3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  7. Večer národnostných menšín v Bjelovare
7. Večer národnostných menšín v Bjelovare

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

7. Večer národnostných menšín v Bjelovare

04. 12. 2013

 

 

V posledný novembrový deň, znamená v sobotu 30. novembra sa uskutočnil už v poradí 7. večer národnostných menšín.  Organizátorom podujatia bol kultúrno – umelecký spolok Česká obec a mesto Bjelovar.

 

Tento veľkolepý festival sa konal tradične v priestoroch školskej športovej haly v Bjelovare. Jedinečnosťou tohto multikultúrneho podujatia je program, ktorého hlavnou súčasťou sú piesne a tance národnostných menšín žijúcich v Bjelovarsko-bilogorskej župe, ale aj v iných časti Chorvátska. Podľa scénosledu, českú národnostnú menšinu predstavoval domáci folklórny súbor KUD „Česká obec“, potom BKUD "Ljiljan" Rajevo Selo – Bosniaci, MKUD “Csardas" Suza - Maďari, MKD "Krste Misirkov" Zahreb- Macedónci, RKUD “Darda” Darda- Rómovia, tanečná skupina „Rude“ Záhreb – Nemci, AKD "Shkendija" Záhreb - Albánci , SKUD “Ivan Brník Slovák“ Jelisavac - Slováci, RKUD "Joakim Hardi" Petrovci – Rusíni, UKPD "Taras Ševčenko" Kaniža– Ukrajinci, UKPD “Taras Ševčenko” Kaniža - Ukrajinci,  tanečná skupina"Elizabeta" Jalžabet – Chorváti a hostia z Belehradu KUD "Sveti Sava".

Svojou návštevou obohatili program vzácni hostia: primátor Bjelovara Antun Korušec, župan Bjelovarsko-bilogorskej župy Damir Bajs, predseda Rady pre národnostné menšiny Aleksandar Tolnauer, poslanec českej a slovenskej národnostnej menšiny v chorvátskom parlamente Vladimir Bílek a mnohí iní.

Tribúny haly bola obsadené do posledného miesta, takže sa odhaduje, že festival navštívilo cca 2000 ľudí.

Tohtoročné podujatie otvorila ako i každého roku vedúca KUS-u „Česká beseda“ Miruška Lončar, ktorá sa poďakovala mestu Bjelovar za organizačnú podporu. Primátor mesta- pán Korušec vyzdvihol tolerantnosť a multikulturálnosť festivalu, zatiaľ čo župan Bajs zdôraznil, že  Bjelovarsko-bilogorska župa je miestom, v ktorej spolunažíva 20 národnostných menšín, čo predstavuje najväčší počet príslušníkov minoritných etník a komunít žijúcich v Chorvátsku. Aleksandar Tolnauer, predseda Rady pre národnostné menšiny vo svojom prejave spomenul najmä finančné hľadisko podpory národnostných menšín zo strany Chorvátskej republiky, ktorá prispieva na rozvoj kultúry nemalou čiastkou z celkového rozpočtu, a taktiež poznamenal, že práve toto multikultúrne prostredie Chorvátska je veľkým prínosom štátu v rámci Európskej únie.

  V bohatom dvojhodinovom programe sa predstaviteľom 12 národnostných menšín podarilo vytvoriť a prezentovať skutočné bohatstvo kultúrneho dedičstva národa, ku ktorému prislúchajú. Svojimi piesňami a tancami predstavili časť tradície a kultúrno-umelecké bohatstvo svojich predkov, ktoré s veľkou láskou starostlivo chránia a pestujú. Rozkošné národné kroje, vycibrene nacvičené tanečné kroky, pôvodná hudba a k tomu navyše i rozospievaná a veselá mladosť aj tohto roku nadchla početné obecenstvo. Hlasné potlesky a ovácie spontánne povzbudzovali vystupujúcich, ktorí sa snažili predviesť sa obecenstvu v tom najkrajšom a najjasnejšom svetle.

Slovenskú národnostnú menšinu na tejto prehliadke už tradične reprezentoval Slovenský kultúrno umelecký spolok Ivana Brníka Slováka z Jelisavca. Na prehliadke sa predstavil novou choreografiou z Terchovej, ktorú nacvičila ich choreografka Mgr. Darinka Labudíková. Jelisavskí tanečníci a muzikanti podali na javisku neuveriteľný výkon, čoho dôkazom bol niekoľko násobný potlesk ako aj reakcia publika.  Aj zástupca českej a slovenskej národnostnej menšiny v chorvátskom parlamente – pán Vladimír Bílek sa o ich vystúpení vyjadril: „Musím podotknúť, že SKUS Ivana Brníka Slováka patrí medzi to najlepšie, čo česká a slovenská národnostná menšina v Chorvátsku ponúka. Ich dnešné vystúpenie bolo len opätovným dôkazom ich usilovnej práce a odraz ich talentu. Dnes sa mnohí zhodli, že práve Slováci predviedli najlepší výkon, o čom svedčí aj azda najväčší aplauz, ktorý tu v rámci festivalu odznel.“

Okrem toho, že sa návštevníci mohli kochať bohatým a pestrým kultúrno-umeleckým programom odohrávajúcim sa  na javisku, vo vstupnej hale si mohli na krásne upravených stánkoch vychutnávať jedlá a tradičné nápoje národnostných kuchýň. A tak všade navôkol rozvoniavali typické pochutiny všetkých minorít. O slovenskú kuchyňu sa postarali členovia Matice slovenskej Našice, ktorí ponúkali návštevníkom typickú vianočnú kapustnicu, pečenú kačku, fazuľovú či vajíčkovú pomazánku a samozrejme aj slovenskú borovičku. Hostia si nevedeli vynachváliť gastronomické delikatesy.  Súčasťou ich prezentácie bola aj výstava drotárskej sekcie.

Členovia slovenského kultúrno – umeleckého spolok Ivana Brníka Slováka z Jelisavca sú naozaj šťastní a hrdí, že sa im opäť podarilo dokázať, že sú platným reprezentantom slovenskej národnostnej menšiny žijúcej v Chorvátsku, a že ich energia, elán a chuť, ktoré odovzdávajú prostredníctvom slovenského ľudového tanca a piesne, dokáže vyčarovať úsmev a obdiv na tvárach divákov.

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH BORIEVKA BANSKA BYSTRICA

Kuri krik s Valcerom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV