3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ľudový jarmok Pod vŕbičkami
Ľudový jarmok Pod vŕbičkami

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Ľudový jarmok Pod vŕbičkami

05. 08. 2013
Brezany, Areál Pod vŕbičkami

Areál Pod vŕbičkami v Nedožeroch-Brezanoch pri Prievidzi privítal v sobotu 3.8.2013 ľudových remeselníkov zo svojho blízkeho okolia na prvom podujatí tohto druhu. Akciu, ktorú zorganizoval Miestny odbor Matice Slovenskej v Nedožeroch-Brezanoch s obecným úradom za pomoci Okresnej rady  MS,  Oblastného pracoviska  Matice slovenskej v Prievidzi a OZ K2000 navštívilo pomerne hojné množstvo ľudových remeselníkov. Stretli sme tam také remeslá ako čipkárstvo, drevené hračkárstvo, tkáčstvo, pletený tovar z prútia, háčkovanie a frivolitky, husliarstvo, kraslice, pletenie pastierskych korbáčov, tkané výrobky, drotárstvo, rezbárstvo, maľba, stolárstvo, tokárstvo a vari ešte ďalšie. Obdivovali sme krásne, profesionálne výrobky remeselníkov, ktorí to robia s láskou, citom a oduševnením a venujú tomu všetok svoj čas a um. A ktorí vedia o svojom remesle aj krásne a zanietene rozprávať.

Aj keď  podujatie malo názov Ľudový jarmok, v programe bolo aj vystúpenie folklórnych súborov, ktoré túto akciu podporili svojím umením. Ľudoví remeselníci sa so svojimi stánkami a stolmi rozložili už od predpoludnia a folkloristi vystúpili v popoludňajších hodinách. Slávnosti otvoril starosta obce JUDr. Martin Mokrý, ktorý podporil oživovanie starých tradícií a zvykov u nich doma, ako aj úsilie ľudových výrobcov pri zachovávaní remesiel.

Potom už pódium patrilo folkloristom. Folklórny súbor Vtáčnik senior sa pustil do osláv krstín novonarodeného dieťatka. Nosili dary pre novorodeniatko v kolíske, zariekavali jeho osud a veštili mu budúcnosť. A pravdaže museli sa na krstinách aj riadne vytancovať. Veď je to veselie celej rodiny a to treba osláviť naozaj veselo. Folklórny súbor Lubena z Poluvsia priniesla náladu z lúk a pasienkov, pokosiť a pohrabať bolo treba, aj zaspievať a zatancovať. Chlapi vytiahli heligónku a zanôtili tie svoje: Toto je tá cesta, pod tie vinohrady... alebo: Poď ma moja milá, poď ma vyprevadiť..., či  Ach ja človek úbohý... Aj ženy si zanôtili, veď akože by to bolo na senách a bez ženského spevu. No a potom prišla na rad ľudová mágia. Seniorky z Vtáčnika začali čarovať. Priniesli ľudové zvyky a obyčaje na javisko, nakradnutým drevom na Ondreja si pod olovom kúrili, aby sa dozvedeli, aký  bude ten ich vyvolený, či bude pekár, debnár, vojak alebo „žebrák“. Potom si pri ľudovej hudbe zatancovali, mládenci dievky povykrúcali, aj zaspievali.

Nakoniec ako poďakovanie zaznela pieseň Taká malá sýkorenka sa mi zapáčila, také veľké krídla mala..., čo bol záver popoludňajšieho folklórneho programu. Ďalší program už patril inému žánru.

V areáli Pod vŕbičkami aj napriek veľkej horúčave bolo príjemne, ani blízkosť  rušnej cesty nekazil dojem z podujatia, iba tráva okolo bola neskutočne vyprahnutá. Ba dokonca ešte aj smutné vŕby okolo pociťovali to veľké sucho a púšťali suché listy na zem. Prvá akcia tohto druhu v Nedožeroch-Brezanoch sa vydarila a myslím si, že organizátori budú v tomto pokračovať. Predsedníčka MO Matice slovenskej pani Šimová s dvomi dcérami prekypovali ochotou a elánom, čo bolo zárukou toho, že sa tu na rok stretneme znovu.

                                                                                                            Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Borievka Kosice

Ameriku som zvandroval

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV