3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Deň na furmanskom dvore v Baďane
Deň na furmanskom dvore v Baďane

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Deň na furmanskom dvore v Baďane

24. 07. 2013
Baďan

Maličká obec v Štiavnických vrchoch, v dolinke učupená, akoby pod ochranou neďalekého majestátneho Sitna bola v sobotu 20.júla 2013  hostiteľkou a organizátorkou tradičných Podsitnianskych folklórnych slávností. Už niekoľko rokov tu pripravujú folklórne slávnosti a vždy zamerané na tradičnú ľudovú kultúru. Tie tohoročné mali podtitul „Deň na furmanskom dvore“.

  Dedina ako maľovaná, vynovená, bola plná zvedavcov i nadšencov a možno povedať, že nielen že mala čo ponúknuť, ale aj ponúkla. Samozrejme že okrem labužníckych špecialít to bol hlavne program folklóru. Popoludňajší program na amfiteátri bol rozdelený na dve časti, kde najskôr vystúpil folklórny súbor Družba z Trenčína s tancami a spevmi hlavne z trenčianskej oblasti. Tance rezké v podaní mladých tanečníkov, spevy krásne v podaní ešte krajších speváčok dávali zabudnúť na horúčavu, aká bola v túto sobotu. Organizátori ešte aj na toto pamätali, lebo zakryli celé hľadisko, aby sme sa neuvarili. Po nich nám folklórny súbor Vajrab z Pukanca ukázal, ako sa u nich pripravuje vinohradník na zber úrody a spracovanie hrozna v pivnici. A veru je to veľmi ťažké, hlavne keď toho fajnového moku je v sudoch ešte z minulej úrody dostatok.

  Starostka obce Mgr. Ľubica Kuková, ktorá festival otvorila, bola aj moderátorkou, pozvala po týchto vystúpeniach všetkých návštevníkov na furmanský dvor na prehliadku tradičných gazdovských prác. Tu nás vítala slivovicou, naliala za kalíštek, z košíka pagáčom ponúkla a pekným slovom obdarovala. A tak som si spomenul na spisovateľa Andreja Chudobu, ktorý v našej spoločnej knihe „Od Tekova vietor veje“ napísal báseň: U nás vás vítame chlebom a vínom a ešte soľou a nožom. Tým nožom ešte dedo chlieb prežehnával v mene Božom. Tak bývalo od pamäti do nepamäti. Tak uctievali sme ten chlieb ako erb. V Baďane, ktorý leží v susednom Honte, nás vítali slivovicou. Veľmi pekný zvyk.

  Na gazdovskom dvore sme mali možnosť stretnúť kováča, ktorý podkúval koňa, zahľadeli sme sa na jeho majstrovstvo a citlivý prístup a ako sme videli, ten koníček prejavoval vďačnosť za to, že dostane nové podkovy. Neďaleko hrabačky seno hrabali, trávnice sa ozývali horou, nahrabané seno na drabinák chlapi nakladali, gazda si kosu nakúval v chládku jablone, vôňa sena sa rozlievala po celom okolí. Inak vonia seno koňom, inak zaľúbeným, hovorí stará riekanka a veru bolo sa treba zabezpečiť na zimu aj so senom, lebo aj lichva bola odkázaná na to, čo sa nám urodí. Babka so staručkým kočíkom nám pripomenula minulé storočie, aj rajtár a mláťačka na obilie, ktorú sme mohli pohľadom a nostalgickými spomienkami pohladiť. Mútenie masla v zbonke, aj pečenie posúchov v peci  boli roboty, ktoré udivovali tých nedávno narodených. Máločo vzbudí v nás toľko spomienok, ako veci z gazdovského dvora, na ktorom sme prežili prvé roky svojho života. Aj keď je to už dávno preč, slzy sa tlačia do očí a ostávajú už iba spomienky. A keď už bolo seno na drabináku, hrabačky si posadali na seno ako lastovičky a odviezli seno na uskladnenie do pajty.

  No a potom pokračoval program na amfiteátri. Čajkovskí vincúri nám ukázali svoj postup pri zbere hrozna a jeho spracovaní so spevmi, ale aj tancami a folkloristi zo Zvolenskej Slatiny svoje tance, spevy a zvyky.

  Ako posledný súbor vystúpil FS Mladosť zo Zvolena s tancami a spevmi z Podpoľania, s vystúpením plného elánu, radosti a nadšenia, s tancami, ktoré rozihrali žilky nejednému návštevníkovi v hľadisku.

  Aký môže byť zaujímavý deň na gazdovskom dvore, ukázali nám v Baďane, v dedinke, ktorá má iba 213 obyvateľov, ale ktorá v túto sobotu hostila možno dvakrát toľko návštevníkov. A keď slnko zapadlo za hory, lúčili sme sa s príjemným pocitom a  krásnymi dojmami z prežitého dňa.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Osikovcan Osikovo

V mojej milej dvore

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV