3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oroslánsky dedinský deň
Oroslánsky dedinský deň

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Oroslánsky dedinský deň

26. 08. 2013
Orosláň, Maďarsko - 24.8.2013

Orosláň, mesto neďaleko Tatabáne v Maďarsku žilo slovenskou slávnosťou. Konali sa tu už po 19. krát slovenské slávnosti pod názvom Oroslánsky dedinský deň (trvá dva dni), ktorých sa zúčastnili aj slovenské folklórne súbory. Zásluhu na tom má pani Betka Szabóová, predsedníčka slovenskej samosprávy v Orosláni, ktorá nadviazala družbu a spoluprácu s folkloristami z Kozároviec a v tomto roku aj s folkloristami z Nitry-Dražoviec.

Stretli sme sa v Slovenskom pamiatkovom dome na ulici Alkotmány, ktorý si Slováci v Orosláni obnovili, zariadili a prerobili na príjemný a milý stánok. Modré okná aj dvere a plot, steny svietili belobou, v záhrade stará, upravená pajta s novými vrátami, na ktorej vidieť pôvodné surové tehly a ktorá na tento deň poslúžila ako výstavný priestor pre záhradkárov a ovocinárov. Na baloch slamy bola nainštalovaná výstava ovocia a zeleniny, z plodov boli veľmi vkusne zhotovené postavičky zvierat, ktoré boli prekrásne. Pred pajtou na dvore pec, v ktorej domáce kuchárky pripravovali  posúchy. Celý dvor ožil remeselníkmi, ktorí tu predvádzali svoje výrobky a ktorých samospráva vyhodnotila a ocenila ich tvorbu a prínos k tradíciám. Celým dvorom sa ozývala hudba, vyhrávala detská dychovka Krídlovka a spievala  spevácka skupina seniorov zo Šale. Dvor plný návštevníkov svedčil o veľkom záujme o toto podujatie. Schádzali sa tu domáci i hostia, ktorí rozospievali celý dvor a sólo tomu spevu dodávali heligonkári z Myjavy.

  Na priečelí Slovenského pamiatkového  domu v Orosláni je tabuľa s nápisom: „Spomíname a uchovávame vaše tradície“. Výrok, venovaný svojím predkom, ktorým ich chcú presvedčiť, že na nich a na ich tradície nezabudnú a budú ich udržiavať. Veď aj tento dom je zariadený tak, ako sa v ňom kedysi bývalo, krásne nainštalovaná predná izba, v strede kuchyňa a potom zadná izba, vzadu stajňa, prerobená a upravená na užívanie samosprávou. Dvor nám ponúkal pohľad na dobové nástroje roľníka – pluhy na oranie,  brány, drevený voz, aj pomôcky na spracovanie konopí – trlica, návojce a tiež jarmá, korytá a pod. Bola v tom nielen spomienka, ale aj úcta k tradíciám a vážnosť.

Keď potom účastníci nastúpili do sprievodu a zamierili k slovenskému pamätníku, s úctou a pokorou sme sledovali predstaviteľov mesta a jednotlivých vedúcich súborov pri kladení vencov k pamätníku s nápisom: „Potomkovia na pamiatku svojim predkom, 1701-2001“, neostalo nám nič iné, iba sa skloniť pred touto tradíciou. Predkovia, ktorí sa pred vyše 300 rokmi presťahovali na Dolnú zem, tu majú svojich potomkov, ktorí sa snažia o udržiavanie tradícií. Škoda, že sa z tých tradícií vytráca materinská reč predkov.

  Po  položení vencov k pamätníku bol zahájený program folklórnych súborov a skupín. Oroslánska detská skupina Bránička vystúpila ako prvá po slávnostnom otvorení, po nich Heligonkári z Myjavy, štyria chlapi, ktorí to roztočili a rozihrali žilky v tele návštevníkov. Folklórna skupina Tradícia z Dražoviec predstavila svoj úspešný dožinkový program s vencom a žatevným oldomášom a po nich Folklórna skupina Konopa a Matičiar z Kozároviec prispela svojím tiež úspešným žatevným programom s cepami a mlátením obilia.

Po ich vystúpení sme sa presťahovali do Slovenského pamiatkového domu, kde na dvore bolo do spevu hlavne heligonkárom z Myjavy, ale nedali sa zahanbiť ani ďalší členovia zúčastnených skupín z Kozároviec či Dražoviec. Bolo tam naozaj veselo a príjemne a vzájomné uisťovanie o stretnutí na budúci rok, myslím, že nebolo len zdvorilostné. Tak ako pani Betka Szabóová, ktorá bola dušou tohto podujatia, prejavila záujem o družbu s Dražovcami, táto ponuka bola akceptovaná a rešpektovaná, takže rozlúčkové: Stretneme sa o rok, bolo na mieste.

                                                                                                           Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Barvinok Kamienka

A v Kamjunci sered sela, Oj svitiv by misjacok

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV