3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Predstavili nám mužský kroj v Solčanoch
Predstavili nám mužský kroj v Solčanoch

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Predstavili nám mužský kroj v Solčanoch

09. 10. 2013
Solčany

6.okt.2013

Solčany sú pomerne veľká dedina v Topoľčianskom okrese, ale má ľudí s ešte väčším zmyslom pre krásu a citom pre ľudovú kultúru, tradície a hlavne kroje. Majú svoj ľudový kroj, v ktorom ženy vyzerajú ako pávice. Pred tromi rokmi, keď boli účastníkmi na Podzoborskom vinobraní v Nitre, ako zástupca jedného z okresov nitrianskeho kraja bol ich kroj vyhodnotený ako najkrajší kroj kraja a tromfol aj krásny tekovský kroj z Čajkova. Prekrásne vyšívané rukávce plnou výšivkou s riaseným predným  a zadným dielom, čepiec na hlave žiaril krásnou pestrofarebnou výšivkou, zástera široká,  zdobená štepovaním, stuhami, výšivkou, na okraji obšitá čipkou. Keď sa pozeráte na ten kroj, obleje vás pocit neskutočného blaha a spokojnosti.

Mužský kroj je jednoduchší, čierne nohavice a k nim vesta, košeľa so širokými rukávmi, spodok rukávov ozdobený dierkovanou výšivkou do zubov v bielej alebo červeno-bielej farbe. Súkenné nohavice a vesta z bieleho súkna upadli takmer do zabudnutia. K vrchnému oblečeniu patril súkenný kabát, trojštvrťová kabanica a dlhá halena so štvorcovým golierom, všetko z bieleho súkna.

  A tu ktosi nájde na povale v truhlici odevy staré viac ako 150 rokov. Dlhú halenu a kabanicu z bieleho súkna, krásne zdobené pestrofarebnou výšivkou. Aj keď sa na ne podpísal zub času (veď ani nečudo, po toľkých rokoch), vystavili ich v  sále kultúrneho domu a  nadšenci a milovníci svojho kroja zo Solčian sa podujali na znovuoživenie tejto časti mužského kroja. Požiadali o finančnú pomoc kraj, našli zdroje v obci a ľudí, čo ešte ovládajú šitie krojov. Ich starý mužský kroj sa dožil renesancie a chceli ho ukázať svojim. Pochváliť a popýšiť sa, veď takáto udalosť sa nekoná často. V kultúrnom dome sa zišli domáce folklórne spevácke súbory Lišňanka (ženy) a spevácky súbor mužov Lidovec. V krásnom kroji, tak ako sa na takúto slávnosť patrí. Zaspievali utešené piesne, domáce, ktoré si udržujú vo svojom repertoári, zborovo, aj v sólovom prevedení speváčok s nádherným hlasom. Radosť bola počúvať.

  Potom už pristúpil k mikrofónu starosta obce Ing. Juraj Soboňa, aby oznámil návštevníkom udalosť roka v ich obci – mladá žena v kroji priviedla na javisko muža v dlhej halene z bieleho súkna, ozdobenej výšivkou na štvorcovom golieri. Vážne a noblesne, cez celú sálu kultúrneho domu a za potlesku návštevníkov kráčali na javisko, aby ukázali svoj klenot, rekonštruovaný a takmer zabudnutý na povale starého domu. Úžasná a krásna práca. Pod halenou ešte krajšia kabanica. Radosť a hrdosť starostu a domácich mužov i samotných nositeľov tohto takmer zabudnutého kroja bola evidentná. Starosta potom ďakovným listom ocenil tých, čo sa zaslúžili a pomohli pri realizácii tohto projektu.

  Veľkolepú slávnosť spestril svojím vystúpením Folklórny súbor FURMANI z Nitry, ktorý mapuje a čerpá spevy a tance z okolia Nitry, Tekova a najnovšie už aj z okolia Topoľčian. Rezké a svižné tance v prevedení mládencov a dievčat boli ukážkou profesionálneho umenia a aj keď na malom priestore javiska, ale s veľkým nadšením ukázali časť svojho repertoáru.

  Slávnosť sa skončila úspechom, radosťou a spokojnosťou. Pri následnej recepcii sa rozprúdila nevšedná nálada, spevom zaplnená miestnosť dávala priestor priateľským rozhovorom, z ktorých bolo cítiť nevýslovné nadšenie a spokojnosť s touto udalosťou. Harmonika Mariána  Veverku, vedúceho speváckeho súboru Lidovec nemala takmer žiadnu prestávku a s ozembuchom nahrádzali ľudovú hudbu.

  Keď sme odchádzali, odchádzali sme plní dojmov z nevšednej udalosti a veľkolepej slávnosti. Bolo to vyvrcholenie projektu pod názvom „Zachovajme mužský kroj v Solčanoch“, ktorý vypracovalo združenie Lidovec v roku 2012. A bolo vydarené.

                                                                                                          Text a foto: Milan Hlôška

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

A ty moja kamaratka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV