3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Deň zlých duchov
Deň zlých duchov

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Deň zlých duchov

31. 10. 2013

 

Ak si myslíte, že  Halloween je typicky americký sviatok, mýlite sa. Je to pôvodne pohanský (keltský) sviatok Samhain, čiže pohanský nový rok (koniec pohanského roka) a pripadá na deň pred sviatkom všetkých svätých. Kelti  ho slávili ako deň zlých duchov, ktorých si chceli nakloniť na svoju stranu, chceli sa tak zapáčiť zlu a zlým duchom, aby ich tí nechali na pokoji. Preto si aj obliekali rôzne strašidelné masky a iné oblečenie, maľovali sa do bizarných podôb. Pomáhali im v tom aj rôzni strašiaci a sveteľné lúče.

 

Oheň ako taký mal pre našich predkov nielen funkciu akéhosi ohrievadla či pomocníka v kuchyni. Oheň mal aj očistné funkcie a naši prastarí rodičia ho používali pri rôznych magických a ochranných úkonoch. Ohňom, respektíve uhlíkmi, liečili naši predkovia napríklad aj vodu. V ohni sa likvidovali všetky zlé sily a choroby. Pálili sa v ňom šaty chorých, oheň očisťoval aj ruky liečiteľa, ktorý odoberal svojim pacientom zlú energiu. Spálenie malo predstavovať definitívny koniec všetkého, premieňalo pevnú hmotu na teplo, svetlo a v konečnom dôsledku na kôpku popola. 

 

Aj my všetci v tomto jesennom období radi zapaľujeme doma sviečku nielen na pamiatku našich blízkych zosnulých. Veď mihotavé teplo a svetlo nám pomáha prekonať tmu, ktorá prevláda nad denným svetlom a prekonávať strach pred tým, čo všetko sa môže v tej tme nachádzať. Okrem toho tento malý plamienok možno aj očistí naše obydlie od "zlých duchov" ... 

 

Tak nezabudnite zapáliť sviečku napríklad v strašideľnej tekvici alebo dajte do okna obyčajný kahanček. Všetci budeme dúfať, že zlé sily a neprajní duchovia sa zaľaknú a dajú nám pokoj :-)

 

Ale pozor - už naši predkovia mali oheň v posvätnej úcte. Veď sa hovorí, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Tak s ním narábajte tak, aby ste nemuseli volať 150-tku ;-)

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vranovcan Vranov Nad Toplou

Nevidavaj se dzivcatko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV