3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podzoborské vinobranie 2013
Podzoborské vinobranie 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podzoborské vinobranie 2013

10. 09. 2013
Nitra

Dozrelo prvé hrozno, ktorému prialo teplé slnko, prichádza zber novej úrody, aby sa z neho vyprešovalo víno, obľúbený nápoj nielen fajnšmekrov. Vinohradníci oslavujú a tešia sa z novej úrody a chcú sa s touto radosťou podeliť aj s ostatnými. Tak to bolo aj v nedeľu, 8.septembra 2013 v mestskom starom parku na Sihoti v Nitre, kde sa konalo Podzoborské vinobranie. Predstavitelia Nitrianskej kráľovskej cesty, mesto Nitra, Krajské osvetové stredisko v Nitre a Dom Matice slovenskej v Nitre pod záštitou predsedu NSK Milana Belicu a primátora Nitry Jozefa Dvonča pozývali na podujatie plné folklóru, burčiaku a dobrej nálady.

Podujatie začalo sprievodom účinkujúcich súborov a požehnaním plodov zeme. Dary viníc sa zhromaždili na stole pódia, ktoré požehnal mons. Pavol Brzý a podujatie slávnostne otvoril prezident Nitrianskej kráľovskej vínnej cesty Pavol Mada s predsedom NSK Milanom Belicom. Potom už na pódium nastúpili folklórne súbory a skupiny, ktoré netrpezlivo vyčkávali v okolí na svoje vystúpenie. Spevácka skupina Matičiari z Čakajoviec a Folklórna skupina Senior z Nitry zaspievali a predviedli svoj repertoár a po nich už Folklórna skupina Tradícia z Dražoviec rozpútala neuveriteľné predstavenie o víne, vinohrade a vinohradníckom hájnikovi a jeho voľbe. Spevy, tance a prekáračky zabávali návštevníkov a nútili do smiechu a potlesku. Folklórna skupina Čakanka z Čaky prišla s dožinkovým vencom a žatevnými piesňami a po nich Folklórna skupina Čeľadice v krásnych krojoch s piesňami, tancami  a zvykmi vinohradníkov a s oberačkovým vencom. Skončili sa oberačky, bolo treba dopiť staré a okoštuvať  nové víno a jazyky sa už rozviazali. Zazneli výčitky a žalôbky, podpichovačky a prekáračky, ale napokon sa pomerili, zabavili, zaspievali a zatancovali.

Záver tejto časti podujatia patril Folklórnemu súboru Zobor z Nitry, ktorý ukázal prítomným návštevníkom tance z Nitry a Tekova. Zazneli aj prekrásne piesne v podaní speváčok FS Zobor za doprovodu vlastnej cimbalovej muziky. Vystúpenie, ktoré zaujalo a pobavilo, ale aj potešilo.

Po skončení vystúpení folklórnych súborov a skupín prišiel so svojimi piesňami spevák Dušan Grúň, ktorý zabavil pamätníkov a milovníkov svojho umenia.

Aj keď podujatia skončili, park v Sihoti zažil neskutočnú návštevnosť. Stánky s burčiakom, gurmánskymi špecialitami, ale aj hrátky pre deti a výstava krojov z truhlice starých materí ponúkali návštevníkom zážitky nevšedné a zaujímavé. Dychová hudba Lapášanka z Veľkého Lapáša vyhrávala do tanca a na počúvanie a rozihrávala žilky návštevníkov. Vydarené popoludnie, ktoré mohlo uspokojiť aj toho najnáročnejšieho.

Už sme si zvykli, že v tomto období nastáva čas vinobraní, oslava nového vína a potešenie z dobrej úrody, keď sa vinohradník teší každému strapcu dobrého hrozna a okoštuje dobrého burčiaku. Vychutnáva si výsledok svojej celoročnej roboty a námahy. Opadne z neho záťaž a obavy z očakávanej úrody a príde zadosťučinenie a dobrý pocit z vykonanej práce. Nuž preto aj požehnanie a velebenie plodov zeme, ktoré bolo pri zahájení tohto podujatia.

                                                                                                            Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Včielka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV