3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čilejkársky jarmok v Novej Dedine
Čilejkársky jarmok v Novej Dedine

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Čilejkársky jarmok v Novej Dedine

03. 09. 2013
Nová Dedina

 

V Novej Dedine pri Leviciach sa v sobotu 31. augusta uskutočnil jubilejný X. ročník Čilejkárskeho jarmoku. Jarmok vypĺňa akúsi medzeru medzi poriadanými podujatiami tohoto regiónu v oblasti ľudových tradícií. Predstavujú sa tu ľudoví remeselníci so svojimi výrobkami, na svoje si prídu aj gurmáni pri špecialitách tohto regiónu, ktorý bol kedysi najväčším chovateľom husí s ponukou pečenej husaciny. A samozrejme že tento kraj je aj  veľkým pestovateľom hrozna a dorábateľom veľmi dobrého vína na svahoch Štiavnického pohoria. A teda nemohol tu chýbať povestný burčiak, ktorého si doprajú znalci vína.

No nielen ľudové remeslá a atrakcie pre deti boli ponúknuté pre návštevníkov. Popoludňajší program patril folklóru. Najskôr členovia FS Vatra z Tlmáč zatancovali myjavské tance a potom tekovské tance. Domáci FS Pramienok z CZŠ sv. Pavla s tanečníkmi a tanečníčkami menšími i väčšími zatancovali a zahrali sa a bolo zaujímavé sledovať tých najmenších, ktorým žilky hrali a tancovali zarovno s veľkými. A to nielen na javisku, ale aj po vystúpení pred javiskom, kde bolo zábavné sledovať nôžky malej tanečnice, ako sa predvádzala. A v krásnom tekovskom kroji bola ako princezná. Škoda, že tých krásnych tekovských krojov, hlavne sviatočných s rohatými čepcami, nebolo na tomto podujatí vidieť. V tom je práve bohatstvo tekovského regiónu, ktoré by sme mali návštevníkom ukazovať a chváliť sa nimi pri akejkoľvek príležitosti.

V ďalšom programe vystúpila FS Rozmajrín z Podlužian so svojím programom v mlyne a spevácka skupina Radosť pri JDS z Novej Dediny zaspievala niekoľko piesní, ba i žartovné slovo povedala. A na záver sa predviedli domáce mažoretky z CZŠ sv. Pavla. Na počúvanie a do tanca zahrala dychová hudba Skýcovanka.

Čilejkársky jarmok ponúkol aj ďalšie zaujímavosti. Pred obecným úradom ženy varili slivkový lekvár vo veľkom kotli ako kedysi, súťažilo sa vo varení guľášu a bola vyhodnotená súťaž o najkrajšiu predzáhradku. V budove obecného úradu sme mohli navštíviť poľovnícku výstavu domácich poľovníkov, výstavu z histórie obce a zberateľskú výstavu Jozefa Bôba. Veľmi zaujímavá výstava s artefaktmi rôzneho žánru nás zaujala a prekvapila. Naviac – Jozef Bôb je zberateľ nielen artefaktov, ale aj rodokmeňov rodín, ktoré publikoval vo  fotoknihe, ktorú si musel sám graficky navrhnúť. Veľmi náročná a precízna práca, ktorú treba iba pochváliť.

V budove obecného úradu sme mohli vidieť aj zariadenie, ktoré používali naši predkovia aj s výbavou. Fiókové kasne s krojmi, stôl s lavicami, aj posteľ s vankúšmi, to boli neodmysliteľné doplnky bývania našich predkov. Vari by si to zaslúžilo zriadiť pamiatkový ľudový dom a v ňom nainštalovať bývanie, ako to bolo kedysi a uchovať tak prvky bývania a odevov v malom dedinskom múzeu.

Desiaty ročník čilejkárskeho jarmoku priniesol aj prísľub predstaviteľov obce i kraja na jeho podporu s finančnou i morálnou pomocou, pretože nič nie je krajšie, ako ctiť a vážiť si dedičstvo otcov.

 

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Lívia Vansacová

Viroslo ďifčatko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV