3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vrábeľské vinobranie 2013
Vrábeľské vinobranie 2013

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Vrábeľské vinobranie 2013

03. 10. 2013
Vráble

Nedeľa 24.septembra 2013 patrila vo Vrábľoch vinohradníkom. Tradične ako každý rok sa tu uskutočnilo vinobranie, slávnosť vinohradníkov, oberačkové slávnosti, slovom ukončenie roka vo vinohrade. V príjemnom, aj keď trochu chladnejšom počasí  sprievod účinkujúcich vykročil ulicami mesta, spevom a dychovou hudbou sprevádzaný kráčal za alegorickým vozom, na ktorom bol z bukového dreva vyrobený novučičký preš na hrozno, vážiaci 600 kg. Sprievod sa po okruhu ulicami mesta dostal do priestoru starého ihriska, kde sa už zhromažďovali návštevníci a pripravoval sa guľáš do súťaže a pre hladných návštevníkov. Slávnosť prípitkom otvoril primátor mesta Vráble Ing. Tóth a hneď na začiatku „pokrstil“ nový preš na víno, ktorý bude trvale vystavený na kruhovom objazde v centre mesta a bude pripomínať prácu a výsledky  vrábeľských vinohradníkov. Práve oni sa pričinili o to, že za podpory a pomoci mesta bude symbol ich činnosti v centre mesta.

Potom sa už na pódiu predstavili zúčastnené súbory. Detičky z Mane zaspievali aj zatancovali, vystúpili aj deti z FS Sílešánek a Kaška z Vinodolu so svojím hravým scénickým programom, zaspievali nám spevácke skupiny žien Vrábľanka, Briezka a Apetít, zahrala dychová hudba Vozokanka a potom prišlo vyhodnotenie súťažiacich guľášmajstrov, resp. družstiev vo varení guľášu. Primátor Ing. Tóth ich ocenil ďakovným listom a vecnými cenami.

Záver vystupujúcich súborov patril Folklórnej skupine Tradícia z Dražoviec, ktorá si priniesla na javisko zvyky a obyčaje vinohradníkov, voľbu vinohradníckeho strážnika a spevy o víne. Bolo to predstavenie plné emócií, prekáračiek a spevu. Pravdaže, nemohlo chýbať ani poďakovanie za úrodu, ktorá sa v tomto roku prejavila ako veľmi dobrá, hrozno s vysokým sladom potešilo vinohradníkov. Podvečerný program spestrili organizátori súťažou v prelievaní vody z veľkej fľaše do menšej bez straty čo len kvapky vody, v strihaní viniča na čas a v behu s betónovým stĺpom.

Vína a burčiaku bolo čo hrdlo ráčilo, aj guľáše v súťaži boli výborné a veru na večer bolo treba aj telo trochu zahriať, pretože jeseň už klopala na dvere. A pre mladších bola po skončení folklórneho vystúpenia na programe hudba modernejšia.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

S.Morozová a T.Andrejcová

U Porubi medža

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV