3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Mária Terézia v Mojmírovciach
Mária Terézia v Mojmírovciach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Mária Terézia v Mojmírovciach

03. 09. 2013
Mojmírovce

Presne na deň výročia SNP prišla do Mojmíroviec cisárovná Mária Terézia. Nie však oslavovať naše povstanie, ale prišla na návštevu na pozvanie grófa Huňadyho. Ani nechcela zavádzať nejaké nové reformy, išlo o historický festival barokového života a pripomienku, ako sa vtedy žilo a čím sa vtedy žilo.

  Mária Terézia prišla do parku mojmírovského kaštieľa na parádnom koči v sprievode grófa Huňadyho a vojenskej soldatesky, ktorá ju privítala salvou z vojenských pušiek. Sprevádzal ju personál najbližších, všetci v dobovom parádnom oblečení. Viezla sa na koči uličkou ľudových remeselníkov, ktorí sa tu zišli na historickom ľudovom jarmoku. Remeselníci ponúkali všakovaké výrobky od keramiky cez kovové výrobky, textilné - tkané, háčkované, vyšívané výrobky, rôzne vankúšiky i bábiky, ale aj medovníky a výrobky z dreva, bolo toho tam neúrekom. Na festivale ponúkali aj dobové jedlá, mohli ste sa napiť v dobovej krčme, pripravovali tradičné pečenie v hlinenej peci a rytieri v dobovom oblečení nám predviedli aj súboje s mečmi. Barokový život, to nebolo iba o jedle a súbojoch, bolo to aj o hudbe a nie bársjakej. Manželia Žilíkoví nám zahrali barokovú hudbu na dobových hudobných nástrojoch. Deti si mohli sami vyraziť mincu na ručnom razidle, mohli sa povoziť na koči Márie Terézie ba dokonca sa s ňou vyfotografovať pri káve, ktorú si vypila s grófom Huňadym v kaštieľnom parku. V tureckom stane sme si mohli vyfajčiť vodnú fajku a posedieť na tureckých kobercoch a vankúšoch.

  Bolo to príjemné popoludnie v krásnom prostredí kde sme si okrem tohoto podujatia mohli urobiť aj prehliadku priestorov kaštieľa, ktorý ponúka reprezentačné miestnosti a ubytovanie hostí. Pobyt v parku, ktorý bol voľakedy rozprávkový znásobilo aj počasie, ktoré ponúkalo príjemnú, predjesennú atmosféru bez letných horúčav, ktorých sme si užili v predošlých dňoch.

  Bola to akási nostalgia za érou, keď sa po parku prechádzalo panstvo v dobovom oblečení s eleganciou a zdvorilosťou a nás to napĺňalo spomienkami pri stretnutí dobovo zaodetého služobníctva alebo samotnej Márie Terézie a grófa Huňadyho. A čo bolo príjemnejšie, bol pohľad na súčasných ľudových remeselníkov s ich výrobkami, ktoré tu predvádzali a ponúkali. Bolo tu ešte niekoľko ďalších atrakcií, ktoré prebiehali až po zotmení, ale zaujímavou možnosťou bola prehliadka kostola a výhľad z veže kostola sv. Ladislava na Mojmírovce a okolie.

  Bolo to také sviatočné podujatie. Aj keď nebola nedeľa, ale všetko okolo bolo akési sviatočné, príjemné a pohodové, stretávali sa tu priatelia a známi, sadli si za stôl pod košatými lipami a porozprávali. Aj na prechádzky a obhliadku parku bolo času a bolo to zaujímavé.

  Cisárovná Mária Terézia sa nenápadne vytratila z kaštieľa, ale duch pokoja a pohody ostal v parku medzi stánkami remeselníkov a rytierov. Cestičky v parku sa stali akýmsi korzom návštevníkov, na ktorom sme mohli vidieť sochy sv. Cyrila a Metoda, aj sochu Márie Terézie. Blízky západ slnka a s ním postupné zotmenie dávalo priestor ďalšej pripravenej atrakcii a to ohňovej show, ktorá tento krásny deň zakončila.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Rusinske trio

Odprasana po sambrinsky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV