3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Oberačka po sebechlebsky 2013
Oberačka po sebechlebsky 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Oberačka po sebechlebsky 2013

10. 10. 2013
Sebechleby

Oberačka po sebechlebsky 2013.

5.okt.2013  Sebechleby-Stará Hora

 

  V prvú októbrovú sobotu sme prechádzali autom cez Tlstý vrch za krásneho, ale trochu chladnejšieho počasia a po nedávnych dažďoch  sme sa zastavili v lese v nádeji, že rastú. Ešte nerastú, skonštatovali sme, aspoň nie tu a napodiv v lese bolo sucho. Sadli sme do auta a šli ďalej, do cieľa našej cesty – Sebechleby-Stará Hora. Pri výjazde z lesa za Ladzanmi sa pred nami otvorila široká pláň, či skôr pahorkatina a nad cestou do Starej Hory sa objavila súvislá kúrňava prachu. Ako za traktorom  s  pätorákom pluhom. Súvislá kolóna krokom sa vlečúcich áut sa približovala k miestu konania oberačkových slávností na Starej Hore, v aute stúpala teplota motora aj nervozita návštevníkov. Keď sme dorazili na parkovisko pred pamiatkovou rezerváciou hajlochov, bolo už riadne zaplnené, ľudia sa predierali pomedzi stánky a z priestoru amfiteátra sa ozýval spev, výskot a hudba účinkujúcich detských folklórnych súborov. Bolo ešte len poludnie a cesty a uličky v Starej Hore boli priúzke pre toľkých návštevníkov. Pivnice a chyžky boli otvorené a ponúkali svoju náruč každému hladnému a smädnému, ťažko bolo odolať tým vôňam pečeného prasaťa, kačacej pečienky, zabíjačkovej špeciality, guľášu, koláčov a neviem čoho a samozrejme burčiaku. Stánky remeselníkov lemovali cestičky poblíž kaplnky sv. Urbana a občerstvovacie stánky okolie amfiteátra. Keď to všetko vidíte, aj najedenému príde chuť na niečo dobré. Keď nie na jedlo, tak aspoň zapiť prach, ktorého ste sa cestou nadýchali.

  Okolité lesy a vinice zalial mierny opar a dym spod kotlov vareného guľáša. Miešal sa s vôňami domácich sladkostí a burčiaku a so zvláštnou vôňou pivníc  otvorených pre návštevníkov. Lákavá bola nielen vôňa, ale aj farba, zamútená žlto-okrová s prstencom gorálkov a jemná chuť. Pre fajnšmekrov lahôdka. Priedomia pred chyžkami boli vyzdobené plodmi záhrad a viníc, hýrili nápadmi a farbami. Okúzľujúce boli staré pivnice vytesané do tufového podkladu, ktoré prežili roky či stáročia. Právom sa Stará Hora hrdí titulom pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Prešli sme do amfiteátra, lebo v uličkách Starej Hory bolo tesno. Popoludní nastúpili na pódium najskôr domáce skupiny Geľovianka a Sebechleban. Geľovianka nám ukázala namáhavú robotu vo vinici, ktorú spestrili spevy a tance a Sebechleban so spevmi už ponalieval, aby okúsili výsledky svojej práce. Potom privítali na javisku spevácku skupinu Krnohári, ktorí si svoj titul navrhli z krniačok, sánok na rozvoz hnoja v zime na pole či lúku. A keď starosta Martin Schvarc privítal všetkých  návštevníkov a zahájil slávnosť oberačky, vystúpili na javisku folklórne súbory Jedľovina, Bystrina a ŽFS Marína. Tance a spevy z rôznych kútov Slovenska, z Myjavy, Oravy, Kysúc, Podjavoria, Podpoľania, Horehronia, aj z východného Slovenska sa na javisku striedali v podaní týchto súborov na obdiv návštevníkov. Naozaj bolo čo obdivovať, rezké tance tanečníkov i krásne spevy speváčok a spevákov si zaslúžili uznanie a potlesk. Lahodné zvuky ľudovej hudby sa snúbili s krásou a mladosťou tanečníc a tanečníkov odetých  v krásnych krojoch. Aj počasie prialo tomuto podujatiu, bolo ako vymodlené.

   Organizátori pripravili naozaj náročný program, do západu slnka návštevníkov, milovníkov folklóru potešili svojím umením folkloristi,  po západe slnka do neskorého večera, či skôr rána zas milovníkov  pop-rock a neviem akej hudby. Stará Hora sa zapĺňala návštevníkmi a obdivovateľmi hudby, gurmánskych špecialít, tekutého moku. Šiesty ročník oberačky po sebechlebsky na Starej Hore zaujal a presvedčil, že sme žiadostiví akcií, ktoré nám ponúknu nielen telesného ale aj duševného pokrmu, lebo záujem bol obrovský.

                                                                                                           Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrusov

Rastie stromcok zeleny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV