3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ondreju, Ondreju na tebe olovo ľeju, daj mi Ondrej znac, koho budzem mac?
Ondreju, Ondreju na tebe olovo ľeju, daj mi Ondrej znac, koho budzem mac?

Ohodnoť článok hráškami


(9.75/10 hráškov, hlasovali 4 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Ondreju, Ondreju na tebe olovo ľeju, daj mi Ondrej znac, koho budzem mac?

30. 11. 2013

„Aký Ondrej, taký všetci svätí."

30. november, deň kedy sa oslavuje meno Ondrej, sa v ľudovej tradícii spájal najmä s bohatými praktikami, zameranými na veštby o vydaji. Svätý Ondrej bol považovaný za patróna neviest a preto sa zaiste mladice práve k nemu s dôverou obracali o pomoc. 

V deň Ondreja bol v minulosti zákaz priadok. Tento deň bol predovšetkým bohatý na veštby o vydaji, prostredníctvom určitých magických úkonov. V podvečer sa na dedinách dievčatá zišli v tzv. „kudzeľnej chyži" kde sa v tento večer varili pirohy plnené lístočkami, na ktorých boli napísané mužské mená. Prvý kus, ktorý vyplával na vrch, dievča šikovne otvorilo a prečítalo meno budúceho muža.

"Varime pirohi s papierom polňene, ľem na tebe mišľim mojo pocešeňe, kebi na verch višlo meno frejerovo, to v mojom šerdečku bulo bi vešelo, piroh, piroh o tri rohi, vijdzii, vijdzi vonka z vodi".

Ďalšim magickým  úkonom bolo aj liatie olova cez kľučovú dierku. Podľa formy olova predpovedali zamestnanie, či spoločenské postavenie nádejného manžela.

"Na meno Ondreja olovo ľejeme, mi mlade dzievečki vidavac še chceme, vijav nam Ondreju podobu frejera, co mi budze suci za dobroho muža".

Ďalej to boli rôzne zvyky, ako váľanie plotov, bielenie oblokov vápnom.

"Ploce, ploce trešem ce, svati Ondrej pitam ce, prejav pravdu preveľiku, kto me vežme za ženu".

 

Jednoduchšie bolo veštenie pomocou polienok dreva. Dievča potajomky nabralo plnú náruč dreva a utekalo sním do „kudzeľnej chyži" kde drevo spočítali. Párny počet znamenal, že ani dievča neostane bez páru. Niekde, večer pred Ondrejom si dievčatá naberali do záster kukuricu a chodili po dedine. Zastavovali sa pred domami, kde bývali mládenci a hádzali ich do okien a čakali na odpoveď. Ak sa z domu ozvalo „Bodaj by si vydala!", dievčatá verili, že sa do roka vydajú.

Na Gemeri sa dievča, ktoré si v tento deň ľahlo spať hladné, usilovalo zobudiť o polnoci. Keď sa jej podarilo a pozrela sa do zrkadla, uvidela v ňom svojho ženícha.

Aj gazdom chlapci dávali dole brány a odnášali ich do iných dvorov. Zo stodoly vytiahli voz, rozobrali ho a vyniesli na strechu domu, aby ho opäť zložili. Ráno, keď gazdovia vstávali kŕmiť dobytok, nebolo konca-kraja radosti.

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Foto: Paľo Štefánik

Spracovala: Ľudmila Hricková

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Hanuliakovcov

Viem ja jednu studanecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV