3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Gajdy sú v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
Gajdy sú v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Gajdy sú v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

11. 09. 2013
Oravská Polhora

Na polhorskej Gajdovačke v slávnostnom programe oznámia zápis gájd a slovenskej gajdošskej kultúry do zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska

Slovenskí Gajdoši i ostatní podporovatelia a priaznivci tohto starobylého tradičného ľudového hudobného nástroja prežívajú významné chvíle. Žiadosť Cechu slovenských gajdošov o zápis gájd a gajdošskej kultúry na Slovensku do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, podporená Oravským kultúrnym strediskom a obcou Oravská Polhora, bola na návrh odbornej komisie ministrom  kultúry Marekom Maďaričom 23. augusta potvrdená. Gajdy sa tak stali kultúrnym fenoménom a tradičným kultúrnym symbolom Slovenska. I keď slávnostné vyhlásenie sa uskutoční až 24. októbra v Dvorane Ministerstva kultúry SR, gajdoši túto skutočnosť slávnostne oznámia už 14. septembra vo večernom programe 14. medzinárodného gajdošského festivalu Gajdovačka v Oravskej Polhore. Takmer dvadsaťročné snaženie, sprístupňovanie, prezentovanie a propagovanie gajdošskej kultúry na severnej Orave prostredníctvom medzinárodného festivalu i pravidelných škôl hry na gajdy tak prináša ďalší z hmatateľných výsledkov. Tým najpodstatnejším je však medzigeneračný prenos gajdošskej tradície na najmladšiu generáciu v podobe desiatky detí - chlapcov i dievčat a štyroch gajdošských hudieb, ktoré aktuálne v Oravskej Polhore a Sihelnom hrajú a snažia sa gajdy i vyrábať.

 

Zápis gájd do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bude dominovať tohtoročnej Gajdovačke.

V najsevernejšej slovenskej obci, v Oravskej Polhore sa od 13. do 15. septembra na medzinárodnom gajdošskom festivale stretne viac ako stovka gajdošov. Okrem Slovákov, Poliakov, Moravákov a Čechov, ktorí sú pravidelnými účastníkmi Gajdovačky, na aktuálny ročník prijali pozvanie i hostia – muzikanti z Chorvátska, Škótska a talianskej Sardínie. Pestrý program štrnásteho ročníka festivalu ponúka nielen scénické programy, medzinárodnú súťaž, školu hry na gajdy, ale i koncerty, ktoré sa okrem Oravskej Polhory uskutočnia aj v Múzeu oravskej dediny v Zuberci a v poľskej obci Milowka. Gajdovačka začína v piatok 13. 9. v kultúrnom dome v Oravskej Polhore o 17.30 sprístupnením výstavy dokumentov o gajdách. O 18.00 sa predstavia detské spevácke talenty v súťaži Tak spievala moja babka a večer je pre divákov pripravený úvodný gajdošský program mladých pokračovateľov tradície pod názvom Tradičné v novom. V sobotu dopoludnia od 10.00 hodiny zasvätia na workshope záujemcov do tajov hry na juhočeské gajdy Jindra Janeček a Vladimír Kovářík z Prahy. Popoludní, o 15.00 hodine sa gajdoši súbežne predstavia na koncertoch v skanzene v Zuberci, v poľskej Milowke a zahrajú si aj na „gajdošskej strunge“, na najsevernejšom bode Slovenska v  Oravskej Polhore -  Modralovej. Tu usporiadatelia pozývajú všetkých, ktorí si chcú zážitok z muzicírovania spojiť s turistickým výletom. Ťažiskom sobotného programu však bude trinásty ročník medzinárodnej súťaže mladých gajdošov „O Zboroňovu nôtu“. V nej sa vo dvoch vekových kategóriách predstaví viac ako dvadsať mladých muzikantov z troch štátov. Večerný program je vyhradený prezentácii goralského kroja – módnej prehliadke tradičného odevu a slávnostnému programu majstrov gajdošov pripravenému pri príležitosti zápisu gájd a gajdošskej kultúry na Slovensku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Nedeľný program ponúka slávnostnú svätú omšu, spomienku na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore i sprievod obcou a vyvrcholí popoludňajším galaprogramom o 13.30 hodine v kultúrnom dome v Oravskej Polhore.

Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Oravská Polhora v spolupráci so zahraničnými partnermi. Zámerom Gajdovačky je podľa riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského prezentácia pôvodných muzikantských prejavov i  hľadanie nových foriem a možností interpretácie najmä u mladej generácie. Tak, aby ostali zachované a propagované  tradičné kultúrne symboly európskych regiónov, ku ktorým hra na starobylé gajdy určite patrí. Festival je aktivitou projektu Od leta do jari spoločne vy i my, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republiky 2007-2013.

 

Dolný Kubín 11. 9. 2013

PhDr. Miroslav Žabenský

zabensky@osvetadk.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH JURAJA PECNIKA

Vy cerenski mladenci; A vtej nasej zahradocky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV