3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ako rýchlo uteká čas, ako rýchlo preteká voda, ako ďaleko bolo včera!
Ako rýchlo uteká čas, ako rýchlo preteká voda, ako ďaleko bolo včera!

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ako rýchlo uteká čas, ako rýchlo preteká voda, ako ďaleko bolo včera!

06. 08. 2013
Ratkovské Bystré

"Ale bermo,šva nám náš deň núka. V každom z nás je kúščok rozprávki. A pred nami rozkvitnúta lúka. Pomo po ňe. Ešče mámo s kím".

Už v názve článku je napísané takmer všetko. Ako rýchlo čas uteká, ako rýchlo preteká voda, ako ďaleko bolo včera v obci Ratkovské Bystré, v prvý augustový víkend, 3. – 4. augusta 2013, kde  sa v pôvabnej gemerskej obci  uskutočnili  oslavy 600. výročia od prvej písomnej zmienky.

Obec, tento vzácny kúsok zeme, akoby umelecké dielo krásnej malebnej prírody. Tu už stáročia žili pracovití, statoční, dobrosrdeční ľudia. Z úcty k tým, ktorí boli tvorcami hmotných a kultúrnych hodnôt nám zanechaných, dovoľujeme si ponúknuť stručnú mozaiku minulosti i prítomnosti života v tejto obci. Všetko čo sme zdedili po našich predkoch nepatrí nám, my sme však povinní o to sa starať, ďalej zveľaďovať a odovzdať budúcej generácii, aby aj ona tak urobila.

Tieto krásne slová sme si mali možnosť prečítať  na oslavách obce na Gemeri, v publikácii "Ratkovské Bystré 600 rokov", ktorej autorkou je Božena Hutková.
Ale poďme teda po poriadku. Prichádzam  v sobotu 3.augusta 2013 na Gemer, do kraja Slovenska obdarený nesmiernym bohatstvom prírodných krás, nádherných a rozmanitých horstiev. Región, ktorý Vás očarí krásou svojej prírody, nadchne bohatosťou zachovalých historických pamiatok a pohostí tradičnou pohostinnosťou tu žijúcich ľudí. 

Moja prvá zástavka bola na  Revúčke, pod vrchom Kohút, kde sa už členovia SS Dolinka z Revúčky  pripravovali na odchod spomenutých osláv. Po príchode do kultúrneho domu sme sa srdečne zvítali, pozdravili. Ešte krátka príprava, pred odchodom, ešte jedna krásne zaspievaná gemerská ľudová pieseň, každý člen si vzal svoj gemerský kroj a nasadalo sa do aut. Ja som si vychutnávala  skvosty a nádheru  okolia Revúčky a Gemera.

Členov Speváckej skupiny Dolinka v Ratkovskom Bystrom čakalo poobede o 15.30 vystúpenie a tak isto aj známeho speváka ľudových piesni Jána Ambróza a Ľudovej  hudby Borievka.  Ako nás informoval starosta obce Mgr. Dušan Bodnár, dvojdňový program začínal v sobotu 3. augusta doobeda o 10.00 na futbalovom ihrisku na Masteku ukážkou pripravenosti dobrovoľného hasičského zboru, detskými súťažami, jazdami na koni, futbalovým zápasom a súťažami pre návštevníkov osláv. Príjemným zážitkom bolo i stretnutie s rodákom, básnikom Ondrejom Nagajom, ktorý predstavil najnovšiu detskú knihu básní spojenú s autogramiádou. Pre hostí bolo zabezpečené občerstvenie a vynikajúci „bystränský guľáš".
Spomínané oslavy by sa nezaobišli bez významnej spolupráce s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote a s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Slávnostný víkend pokračoval  v nedeľu 4. augusta o 10.00 v miestom Evanjelickom kostole Slávnostnými službami Božími. Počas nich vystúpili s komorným koncertom umelci z Banskej Bystrice a Bratislavy. Oslavy sa zavŕšili  v nedeľu poobede stretnutím rodákov a pozvaných hostí vo vynovenom Kultúrnom dome.

Obec Ratkovské Bystré, kde svoje detstvo prežil aj známi spevák ľudových piesni, hudobník, inštrumentalista a pedagóg Miroslav Baran,  ponúkla príjemne strávený  víkend všetkým divákom, domácim a účinkujúcim, ktorí aj našu Redakciu informovali o tak krásnych oslavách v Ratkovskom Bystrom, za čo im veľmi pekne ďakujeme.

"Piäsniška gemerská, gďe si sä poďela, ši šä nájde dakto, šva si tä zaspiävá".

Spracovala: Ľudmila Hricková, Ján Kilík
Foto: Ján Kilík, Ján Johan ml.
Text piesni: Ondrej Nagaj (Ukradomky)
Text z knihy Ratkovské  Bystré 600 rokov:  Autor: Božena Hutková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ludova hudba Alexandra Daska a LubomĂ­r Lorincik

Akoze ten chudobny zije

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV