3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Začala sa zbierka na pamätník ľudovej architektúry
Začala sa zbierka na pamätník ľudovej architektúry

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Začala sa zbierka na pamätník ľudovej architektúry

09. 08. 2013
Košice, Lidické námestie 1

Výtvarník Tomáš Džadoň v týchto dňoch intenzívne pracuje na dokončení svojho umeleckého diela - Pamätníka ľudovej architektúry. Tvoria ho 3 originálne zrubové stodoly presunuté na strechu 13 poschodového paneláku na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach. Do odhalenia tejto najväčšej sochy v Košiciach ostávajú ešte dva mesiace a finančné prostriedky potrebné na jej dokončenie sa mladý autor rozhodol získať i prostredníctvom verejnej zbierky. Prispievateľom za ich podporu ponúka niekoľko bonusov a každý kto prispeje sa stane súčasťou tohoto unikátneho pamätníka našej spoločnej histórie i súčasnosti.

Myšlienka vytvoriť pamätník určitej spoločenskej, politickej a kultúrnej zmene siaha do roku 2006, nápad umiestniť pamätník do Košíc prišiel v roku 2008 kedy Košice získali titul Európske hlavné mesto kultúry. V hlavnej časti tohto umeleckého projektu ide o zásah do existujúcej sídliskovej zástavby – o prenesenie troch zrubových stodôl a ich trvalé umiestnenie na streche paneláka na jednom z košických sídlisk. Tradičná zrubová architektúra nášho vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. V panelových domoch dnes však žije približne polovica obyvateľov Slovenska.

Umiestnenie originálnych stodôl z Liptovskej Tepličky a oravskej Párnice na strechu svojho paneláku hlasovaním odsúhlasili obyvatelia bytového domu na sídlisku Dargovských hrdinov - pre miestnych známe najmä ako sídlisko „Furča“. Ich súhlas bol dôležitou súčasťou celého umeleckého projektu a vďaka nim sa panelák na Lidickom námestí 1 stane netradičným podstavcom, ktorý bude viditeľný i zo vzdialených častí mesta.

Mladému autorovi stále chýba časť finančných prostriedkov na finalizáciu diela a tak sa rozhodol vyhlásiť i verejnú zbierku, ktorou oslovuje všetkých, ktorých zaujíma téma ľudovej i urbánnej tradície, tých, ktorí sa rozhodli odísť do mesta za novým životom i takých, ktorí si dnes hrdo na tričko pripnú odznak s nápisom „Som z paneláka“.

Na českom crowdfundingovom serveri HITHITa medzinárodnom serveri INDIGOGO môžete každý za podporu Džadoňovho diela získať niekoľko autorských bonusov: tričká, odznaky, vytesanie mena do trámu jednej zo stodôl, osobnú komentovanú prehliadku alebo zažiť orginálnu akciu, v ktorej autor priamo pre vás zopakuje svoju performance „Som podstavec". 

Finančné zdroje získané vo verejnej zbierke autor použije na technické zabezpečenie zdvihnutia dreveníc na panelák a osvetlenie tohoto netradičného pamätníka.


Viac informácií na:
https://www.hithit.com/cs/project/185/pamatnik-ludovej-architektury
http://www.indiegogo.com/projects/folk-architecture-monument
http://www.tomasdzadon.com
http://pamatnik.blog.sme.sk

Kontakt:

Tomáš Džadoň / autor  

tel.: +421 944 124 173
tel.: +420 731 577 153
tomasdzadon@gmail.com
www.tomasdzadon.com

Gabriela Kisová / kurátorka, galeristka
tel.: +421 918 861719
gabriela.kisova@krokusgaleria.sk
www. krokusgaleria.sk

Dôležitá informácia

Naše občianske združenie Folklór bez hraníc a rádio a portál JankoHrasko.sk sú mediálnym partnetom projektu "Pamätník ľudovej architektúry".

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Podzmi, chlopci zbijat

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV