3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vinobranie v Rybníku 2013
Vinobranie v Rybníku 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Vinobranie v Rybníku 2013

10. 09. 2013
Rybník

Prvá septembrová sobota tohoto roku patrila v Rybníku ľudovým remeslám, folklóru a vínu. Obec Rybník a Vinohradnícky spolok v Rybníku usporiadali piaty ročník podujatia v ľudovom tóne, ktoré nazvali príznačne priateľské stretnutie z príležitosti Dňa vinobrania. Tak ako k dozrievaniu hrozna patrí slnko, tak bolo nápomocné aj na deň vinobrania. Počasie prialo folkloristom, remeselníkom aj návštevníkom a možno smelo povedať, že ulice v Rybníku boli trochu priúzke. Nie pre konzumentov burčiaku, hoci ho bolo v ponukách neúrekom, ale pre veľký záujem návštevníkov. Vinobranie sa tu z roka na rok stáva populárnejším podujatím a vyhľadávanejším pre milovníkov nielen vína, ale aj folklóru.

Program začal vystúpením domáceho Detského folklórneho súboru Galibášik z Rybníka, v ktorom účinkujú deti z materskej školy a ktorý predviedol ukážku detských hier a domácich prác na potoku. Odkiaľ pochádza názov súboru, dozvedeli sme sa z úst moderátorky podujatia PHDr. Oľgy Prekopovej. Neďaleko Rybníka je vrch Galiba, pod ktorým je kameňolom, hovorili sme mu kameňolom pod Galibou a tak si malí folkloristi prisvojili názov z tohto vrchu.

Potom starosta obce Ing. Imrich Králik slávnostne otvoril podujatie, ktorému sa prihovoril aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Štefan Adam, rodák z neďalekých Hronských Kľačian. Príhovor predniesol aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja doc. Ing. Milan Belica. Samozrejme že nemohol chýbať ani príhovor predsedu Vinohradníckeho spolku v Rybníku Ing. Jozefa Uhnáka, pre ktorého je toto podujatie vyvrcholením činnosti vinohradníka a akási oslava slnka. Pripomenul návštevníkom , že v Rybníku nie je iba dobré víno, ale objavili sa aj vzácne staré pivnice, vyhĺbené do pieskovcového podkladu pochádzajúce z 18. storočia. Pivnice predstavujú vzácny fond starej architektúry, do obnovy ktorých sa chcú pustiť a sprístupniť ich aj verejnosti. Slávnostným prípitkom a cvengom pohárov so zlatým mokom potom otvorili podujatie, ktoré pokračovalo programom ďalších zúčastnených súborov.

Folklórny súbor Čakanka z Čaky prišiel s piesňami o víne a s košom hrozna a po nich deti z Detskej cimbalovej muziky Zuzkáčik z Tlmáč, ktorá sprevádzala speváčky v krásnom tekovskom kroji z domáceho prostredia. Tu treba povedať, že krásne hlásky, ktoré zazneli na pódiu sú nielen talentom ich spevákov, ale aj úžasná práca ich učiteľov a učiteliek pri smerovaní detí k folklóru a ľudovej piesni. Veď v Rybníku rastú také spevácke talenty, ktoré boli úspešné v celoslovenskej speváckej súťaži Slávik Slovenska pod garanciou Petra Dvorského a ktoré reprezentujú Rybník a celý tekovský región široko-ďaleko. Majú byť Rybníčania na čo hrdí.

Spevom sa niesol celý program popoludnia, veď akože ináč sa môže osláviť dobrá úroda hrozna a jeho prvý tekutý výrobok – burčiak. Členovia Folklórneho súboru Cerianka z Loviec zaspievali, po nich ženský spevácky folklórny súbor Marína zo Zvolena a mužský spevácky FS Šumiačan rozihrali žilky návštevníkov. Ich záverečná – už hymnická pieseň Na Kráľovej holi bola bodkou za ich vystúpením, ktoré obohatilo toto podujatie. Záver patril Citarovej skupine zo Sázdic a neskorý večer Diabolským husliam Jána Berkyho Mrenicu ml.

Bolo to popoludnie nielen o folklóre a o víne či burčiaku, ale aj o stretnutí s priateľmi a známymi, ktoré bolo milé, úprimné, potešujúce a povzbudzujúce. Samozrejme – s prísľubom a predsavzatím, že sa na takto rok zase tu stretneme.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pista1mp3

AudioTrack 28

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV