3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dedina roka 2013 - 2. miesto Špania Dolina
Dedina roka 2013 - 2. miesto Špania Dolina

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dedina roka 2013 - 2. miesto Špania Dolina

19. 01. 2014
Špania Dolina

2. miesto

Špania Dolina

Okres: Banská Bystrica

Počet obyvateľov: 193

www.spaniadolina.sk 

Špania Dolina je pozoruhodná banícka obec v objatí Starohorských vrchov, ktorá svojím rázovitým vzhľadom dodnes pripomína slávne časy ťažby a spracovania medenej rudy. Svedkom bohatej baníckej histórie je jedinečný súbor 85 pamiatkovo chránených objektov, vyhlásený za Pamiatkovú rezerváciu Špania Dolina, ktorá je trvalo obývaná. Ucelené historické usporiadanie s baníckymi domami, Klopačka, ranogotický kostol Premenenia Pána a technické pamiatky sa zlievajú spolu do jednoliateho celku. Nezalesnená halda Maximilián dotvára celkovú panorámu Španej Doliny. Banícka minulosť je verejnosti sprístupnená v miestnych múzeách medi a čipky. Špania Dolina priťahuje umelcov a návštevníkov, domácich aj zahraničných hostí na rôzne atraktívne podujatia, ako ŠpanDiv, Medzinárodné maliarske a sochárske sympózium Josefa Langera, Faklcúg, varenie štiarcu, prázdninová škola paličkovanej čipky, výtvarný plenér. Neoceniteľným atribútom obce je nadšenie skupiny ľudí, ktorí na odbornej úrovni uchovávajú staré tradície a spájajú svoj život s odkazom baníctva podobne, ako bol s ním spojený život ich predkov.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

J. Krahulec a R. Skrutek

23.Keď som išiel od mámilej

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV