3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Prenčov
Prenčov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Prenčov

22. 09. 2013
Prenčov

Stojím na ceste v Prenčove a pozerám sa na majestátne Sitno, ktoré je od Prenčova čoby kameňom dohodil. Stojí nad dedinou akoby strážca tohoto údolia a chráni ho pred dobyvateľmi drahých kovov. Dedina sa rozprestiera na ceste do Banskej Štiavnice, po ktorej kedysi putovali vozy zlata a striebra, ale aj súdky s dobrým vínom, ktoré tu dorobili. Popri ceste, z ktorej je krásny výhľad na Štiavnické vrchy a  ktorú lemuje žblnkajúci potok Štiavnica. Tu sa usadili dávni predkovia Prenčovčanov, aby sa venovali starým remeslám, kováčstvu, hrnčiarstvu, mäsiarstvu, mlynárstvu, lebo na dorábanie obilia neboli podmienky. Tu si postavili domy, do ktorých vpísali svoju históriu. Krásne prvky, zdobiace priečelie i nádvorie  boli vytvorené  kamenármi z kamenárskej školy, ktorá tu kedysi fungovala.

  Chodím po dedine a obdivne pozerám na staré domčeky prenčovských predkov. Priečelie s malými oknami, okolo nich šambrány farebne odlíšené, strechy s drevenými štítmi s náboženskou výzdobou. Domy, ktoré mohli zaniknúť, mohli ich zbúrať a postaviť nové, moderné, ale tu sa prejavila úcta k tradíciám a zachovala sa ich hodnota. Domy z minulého, ba i z predminulého storočia svietia novotou, v okienkach rozkvitnuté muškáty pôsobia na človeka upokojujúco. Ba i tá stará sýpka či komôrka na dvore pôsobí s novým, opraveným domom vkusne a sympaticky.

  Človeka pri pohľade na tieto domy, na túto krásu, ovanie duch storočia a spomienky. Chodieval som k starému otcovi a ešte dnes ho vidím, ako sedí na lavici za stolom pri okienku a napcháva si fajočku tabakom. Pomaly, dôsledne, potom prikročí k šporáku, otvorí dvierka a tenkou trieskou si fajku pripáli. Sadne si na šamlík  a hľadí do ohňa, do toho malého divadla, ktoré mu ponúka starý šporák. Ten šamlík tam ešte vari stojí, rovnako ako aj lavice v kúte izby so stolom a na ňom vyšívaným uterákom prikrytý bochník domáceho chleba. Dom, ktorý mi utkvel v spomienke ešte stojí, iba apkostarý už dávno odišli na onen svet. Tu, v Prenčove, pri pohľade na tieto staré, zachovalé a opravené domy sa spomienky vracajú akosi ľahšie a rýchlejšie. Počujem tlkot vlastného srdca a oči sa nevedia nabažiť tej starej krásy. Hovorí sa, že mladí ľudia sú krásou života a starí ľudia jeho ozdobou – rovnako by sme mohli povedať aj o architektúre, o starých rodinných domoch. Sú skutočnou ozdobou Prenčova, na čo môžu byť Prenčovčania právom hrdí. A vari aj sú.

  Prechádzkou po Prenčove nadobudne človek dobrý pocit z úcty k predkom. Takmer na začiatku mojej cesty ma privítal dom majstra kováča. Kolesá na stene, aj brána na rozhrabávanie poľa, jazyky ohňa a zvuk oceľovej nákovy vo vyhni. Lahodný zvuk pre milovníkov kováčskeho umenia. Niže kováčskej dielne stojí kamenný kríž s ukrižovaným a súsošie bohorodičky z roku 1821. Aj kostol na kopci, ku ktorému vedie spústa schodov. Bolo by hriechom zabudnúť na Andreja Kmeťa, ktorý tu kedysi pôsobil a ktorý tu má zriadené múzeum. Nemožno zabudnúť ani na prenčovský kroj, ktorý si obliekajú ženy už len pri slávnostnejších príležitostiach a ktorý patrí do podsitnianskeho mikroregiónu. A musím povedať, že je krásny a že v ňom vyzerajú ženy veľmi dobre.

  Natíska sa otázka, čo tu ľudí drží, v tomto kúte bohom zabudnutého kraja, kde koldokola sú iba hory, lesy a pasienky, kde nedorobíš obilie na chlieb. Dedovizeň a láska k rodnému kraju ich tu drží v lone Štiavnických hôr. Závidieť im treba ten lokálpatriotizmus, ktorý srší z každého ich slova a z každého ich konania.

 

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Milan Katreniak

Ej, pasol som ovecky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV