3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vodný mlyn v Jelke
Vodný mlyn v Jelke

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Igor Hraško (betar)

betar To, že som folklóristom, som pochopil, keď som nastúpil na vysokú školu a zistil, že bez folklóru to už nemôžem ťahať. Prešiel som cestu tanečníka, pedagóga, speváka i inštrumentalistu. Dnes som posadnutý folklórom …. piesňou,...

Vodný mlyn v Jelke

07. 10. 2013
Jelka, Vodný mlyn

Nakoľko nebolo v nedeľu moc vhodné počasie na rodinné prechádzky a nedostatok popoludňajšieho času po spánku našich chlapcov, rozhodli sme sa urobiť si výlet za tradíciami v pondelok dopoludnia. Keďže som už dlhšie uvažoval o návšteve nejakého vodného mlyna na Dunaji, zadal som do vyhľadávača "vodný mlyn" a jeden z prvých výsledkov bol Vodný mlyn v Jelke.

Sadli sme do auta a vyrazili z Bratislavy. Do polhodinky sme boli na mieste. Na križovatke, ešte pred Jelkou, kde sa odbočovalo priamo ku mlynu, som musel brzdiť trochu viac, lebo pútač bol umiestnený v osi križovatky na druhej strane cesty (sprievodcu som neskôr upozornil, aby navrhol umiestnenie smerových tabúľ z oboch strán križovatky aspoň 100m skôr v každom smere). Pár sto metrov a boli sme na mieste, pri Malom Dunaji. Parkovisko bolo hneď oproti vstupu do areálu "Némethovho mlyna", ako ho aj volajú, po poslednom majiteľovi Jozefovi Némethovi a neskôr jeho synovi Vincentovi.

Privítal nás sprievodca v našich rokoch a hneď sa nám začal venovať. Vstupné bolo 1,-€ pre dospelého a 0,50€ pre deti. Prikúpili sme si hneď aj dve magnetky. Začala sa prehliadka pre našu rodinu.

Vošli sme do mlyna a prešli cezeň na druhú stranu nad vodu ku kolesu. Sprievodca spustil motor a všetko vnútri sa rozbehlo. Roztočilo sa aj veľké vodné koleso, ktoré mohlo mať priemer okolo 5 metrov - jedná sa o lopatkové vodné koleso so spodným pohonom. Dnes už voda koleso nepoháňa, aj keď prehradenie haťou bolo kedysi funkčné. Voda dnes už len obteká mlyn, ale nepreteká konštrukciou vodného kolesa. Sprievodca začal rozprávať. Mlyn v tomto stave bol po komplexnej rekonštrukcii z roku 1993 (18 mesiacov od novembra 1992). Pôvodne to bol lodný mlyn, ktorý bol v roku 1905 prerobený na kolový. Ja som si pri výklade pozeral upevnenie lopatiek na kruhovú železnú konštrukciu a pripevnenie k hlavnej oske. Renátka medzi tým všetko dokumentovala foťákom. Dozvedeli sme sa, že takýchto mlynov bolo na Malom Dunaji oveľa viac, len v Jelke ich bolo 7, neskôr už len štyri.

Súčasná drevená mlynica stojí na 54 agátových koloch zarazených do dna. Opäť vstupujeme do vnútra a pre istotu sprievodca vypína motor, ktorý odstaví všetky pohyblivé časti mlyna, aby našim chlapcom nebodaj nenapadlo niečo skúšať. Dozvedáme sa, že v mlyne sa na mletie používala novšia valcová stolica, ktorá nahradila pôvodné mlecie kamene, pravdepodobne pri prestavbe mlynice (okolo roku 1916) z jednopodlažnej na viacpodlažnú. Vnútri boli umiestnené aj staršie fotografie mlyna či kópie dokumentov o činnosti mlyna. Nechýbali ani drobné nástroje, ktoré sa používali pri mletí múky. V malých vitrínkach sa nahcádzali aj iné predmety, ktoré s mlynom nesúviseli, ale súviseli s prácou remeselníkov v obci Jelka - nástroje na spracovanie kože, dreva či kovu. Na najvyššom poschodí sa už musím prikrčiť, lebo stropné trámy sú už pre mňa nízko. Pohľad z okienka na Malý Dunaj je však nádherný. Na nižšom poschodí nám sprievodca otvoril aj uzavretý žľab na spúšťanie vriec.

Vychádzame von a v ohradenom priestore pred mlynom sa nachádza niekoľko prístreškov z rôznym poľnohospodárskym náradím a pomôcok na spracovanie rôznych produktov hospodárenia ľudí v tomto regióne. Stolica na opracovanie drobných drevených výrobkov, Trepačka i česačka ľanu, vozy i sane na prepravu, oje i jarmá na zapriahanie volov či rôzne pluhy, brány i kosačky na obilie. snažili sme sa všetko zachytiť na fotoaparát, preto je dobré pozrieť si aj galériu fotografií a skúmať, čo všetko tam ešte je. na nádvorí sa nachádza aj stará oska vodného kolesa, z ktorej je dnes skôr lavička na sedenie a málokto si ju možno všimne.

Ak tam zavítate s rodinou, nemusíte sa obávať, či sa tam nebudete nudiť, prípadne čo so stravou. Hneď vedľa je štýlová reštaurácia s prijateľnými cenami a areálom pre dodatočné vybúrenie sa menších ratolestí. Pochutiť si môžete najmä na rybacích dobrotách. A je tam nádherný kľud tichého nábrežia Malého Dunaja. 

Končíme prehliadku a už teraz vieme, že bude dobré sa vydať aj do Vlastivedného múzea v Galante, pod ktoré tento mlyn patrí a tak isto treba navštíviť aj ďalší z mlynov na malom dunaji v Tomášikove. Máme za sebou ďalší krásny zážitok spojený s tradičnou ľudovou kultúrou. Odporúčame všetkým ísť sa tam pozrieť a zažiť túto peknú atmosféru naživo.

 

 Foto: Renáta Hrašková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Po myjavsky (Myjava)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV