3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Prenčove na rínku
V Prenčove na rínku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

V Prenčove na rínku

12. 08. 2013
Prenčov, V areáli Kultúrneho domu.

Podsitnianske dni hojnosti sú slávnosti, ktoré sa v  druhej augustovej sobote uskutočnili v Prenčove pod názvom V Prenčove na rínku. Podsitnianske dni hojnosti bývajú aj v Baďane, aj v Kráľovciach-Krnišove. V Prenčove to bolo po 13.krát a hojnosť nebola iba v názve podujatia, hojnosťou prekypovala celá dedina.

V malebnej doline Štiavnických vrchov, v údolí riečky Štiavnička a pod dohľadom majestátneho Sitna leží Prenčov, neveľká dedina, ktorá má iba 619 obyvateľov.  Vstúpili sme do dediny, stánky s ľudovými výrobkami lemovali príjazdovú cestu aj hlavnú tepnu dediny. Čas na malú prechádzku sme využili na zoznámenie sa s ľudovou architektúrou Prenčova (a Hontu) a musím poznamenať, že sme videli niečo, s čím sa len tak často nestretávame. Stará ľudová architektúra sa tu zveľaďuje, opravuje a skrášľuje, nelikviduje a nebúra sa, ale pôvodné priečelie sa opravuje tak, aby sme videli krásu voľakedajších domov so šambránami okolo okien, so štítmi na streche a s pôvodnou vstupnou bránou do podstenia – „na gánok“. Aj kováčska dielňa Andreja Lúdika z kameňa stála pri ceste ako umelecké dielo storočia.

Očarení týmito pohľadmi sme skoro zabudli, že sme prišli na Svadbu pod Sitnom, ktorá sa konala v areáli Kultúrneho domu. Pozývali nás Zváči, starejší s heligonkármi, pred bránou nám krojované dievčence - družičky pripli kytičku z krušpánu – pierko a vyzdobili nás ako sa na svadobných hostí patrí. Priestor pri kultúrnom dome stráži pri bráne jeden z rytierov zo Sitna, aj driečna dievčina a Jánošík. Sochy insitného umelca sú ozdobou priestoru pri KD.  Nože pote šeci k svadobnýmu stolu, pozývali nás. Prišli sme vás k stolu zvať, preto sa nedajte vyprosúvať. Prícte šeci! Kýmbratia Bírovci zahrali a zaspievali, domáce gazdinky varili sliepky v kotli na svadobný stôl a chystali domáce pagáče. Zaspievali Mamľasi z Prenčova, SPIDUCH záhorácki seniori z Rohožníka (spívajúci dúchodci) a FS Šándorfjanka priniesla pozdrav zo Záhoria z Prieval. Potom už prišiel svadobný sprievod s nevestou a mladým zaťom a začala sa svadba v Prenčove. Bola sliepka, bola masná, bola velmo samopašná... tak vinšujú na svadobnej hostine pri podávaní polievky. FSk Prenčovan nám ukázala svoje svadobné zvyky s vinšami pre nevestu a mladého zaťa, súdili kohúta a delili sliepku, mladomanželia zametali rozbitý tanier, jedli polievku z jedného taniera, spievali žartovné piesne, tancovali a do tanca pozvali aj svadobných hostí. Napokon nastúpila ľudová hudba Ďatelinka pod vedením Ondreja Molotu a tanečníci a speváci FS Jánošík z Fiľakova, ktorí rozveselili svadobných hostí. Hojnosť bola aj na stoloch, v miskách polievočka s chutnými rezancami, v kotli varený kohútik aj sliepočka s chrenom a mäkký chlebík k tomu. Dobre solený perkelt  a sladkie makovie a orechovie koláče. Aj pagáče voňali na stoloch. Pálenyho aj vínka bolo čo hrdlo ráčilo.

Po skončení svadobnej hostiny sme sa odobrali na hlavnú scénu v areáli ihriska, kde prebiehal ďalší blok programu. Zatancovali deti z FDS Širinka z Prenčova a Spívajúci dúchodci (SPIDUCH) z Rohožníka nás privítali záhoráckou svadbou. Nevesta dostala venček na hlavu, prebehla odobierka od rodičov a keď bolo po obrade, nevestu začepčili. Dostala krásny čepiec  a periny do daru, aby sa mala čím prikryť a mladý zať si ju musel odviezť na hrdzavom tragači zapriahnutý do chomúta. Bola to svadobná scénka plná vtipu a nápaditosti a v krásnom bielo-bledomodrom kroji aj veľmi zaujímavá a pohľadná. Ľudová hudba Ďatelinka s členmi FS Jánošík obohatili program svojím vystúpením, pozdrav zo Zlatých Moraviec priniesli folkloristi  z FS Inovec a FS Šandorfjanka na záver tohto programu zatancoval.

Bol to naozaj deň hojnosti, pretože program ešte zďaleka neskončil a nestihli sme všetko čo ponúkali, bola tam ešte škola ručného kosenia aj súťaž v kosení, súťaž vo varení guľášu Prenčovský kotlík, koštovka dobrého páleného a ľudový jarmok. Hojnosťou Prenčovania oplývajú naozaj bohato, preto to aj boli Podsitnianske dni hojnosti..

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

Slatinske cardase

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV