3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Rok na Gemeri ukončil tohto roku svoj 19. ročník tento krát v Rožňave
Rok na Gemeri ukončil tohto roku svoj 19. ročník tento krát v Rožňave

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Rok na Gemeri ukončil tohto roku svoj 19. ročník tento krát v Rožňave

28. 11. 2013
Rožňava

Posledné novembrové dni sa už stali akousi tradíciou pre slávnosti zvykov a obyčají Gemera – Malohontu Rok na Gemeri. Dni 22.-23. november patrili všetkým, či už malým alebo veľkým priateľom folklóru.Rozvoj aktivít v oblasti tradičnej ľudovej kultúry a regionálnej výchovy má veľký význam. Sú to naše korene, naše bohatstvo, ktoré nám nik nevezme a len vtedy, ak budeme poznať všetky naše tradície, zvyky a obyčaje, môžeme v sebe niesť pocit hrdosti. Rok na Gemeri je podujatie, ktoré sa snaží napĺňať bohatstvo miestnej kultúry a prezentovať návštevníkom svoje zvyky, obyčaje, piesne, tance i remeslá.

V piatok organizátori otvorili podujatie v priestoroch základnej a materskej školy v Slavošovciach, kde sa na tento deň zmenili triedy na remeselnícke a tvorivé dielne. Jedných čakala tkáčska dielňa iných košikárska i šúpoliarska,  zdatnejší sa popasovali s gemerskou paličkovanou čipkou. Pohybovo nadaní sa priučili typickým tanečným gemerským prvkom, ale aj chlapci sa mali na čo tešiť, keď uvideli fyzikálne a astronomické hókusy pókusy a obľúbený Vandergrafov generátor. V materskej škôlke mala úspech gemerská keramika, ale najmenších zaujímavými astronomickými príbehmi zaujal aj Pán a Hvezdár.

V poobedňajších hodinách o 15.00 hodine zástupcovia organizátorov podujatia riaditeľka GOS Mgr. Helena Novotná, starosta obce Slavošovce Ing. Štefan Bašták a JUDr. Zdenko Trebuľa predseda Košického samosprávneho kraja, uvítali hostí na popoludňajšom detskom programe „Od nás pre Vás“. S prianím všetkého dobrého sa spustila plejáda vystúpení tých najmenších. Moderátorka programu Alexandra Dujčáková svojím slovom sprevádzala celý tento program, na ktorom účinkovali DFS Haviarik z Rožňavy, DFS Lykovček z Revúcej a DFS Gemerčatá z Dobšinej. Diváci mali možnosť zazrieť všetky detské zvyky od jarných hier až po vianočné vinše.

Sobota 23. novembra sa niesla v znamení hesla „Čo starí pamätajú – mladí zachovajú“. Po dvoch rokoch sa galaprogram znovu prinavrátil do priestorov divadelnej sály Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave. So začiatkom o 17.00 hodine sa naplnila sála divákmi, nadšencami, folkloristami, organizátormi, partnermi. Moderátorka večera Soňa Kostrábová uvítala hostí a vyzvala zástupcov organizátorov podujatia riaditeľku GOS Mgr. Helenu Novotnú, starostu obce Slavošovce Ing. Štefana Baštáka a primátora mesta Rožňavy Pavla Burdigu o otvorenie tohto večera. Scéna divadelnej sály sa premenila na priestor, kde sa v minulosti najčastejšie nadväzovali sociálne väzby a to na gemerskú krčmu. Miestny štamgast Juraj Kováč a vychýrená krčmárka Mária Brdárska-Janoška boli nielen hercami-moderátormi, ale aj hlavnou spojovacou líniou, ktorí vtipnými spomienkami, narážkami a klebetami premostili program cez jednotlivé zvykoslovné pásma folklórnych kolektívov. V programe účinkovali Folklórna skupina Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Hôra z Rejdovej, Gočovan z Gočova, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Brezinky z Polomky, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy a ako hosť programu folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice. V pomerne dlhom, no zaujímavom programe sa predviedli zvykoslovné a tanečné pásma od Pytačiek cez Stavanie májov, Na Luciu, pracovné zvyky „Na kopani“, či krčmové piesne po práci. Záver programu sa končil spoločným tancom a piesňou „Beťar som aj beťar budem“.

Organizátori podujatia v tento večer oficiálne uviedli do života CD nosič v ktorom sa odzrkadľuje rôznorodosť kultúry  Gemera s názvom „Tichý vetrík po doline veje“, ktorý vydalo Gemerské osvetové stredisko.

 

Foto: Martin Pitoňák

Text: Mgr. Mária Hlaváčová
Gemerské osvetové stredisko

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Sarisske variacie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV