3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čajkovské vinobranie 2013
Čajkovské vinobranie 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Čajkovské vinobranie 2013

30. 09. 2013
Čajkov

Už dvanásť rokov sa v Čajkove stretávajú milovníci folklóru, piesní, tancov a burčiaku, aby sa pokochali krásou tekovského kroja, vypočuli piesne čajkovských vincúrov a žien a aby aj ochutnali z čajkovského burčiaku. Je to v Čajkove sviatok. Priedomia v centre dediny zdobia vyšívané vankúše, uteráky, sukne i zástery, ale aj plody zeme a vinohradov. Aj rôzne náradia, ktoré kedysi slúžili občanom a dnes sa už ukazujú iba ako muzeálne kusy. Ale aj tak je na nich čo obdivovať, pretože dômysel našich predkov bol úžasný.

Sprievod účinkujúcich súborov sprevádzaný hosťami a občanmi začal pri kultúrnom dome, aby za alegorickými vozmi ťahanými traktormi, patriacimi už do oblasti histórie ukončil cestu na amfiteátri v parku. V trochu pochmúrnom počasí, ale o to ligotavejšie sa trblietali blingáče na krásnych krojoch žien a dievok z Čajkova i Podlužian a medzi nimi sme mohli obdivovať krásu vyšívaných krojov z trenčianska. Samotný sprievod, to je už dnes noblesa, aj keď nie rozsiahly, ale veľkolepý svojou krásou. A myslím si, že Čajkovenia sú si toho aj vedomí, pretože tak pyšne, ako sa niesli v sprievode, to sa len tak nevidí. A právom.

Samotný program sa začal tak trochu netradične. Starostka Čajkova Emília Nichtová privítala svojich hostí, medzi nimi štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja dediny, rodáka z neďalekých Hronských Kľačian Štefana Adama, predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Milana Belicu a ďalších zúčastnených hostí, ako aj návštevníkov. Skôr, než začalo vystúpenie folklórnych súborov, starostka obce odovzdala cenu starostky predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja Ing. Milanovi Belicovi za výraznú podporu obce, Mgr.Júliusovi Žúborovi, riaditeľovi Základnej školy v Čajkove za 35 ročnú úspešnú činnosť vo funkcii riaditeľa školy a Monike Boldišovej, študentke výtvarného umenia za prínos v maliarskej tvorbe v prospech obce. Starostka Emília Nichtová si veľmi váži prácu a činnosť mladých ľudí v Čajkove a dokáže ich oceniť aj keď v mladom veku, ale zaslúžene.

Potom už nasledoval folklórny program zúčastnených súborov. FS Dolina z Čajkova so svojimi spevákmi zaspieval piesne o víne, najskôr ženy, potom muži a napokon spoločne. Nasledovali hostia vinobrania, Nadšenci z Trenčína so žartovnými piesňami a tancami či scénickými výstupmi, FS Rozmajrín z Podlužian a FS Dolina z Omšenia. Domácice súbory doprevádzala ľudová hudba FS Vatra z Tlmáč a na večer vyhrávala DH Omšeňanka.

Okrem spevu a tanca ponúkal Čajkov návštevníkom aj čerstvo navarený slivkový lekvár, zabíjačkové špeciality, lokše s kačacou pečienkou či husacinou, perky, párance, ríteše a iné sladkosti a samozrejme burčiak, ktorý na vinobraní nemôže chýbať. Jeho mútna farba lákala a veru vypilo sa ho neúrekom. Dedina žila vinobraním, priedomia boli vyzdobené krojovanými odevmi, vyšívanými uterákmi a vankúšmi, ale aj plodmi záhrad, polí a vinohradov. V celej dedine bolo cítiť, že si Čajkovenia vedia oceniť tradície a že prechovávajú úctu k pamiatkam po predkoch. Pred jedným domom nás zlákal oznam: múzeum vo dvore. A keď sme vošli do dvora, pred nami sa otvorila malá výstavka starého domáceho nábytku i náradia, odevov, krojovaných bábik a zo všetkého dýchal na nás kus histórie. Čajkovské vinobranie je už tradíciou. Dvanásty  ročník potvrdil, že v Čajkove sú ľudia schopní a ochotní podať pomocnú ruku každej akcii a spoločenskej udalosti, aby sa dosiahol úspešný priebeh podujatia. Vďaka im za to.

                                                                                                           Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSZ Marina Zvolen

Mot?ovske

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV