3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Od čoho sú chlapi hustí ...
Od čoho sú chlapi hustí ...

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Od čoho sú chlapi hustí ...

05. 11. 2013

 

Kapusta obyčajná (Brassica oleracea) patrí do čeľade kapustovitých (Brassicaceae). Je to dvojročná rastlina pôvodom zo Stredomoria a Západnej Európy. Pestuje sa ako úžitková rastlina (zelenina) vyše 1000 rokov, najstaršie doložené zmienky o nej pochádzajú z antického Grécka a Ríma.  Kapusta má posilňujúci vplyv na organizmus, normalizuje črevnú mikroflóru. Podporuje činnosť tráviacich a močových ústrojov, upravuje stolicu, zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám a je vhodným zdrojom vitamínov pri ich nedostatku. Má ochranný vplyv na sliznicu, a preto sa odporúča pri prevencii a liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov. Čistí naše telo od nežiaducich usadenín a prebytočných tukov, čím znižuje hladinu cholesterolu v krvi, dokonca má  schopnosť ukľudniť náš nervový systém...

Kapusta patrí v našej tradičnej kuchyni medzi najrozšírenejšie jedlá a pestuje sa takmer na celom území Slovenska. V stredoveku ju dokonca nazývali liekom chudobných. Napríklad námorníci si ju brávali na dlhé cesty po celých sudoch, aby sa vyhli skorbutu pre nedostatočný príjem vitamínu C. Aj dnes patrí kapusta k najzdravším potravinám vôbec. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, aminokyselín a glutamínu. Je overené, že ak by sme jedli kapustu aspoň trikrát do týždňa, náš organizmus by bol oveľa zdravší a odolnejší voči vonkajším vplyvom. Už naši predkovia to vedeli a preto konzumovali kapustu vo veľkom množstve. A preto sa, najmä na zimu, zásobovali jej dostatočným množstvom v kvasenom stave, ale pri vhodnom skladovaní sa dali uchovať aj celé hlávky – zakopávali sa do zeme alebo sa ukladali do pivníc.

Najkvalitnejšou kapustou na Slovensku je vraj tá ze Stupavy. Možno je to práve priaznivé podnebie, ktoré panuje v tejto oblasti a preto sa jej tu odjakživa darilo a dopestovalo sa jej tu naozaj veľa. Doteraz sa v Stupave každý rok slávi DEŇ ZELÁ. Ak do tohto mestečka na Záhorí zavítate práve v týchto dňoch, kapustné hlavy na vás budú kukať spoza každého rohu, spoza každej brány. Stupava je ozajstné kapustové kráľovstvo!

Už keď naši predkovia kapustu sadili, dodržiavali určité zvyklosti. Napríklad pili obradne pálenku, aby kapusta dobre rástla a mala tuhé listy, tiež ju kropili mliekom alebo si prizvali k sadeniu tehotnú ženu, aby hlávky boli pekné a veľké. Pred nakladaním kapusty bolo treba riadne vyumývať sudy. Na dno sa potom dal kôpor, zalial horúcou vodou a sud sa zakryl, aby kôpor pekne sud zavoňal. Potom sa sud musel ešte raz umyť a vyutierať do sucha. Receptov na prípravu kvasenej kapusty je neúrekom. Niekde sa pridávala len soľ a rasca, inde pridávali chren, jabĺčka, cibuľu či cviklu a rôzne korenie. Kapusta sa do suda musela riadne natlačiť a to bola väčšinou práca žien, ktorým riadne nohy vyumývali, postavili ich do suda a tie prešľapovaním kapustu tlačili. Potom sa kapusta prikryla dvoma doštičkami a zaťažila kameňmi. Niekedy sa nakladali do suda aj celé hlávky, ktoré sa neskôr používali na prípravu plnených kapustných listov. Nakladanie kapusty bola a dodnes je spoločenská udalosť, pri ktorej nie je núdza o dobrú náladu. Preto sa nebojte a pustite sa aj vy do svojho súdka kapusty. Nemusíte bývať práve na dedine, aby ste si naložili domácu kvasenú kapustu. Zvládnete to aj v panelákovom byte. A potom už len stačí nabrať len tak do misky a chrumkať miesto chipsov alebo pridať k pečenému mäsku, zamiešať do popučených zemiakov alebo strapačiek, dokonca môžete kapustou vylepšiť aj obyčajné zemiakové placky či ju použiť do slaného či sladkého koláča. A nepochybujem o tom, že pri všetkých týchto dobrotách budete počuť aj anjelske zvony :-) A bude vám dobre nielen na tele, ale aj na duši.

Dobrú chuť!

 

Ďalšie recepty z kapusty alebo s kapustou nájdete v sekcii o tradičnej slovenskej kuchyni.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV