Prvá septembrová sobota tohoto roku patrila v Rybníku ľudovým remeslám, folklóru a vínu. Obec Rybník a Vinohradnícky spolok v Rybníku usporiadali piaty ročník podujatia v ľudovom tóne, ktoré nazvali príznačne priateľské stretnutie z príležitosti Dňa vinobrania. Tak ako k dozrievaniu hrozna patrí slnko, tak bolo nápomocné aj na deň vinobrania. Počasie prialo folkloristom, remeselníkom aj návštevníkom a možno smelo povedať, že ulice v Rybníku boli trochu priúzke. Nie pre konzumentov burčiaku, hoci ho bolo v ponukách neúrekom, ale pre veľký záujem návštevníkov. Vinobranie sa tu z roka na rok stáva populárnejším podujatím a vyhľadávanejším pre milovníkov nielen vína, ale aj folklóru.
Program začal vystúpením domáceho Detského folklórneho súboru Galibášik z Rybníka, v ktorom účinkujú deti z materskej školy a ktorý predviedol ukážku detských hier a domácich prác na potoku. Odkiaľ pochádza názov súboru, dozvedeli sme sa z úst moderátorky podujatia PHDr. Oľgy Prekopovej. Neďaleko Rybníka je vrch Galiba, pod ktorým je kameňolom, hovorili sme mu kameňolom pod Galibou a tak si malí folkloristi prisvojili názov z tohto vrchu.
Potom starosta obce Ing. Imrich Králik slávnostne otvoril podujatie, ktorému sa prihovoril aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Štefan Adam, rodák z neďalekých Hronských Kľačian. Príhovor predniesol aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja doc. Ing. Milan Belica. Samozrejme že nemohol chýbať ani príhovor predsedu Vinohradníckeho spolku v Rybníku Ing. Jozefa Uhnáka, pre ktorého je toto podujatie vyvrcholením činnosti vinohradníka a akási oslava slnka. Pripomenul návštevníkom , že v Rybníku nie je iba dobré víno, ale objavili sa aj vzácne staré pivnice, vyhĺbené do pieskovcového podkladu pochádzajúce z 18. storočia. Pivnice predstavujú vzácny fond starej architektúry, do obnovy ktorých sa chcú pustiť a sprístupniť ich aj verejnosti. Slávnostným prípitkom a cvengom pohárov so zlatým mokom potom otvorili podujatie, ktoré pokračovalo programom ďalších zúčastnených súborov.
Folklórny súbor Čakanka z Čaky prišiel s piesňami o víne a s košom hrozna a po nich deti z Detskej cimbalovej muziky Zuzkáčik z Tlmáč, ktorá sprevádzala speváčky v krásnom tekovskom kroji z domáceho prostredia. Tu treba povedať, že krásne hlásky, ktoré zazneli na pódiu sú nielen talentom ich spevákov, ale aj úžasná práca ich učiteľov a učiteliek pri smerovaní detí k folklóru a ľudovej piesni. Veď v Rybníku rastú také spevácke talenty, ktoré boli úspešné v celoslovenskej speváckej súťaži Slávik Slovenska pod garanciou Petra Dvorského a ktoré reprezentujú Rybník a celý tekovský región široko-ďaleko. Majú byť Rybníčania na čo hrdí.
Spevom sa niesol celý program popoludnia, veď akože ináč sa môže osláviť dobrá úroda hrozna a jeho prvý tekutý výrobok – burčiak. Členovia Folklórneho súboru Cerianka z Loviec zaspievali, po nich ženský spevácky folklórny súbor Marína zo Zvolena a mužský spevácky FS Šumiačan rozihrali žilky návštevníkov. Ich záverečná – už hymnická pieseň Na Kráľovej holi bola bodkou za ich vystúpením, ktoré obohatilo toto podujatie. Záver patril Citarovej skupine zo Sázdic a neskorý večer Diabolským husliam Jána Berkyho Mrenicu ml.
Bolo to popoludnie nielen o folklóre a o víne či burčiaku, ale aj o stretnutí s priateľmi a známymi, ktoré bolo milé, úprimné, potešujúce a povzbudzujúce. Samozrejme – s prísľubom a predsavzatím, že sa na takto rok zase tu stretneme.
Text a foto: Milan Hlôška