ľuďmi.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MIKULAS PETRASOVSKY, NATALIA PETRASOVSKA

Za valalom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV