3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spievali si pre radosť
Spievali si pre radosť

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Spievali si pre radosť

30. 10. 2013
Machulince, Kultúrny dom

Spievali si pre radosť.

27.okt.2013, Machulince

 

  Machulince pri Zlatých Moravciach nás v poslednú októbrovú nedeľu privítali za krásneho, slnečného počasia, dedina bola ako vyzametaná a vyumývaná. V tichom prostredí na úpätí Veľkého Inovca a v údolí riečky Žitavy Machulince vítali v  túto nedeľu folkloristov, nadšencov a milovníkov folklóru, spevu a tanca. Do kultúrneho domu sa začali schádzať účinkujúci a ich obdivovatelia a pred kultúrnym domom vyhrávala dychová hudba z Machuliniec. Tí starší popretriasavali najnovšie „správy“ a v sále kultúrneho domu pobehovali malí detvanci v krásnom kroji a klobúčikmi nabok, živí a čiperní ako malé žubrienky.

  Uskutočnil sa tu už štvrtý ročník folklórneho podujatia „Spievame si pre radosť“, ktoré zorganizovala obec a Folklórna skupina Kamenec z Machuliniec. Z javiska vyzdobeného plodmi záhrad a polí a párom krojovaných bábik v kroji požitavia podujatie otvoril starosta obce Bohumil Bielik a k prítomným sa prihovoril aj poslanec Národnej rady SR Marián Kéry.  Potom už na javisko vybehli tanečníci  Detského folklórneho súboru Slniečko z Detvy s tancami z Podpoľania. Živé, svieže a prirodzené vystupovanie malých i tých väčších tak zaujali návštevníkov, že ich odmenili veľkým potleskom. V ich vystúpení boli nielen tance a spevy, ale aj scénky hravosti, lebo mali medzi sebou deti, ktoré sa ešte hrávajú s bábikami. Boli tam aj väčší tanečníci a tanečníčky, od ktorých sa malí učili tancom a jeho umeniu. A práve tá hravosť malých bola milá alebo by sme mohli povedať, že práca s deťmi pri vedení a choreografii bola obdivuhodná. Priviesť deti k takému prirodzenému prejavu a výkonu, ako by to bolo naozaj, to je záslužná práca. Tance z Podpoľania, detvianske vykrúcačky a rozkazovačky boli na vysokej úrovni. A o vzhľade ani nehovoriac. Mládenci a dievky boli upravené bez jedinej chybičky, radosť bola na nich sa pozerať.

  Obecenstvu sa potom predstavila domáca Folklórna skupina Kamenec s pracovným pásmom varenia slivkového lekváru. Zvyk starodávny, dnes už takmer zabudnutý a zanedbávaný, hoci sliviek sa rodí stále dosť. Pri takejto akcii sa postretávajú susedky, ale aj susedia, aby pomohli s varením, lebo lekvár nesmie prihorieť, ale aj s pomocou pri lúpaní fazule a mrvení kukurice. A nesmú chýbať najnovšie klebety a aj trochu slivovice, veď nie všetky slivky sa varia na lekvár. Veselé a úsmevné pásmo pod taktovkou manželov Horváthových (pani Horváthová podujatie aj uvádzala) s množstvom prekáračiek, humorného slova a spevov  za doprovodu domácich hudobníkov a hudobníčky s ozembuchom rozosmiali návštevníkov. Ako hostia z blízkeho okolia vystúpil Folklórny súbor Širočina z Čiernych Kľačian so spevmi a Folklórny súbor Briezka z Vrábeľ so spevným pásmom v krčmičke u Štefanca.

  Záverečný program patril znovu Detskému folklórnemu súboru Slniečko z Detvy, najskôr ukážkou myjavských tancov a potom s detvianskymi tancami. Prišli na javisko ako hurikán, zakrepčili tak po detviansky, dievky cifrovali svoje tance šatkami, preberali nožičkami, bola cítiť v ovzduší chuť do tanca a dobrú náladu mladých tanečníkov, ktorí museli pridávať. Kvapky potu na tvári a prirodzená únava z výkonu boli svedkami oduševnenia mladých ľudí v tanci. Bolo to nádherné predstavenie, ktoré si zaslúžilo byť videné a ktoré uspokojilo aj toho najnáročnejšieho.

  Poďakovanie mladým Detvancom od sponzorov za ich vystúpenie a odovzdaním darčekov  bolo bodkou za podujatím, ktoré potešilo a na ktorom organizátori pozvali už na budúci 5. ročník.

 

Text a foto: Milan Hlôška 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vepor Klenovec

Pod Ostrou je malá dedinôčka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV