3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija na medzinárodných festivaloch Srbska a Talianska
FS Rozmarija na medzinárodných festivaloch Srbska a Talianska

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozmarija na medzinárodných festivaloch Srbska a Talianska

23. 08. 2013

FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa nedávno vrátil z  medzinárodných festivalov zo Srbska - mesta Pirot a Talianska - mesta Castiglione del Lago.

Dve krajiny robili tu istú vec a predsa to nebola tá istá.  Dve krajiny, dva festivaly, a dva rôzne skúsenosti.

Pirot, malé mestečko na hranici s Bulharskom, poskytlo 30- tim mladým folklórnym umelcom z Prešova, za prezentáciu svojho umenia, hoc malý, no útulný, luxusný hotelík. Castiglione del Lago,  prenádherné historické mestečko v strede Talianska pod hradom, ubytovanie v triedach strednej školy, s vojenským posteľami, v izbe po 12 ľudí.

Pirot  umoril rozmarijčatá, Argentínčanov, Čiernohorcov, Číňanov a Arméncov, každodennými sprievodmi, ale na vystúpeniach na veľkom javisku, s profi technikou a 2000 ľuďmi v hľadisku energia sa vrátila späť.

Castiglione umorilo všetkých Slovákov, Brazílčanov a Rusov 3 hodinovou cestou na vystúpenie do 170 km vzdialeného mesta Vejáno, vystúpeniami za pizzu pre 20 ľudí na betóne a vystúpeniami vymenenými za kúpanie sa v bazéne, kde ste mohli vstúpiť len s kúpacími čiapkami a technikou, ktorá sem tam išla, sem tam nešla, sem tam horela.

V Srbsku bol každý súbor mediálnymi hviezdami  všetkých lokálnych médii. V Taliansku, nebyť stroho odetých Brazílčanov chodiacich po ulici, nie každý si všimol, že sa koná XXXVI. ročník medzinárodného festivalu.

Srbi boli  veľmi otvorení a priateľskí. Taliani zatvorení a málo prejavujúci emócie.

Obaja však mali jedno spoločné, okrem bazénov a jazier neukázali hosťujúcim krajinám  žiadnu svoju historickú pýchu. Pirot „malý Jeruzalem“ ponúkol na obhliadku Kláštor, ku ktorému sa však nedalo dostať kvôli výške mosta, a v Taliansku, celý súbor sa sám rozhodol, že si pozrie a zaplatí  domov známeho Františka z Asisi, ktorý stojí za to, aby ste ho videli. Nakoniec sa ale predsa našiel jeden scestovaný talian, ktorý vzal posledný odchodný deň, časť výpravy na ostrov loďou a snažil sa ukázať Taliansko z tej krásnej prívetivej stránky.

Srbi ponúkli každodennú večernú zábavu na priateľstva a vzájomné spoznanie  sa. Taliani, ponúkli zábavu až na poslednú noc, kedy poskytli vystúpenie na prekrásnom a luxusnom javisku pred hradbami mesta, síce s miliónmi mušiek, ktoré mal každý vo  všetkých dostupných otvoroch svojho tela, ale zato  s kompletným hygienickým vybavením, ktoré absentovalo v „hotele Paradise“, s preplnenou  kapacitou hľadiska a s jedinou party na záver, ktorú však Rozmarija nestihla, lebo musela baliť, aby stihla vystúpenie na festivale v Krivanoch.

Nuž,  každý sme iný, dve rozdielne krajiny, dva rozdielne pohľady.V porovnaní s Tureckom – moslimskou krajinou, kde mal súbor odísť v sobotu na festival, ktorý kvôli zlej politickej situácii bol zrušený, neporovnateľné.

A tak rozmarijčatá z Prešova spoznávajú svet, spoznávajú krajiny a keďže niet lepšej ako osobnej skúsenosti, pokračujú ďalej a momentálne zvažujú, že sa pozrú ako to robia Bulhari, kde chcú aj naďalej  šíriť svoju energiu a lásku aj napriek rôznym podmienkam. Tak, ako sa im to doteraz v každej krajine darilo.

 

Text: Mgr.Dana Kovalčiková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Z javorovho pnicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV