3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Agrokomplex 2013
Agrokomplex 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Agrokomplex 2013

26. 08. 2013
Nitra

Koniec žatvy a dožinky. To boli chvíle, ktoré sa viazali na celoslovenskú poľnohospodársku výstavu Agrokomplex v Nitre.  Tá tohoročná sa mi zdala, že bola pestrejšia, ale ja som sa venoval tradíciám a ľudovým remeslám, ktoré ma viac zaujímali. Už aj preto, že ľudové remeslá začínajú oživovať a že sa ich prezentuje viac, ako sme boli zvyknutí. A tejto téme sa intenzívnejšie venovali aj krajské či regionálne expozície.

  Na mnohých miestach to žilo folklórom, stánky obsluhovali hostesky v krojoch, muzikanti vyhrávali na ľudových nástrojoch, speváci vyspevovali ľudové piesne a dalo by sa povedať, že pri mnohých expozíciách sme sa cítili ako v minulosti. Ak vás expozícia privíta s naloženým vozom zbožia spestreným letnou žatevnou kyticou, získate dojem, že ste na poli alebo aspoň v humne, kde sa zváža zožaté obilie, aby sa vymlátilo na mláťačke. Mláťačka hučala v skanzene poľnohospodárskeho múzea a mlátila obilie, poháňaná parným strojom a elevátor vynášal vymlátenú slamu do stohu. Ponúkali sa produkty včiel aj výrobky koliby, ľudoví remeselníci prevádzali svoje výrobky, aj zahrali na zvoncoch a spiežovcoch, ženičky v krojoch tkali plátno na starých krosnách, hrnčiari vytáčali na kruhoch džbánky i postavičky, rezbár vydlabal lyžicu, s ktorou môže povedať, že bude jesť veľkou lyžicou a  ktorej môžeme priradiť už len Janka Hraška. Farmárske trhy ponúkali všeličo, koštovku medu na oblátke, výrobky z včelieho plástu, plátené bábiky, drôtené výrobky, maľované obrazy,  prezreli sme si aj výstavu obrazov srbských insitných umelcov, ktoré boli krásne a zaujímavé. A keď sme sa už unavili, mohli sme sa odviesť vláčikom alebo posedieť v záhradnej expozícii, vypočuť si piesne folklórnych skupín a vo vinárskej expozícii sme sa cítili ako v naozajstnej vinici. Pozerali sme na svah vinice a zažiadalo sa nám počuť fujaru alebo si len tak zaujúkať, aby nás bolo počuť na druhej strane kopca. Alebo si sadnúť do pivnice k poháriku vínka, zanôtiť takú tichú, veselú a tešiť sa zo života. Lebo aj to k tomu patrí, ak nás zdravie prekvapí a sklame a potrebujeme pomoc.

Neboli to však len  tradície, čo sa dalo vidieť na Agrokomplexe. Boli tam predovšetkým ponuky rôznych poľnohospodárskych strojov, zvierat,  sadenice rastlín a kvetov, vypestovaná krásna a zdravá zelenina, ale ponúkali sa aj rôzne bylinky, čo nás smeruje do „babičkinej lekárne“ a pravdaže, mnoho stánkov s úlohou poradcu. Od bankovníctva a poisťovníctva až po zdravie.

Bolo čo pozerať, bolo čo obdivovať a bolo toho hojne. Každý si mohol vybrať podľa svojho záujmu. Z rastlinnej či živočíšnej produkcie alebo len tak obdivovať krásu ľudového remesla a výrobky remeselníkov.

 

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Kukala kukueka (Horné Pova?ie)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV