3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Slávnosti hliny 2013
Slávnosti hliny 2013

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Slávnosti hliny 2013

08. 09. 2013
Modra

 

Keď sa povie Modra, niekomu padne slina na dobré vínko, niekto si spomenie na Ľudevíta Štúra a niekto možno zaspomína na hrnčiarsky kruh. Prvý septembrový víkend už po piaty krát patrilo mesto na úpätí Malých Karpát keramike. Tohtoročná Slávnosť hliny sa niesla v znamení 130 rokov ľudovej  majoliky. Presvedčili nás o tom napríklad aj rôznorodé výstavy venované majstrom tohto remesla, ako aj odborný seminár  venovaný tak majolike, ako aj keramickým učilištiam v Európe, ktoré vychovávajú majstrov hrnčiarskeho  remesla.

Už v piatok 6. septembra v podvečer sme sa mohli tešiť zo slávnostného otvorenia Hrnčiarskeho jarmoku na Súkenníckej ulici v Modre, ktorého súčasťou  bol pestrý kultúrny program. A v sobotu od rána táto remeselná ulička patrila keramike, hrnčiarom, deťom aj gurmánom. Aj počasie nám doprialo dostatok slnečných lúčov, aby sme si mohli pozrieť, čo všetko sa dá z tak obyčajného materiálu, akým je hlina, vyrobiť. Úžitková, dekoračná, tradičná či moderná. Krásna, farebná, do kuchyne či len tak pre radosť. Jednoducho každý si prišiel na svoje. Dokonca tu platilo aj známe tvrdenie „Škola hrou“, pretože tí najmenší si mohli svoj vlastný kúsok keramiky aj vytvoriť pod vedením skúsených lektorov. Okrem toho tu bol aj dostatok priestoru pre ich zábavu mimo hrnčiarskeho kruhu. A komu pri práci či zábave vyhladlo a vysmädlo, mal možnosť osviežiť sa jednak tradičnými dobrotami tohto regiónu a dokonca ich kúpou prispieť aj na dobrú vec alebo si vybrať guľáš podľa dolnozemského receptu či vynikajúce halászle. A kávičkárom iste neušlo štýlové vozítko Pána Králička, pretože vôňa tohto povzbudzujúceho nápoja sa krásne šírila navôkol. Na malom javisku sa medzitým priebežne striedali hudobné a tanečné zoskupenia, ktoré spríjemňovali a dopĺňali celkovú atmosféru jarmoku. Stále sa bolo na čo pozerať a všetky naše zmysly boli naplnené až po okraj. Veľmi príjemne strávených pár hodín.  Mesto Modra  je naozaj malebné miesto a tradícia keramiky a vinohradníctva tu na vás dýcha na každom kroku. Hrnčiarsky jarmok je len ďalšou príležitosťou k jeho návšteve.

Skúste zavítať. Neobanujete!

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Povic, povic mamusi

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV