3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podpenky
Podpenky

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Podpenky

14. 10. 2013

Podpňovka obyčajná alias Armillaria mellea, ale v rôznych kútoch Slovenska tieto huby nájdete aj ako  podpenky, openky, podpníky, michalky, václavky, láclavky, lacvajky, vícvalky, michalice, michalanky, jesienky, hromádky, hromadzinky, honcule, veseliarky či halamaše. Ide o jedlú hubu, ale vraj podradnej chuťovej kvality. Po našom včerajšom zbere a následnej večeri s týmto tvrdením nesúhlasím. Pokiaľ viem, jej klobúčiky sa zavárajú v sladkokyslom náleve podobne ako aj uhorky. Ale vysmážané tiež neboli práve najhoršie.

 

Navyše som sa dočítala aj to, že tieto v októbri rozšírené huby majú aj liečivé účinky, ktoré poznali už v starej Číne. Tam ju využívali pri posilňovaní trávenia či očných chorobách na zlepšenie zraku. V 100 gramoch podpňoviek nájdeme bielkoviny (1 – 3g), cukor (7,5g) a tuk (0,6g). Minerálnych látok je už pomenej – za zmienku stojí azda vápnik, draslík a fosfor. Významné sú ale aktívne výťažky z podpňovky, napr. kyselina maslová a propionová. Dokonca posledné výskumy ukázali, že tieto výťažky pôsobia proti baktériám a plesniam (napr. stafylokokom, pneumokokom). Okrem toho vám podpenky pomôžu prekrviť končatiny aj mozog a zlepšia srdcovú činnosť vrátane arytmie. Pravidelné užívanie podpňoviek je prevenciou proti páleniu záhy, bolestiam chrbtice a kĺbov, šedému zákalu, zabraňuje vysychaniu pokožky, pomáha potláčať príznaky epilepsie a hlavne chráni srdcovocievny systém. Takže ak ste našli veľa podpňoviek, môžete si z nich okrem večere vyrobiť aj domáci liek. Dôkladne vysušené huby (najlepšie sú samozrejme tie mladšie s malými hlavičkami) podrvíme ( alebo pomelieme, rozmixujeme) na jemný prach a ten uskladníme do hermeticky uzatvárateľných pohárikov. Denná dávka je cca 30g prášku, ktorý rozmiešame v jedle (ale až po varení či zohrievaní!), alebo pridáme do zeleného čaju. Užívame dvakrát denne cca 15g dávku. Je možné, že citlivejší jedinci môžu mať po užití tráviace ťažkosti, preto je treba dávku upraviť individuálne alebo nepoužívať vôbec. Okrem toho však môžete tento prášok použiť aj ako korenie do jedál, napríklad polievok, guľášov apod.

 

Zdroj: internet.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV