3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Deň Barbory
Deň Barbory

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Deň Barbory

04. 12. 2013

„Svätá Barbora ťahá sane do dvora"

Podľa kresťanskej tradície sa narodila v Nikomédii pri Marmarskom mori. Jej otec, pohanský vládca Dioskuros, ju uväznil vo veži, aby ju uchránil pred kresťanstvom. Barbora sa napriek všetkému stala kresťankou, za čo ju jej vlastný otec odsúdil na trest smrti sťatím. Tento trest sám vykonal, avšak ihneď bol potrestaný smrťou úderom blesku.

Svätá Barbora je patrónkou baníkov (keďže sa pri úteku z veže ukryla do jaskyne, ktorá sa zázračne objavila pred ňou), ako ochrankyňu pred náhlou smrťou, pred požiarom, pred úderom blesku a pred búrkou.
Atribúty- koruna na hlave, veža- kde bola podľa legendy zatvorená vlastným otcom, kalich s hostiou- pripomienka podávania svätého príjmania v nebezpečenstve smrti, blesk a kohútie pero.

K najbohatším, najzaujímavejším zvykom patria určite zvyky medzi Ondrejom a Luciou. V období, ktoré predchádza zimnému slnovratu, vyvolávalo pribúdanie noci na úkor dňa predstavy o zápase svetla a tmy a dobra so zlom. Okrem zlých síl všeobecne sa ochrana zameriavala proti niektorým škodlivým démonom, najmä protistrigám.

Bolo ju možné dosiahnuť použitím niektorých predmetov, ktorým sa pripisovala ochranná funkcia. Hlukom v obci, symbolickým vymetaním obydlia, azda aj prestrojením za niektoré masky, rešpektovaním zákazov, podľa ktorých sa v určitý deň nesmela vykonávať určitá práca, ale aj tým, že sa z domu nesmelo nič vyniesť a pod.

Deň Barbory patril taktiež k stridžím dňom, čo znamenalo, že ranné návštevy žien boli nežiadúce. Ženy v tento deň nepriadli, nešili, ba ani perie nepárali. V dedinách v okolí Nitry chodili večer po domoch najmä tam, kde sa zišli priadky „Barborky". Boli to dievčatá alebo ženy, oblečené do bielych šiat so šatkou cez tvár, aby ich nebolo poznať. Boli dve. Jedna mala v ruke štetku alebo metlu, druhá husacie krídlo. Keď prišli do domu, symbolicky zamietli izbu, zmietli pavučiny a zasa išli o dom ďalej.

Na Považí mali zvyčajne štyri Barborky v rukách varechy. Bili nimi mládencov, ktorých zastihli na priadkach. Potom tancovali, pričom si klopkali varechami do taktu. Na tanci sa niekedy zúčastňovali i mládenci oblečený do sukní, ktoré si zhotovili zo slamených snopkov. Pretože nadprirodzené sily mali byť v tomto období aktívne, považovali ich na druhej strane za vhodné na predpovede, veštby a rozličné magické úkony. Magické prostriedky boli zamerané predo­všetkým na hospodársku prosperitu gazdovstva v najširšom zmysle slová.

„Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc".

 

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Spracovala: Ľudmila Hricková

Foto: Jozef Kmeť

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Hrochoť

Vrchárske srdce Podpoľania - Svadobnie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV